
Reāls ietaupījums. Mākslīgā intelekta “terapeits” glābj attiecības: Es nomierinājos, un mēs ātri salīgām 0
Mākslīgais intelekts (MI) arvien vairāk ienāk mūsu ikdienā, un tagad tas palīdz ne tikai darbā vai mācībās, bet arī personīgajās attiecībās. Kāda sieviete dalās ar savu pieredzi, kā MI terapeits palīdzēja viņai pārvarēt strīdu ar partneri, sniedzot negaidīti efektīvu atbalstu.
Kāda 34 gadus veca igauniete, kuru izdevuma Postimees rakstā sauc par Annu (vārds mainīts), stāsta, ka nesen piedzīvojusi nopietnu strīdu ar savu partneri.
“Mēs strīdējāmies par kaut ko banālu – par to, kurš iztīrīs virtuvi. Taču strīds ātri pārauga personiskos pārmetumos,” viņa atklāj. Anna jutās aizvainota un dusmīga, un saruna nonāca strupceļā. “Es biju tik apjukusi, ka nespēju skaidri domāt,” viņa piebilst.
Parasti Anna būtu zvanījusi draudzenei vai devusies pastaigā, lai nomierinātos, bet šoreiz viņa izlēma izmēģināt ko jaunu – mākslīgā intelekta terapeitu, par kuru bija dzirdējusi no kolēģes. “Es domāju – ko es zaudēšu? Tas taču ir tikai robots,” viņa smejas.
Anna izmantoja MI platformu, kas piedāvā virtuālo terapiju, balstoties uz kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) principiem. Viņa ievadīja informāciju par savu situāciju, aprakstot strīdu un savas emocijas. “Es vienkārši izkratīju sirdi – rakstīju visu, ko jutu, pat to, ka biju nikna uz partneri un uz sevi,” stāsta Anna.
Pārsteidzoši, bet MI terapeits atbildēja ar empātiju un piedāvāja konkrētus ieteikumus. “Tas man ieteica elpošanas vingrinājumus, lai nomierinātos, un lika pārdomāt, kas tieši mani sadusmoja,” saka Anna. Platforma arī piedāvāja uzdot sev jautājumus, piemēram: “Vai šis strīds ir par virtuvi, vai par kaut ko dziļāku?” Šāda pieeja palīdzēja Annai saprast, ka viņas dusmas bija saistītas ar nogurumu un komunikācijas trūkumu attiecībās.
Pēc aptuveni 20 minūtēm, ko Anna pavadīja, sarunājoties ar MI terapeitu, viņa jutās daudz mierīgāka. “Es biju gatava runāt ar partneri bez kliegšanas,” viņa stāsta. MI ieteica izmantot “es” paziņojumus, piemēram, “Es jūtos ignorēta, kad mājas darbi paliek uz maniem pleciem,” nevis pārmest partnerim. Anna sekoja šim padomam, un saruna ar partneri izvērtās konstruktīva.
“Mēs ātri salīgām,” saka Anna. “Viņš atzina, ka arī viņš ir pārāk noguris, un mēs vienojāmies sadalīt pienākumus godīgāk.” Anna uzsver, že MI terapeits ne tikai palīdzēja viņai nomierināties, bet arī deva rīkus, lai uzlabotu komunikāciju attiecībās. “Es biju pārsteigta, cik efektīvi tas darbojās,” viņa piebilst.