Farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.
Farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.
Foto: Paula Čurkste/LETA

“Repharm”: Aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumi zāļu gala cenā ir piliens jūrā 0

Aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumi zāļu gala cenā ir piliens jūrā, intervijā norādīja farmācijas un veselības aprūpes grupas AS “Repharm” līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs.

Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka šobrīd Veselības ministrija ir rosinājusi diskusijas par fiksēta piecenojuma visiem medikamentiem ieviešanu, taču tas nebūt nav galvenais cenas ietekmējošais faktors.

“Visu medikamentu cenas Latvijā ir atkarīgas no to ražotāja, un to neviena valsts neregulē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Medikamentu cenas pastāvīgi aug vienu vai otru iemeslu dēļ. Daudz tiek runāts par pārējo ķēdes posmu līdz aptiekai uzliktajiem uzcenojumiem, bet tas ir piliens jūrā salīdzinājumā ar paša ražotāja noteikto cenu. Pēc ķīmiskā sastāva vienas un tās pašas tabletes cena dažādiem ražotājiem var atšķirties pat vairākas reizes. Taču lielākoties par to patērētāji nav informēti,” sacīja Leibovičs.

Viņš norādīja, ka medikamentu tirgus būtiskas pārmaiņas piedzīvos no šā gada 1. aprīļa, kad atbilstoši pērnā gada vasarā pieņemtajām izmaiņām normatīvos ārstam receptē būs jānorāda starptautiskais ķīmiskais nosaukums, nevis konkrēta ražotāja izstrādājums. Tas novedīs pie cenu samazinājuma, ko jutīs patērētāji.

Foto – Shutterstock

“Tās ir vien spekulācijas par aptieku un vairumtirgotāju ietekmi uz to visu, šo posmu ietekme uz zāļu gala cenu ir minimāla. Jau šobrīd viena un tā paša sastāva, bet dažādu ražotāju medikamentu cena aptiekās var atšķirties vairākas reizes.

Pašlaik ārsti receptēs norāda medikamenta zīmolu, bet, ja vēlaties iegādāties attiecīgā medikamenta lētāku analogu, jums kā patērētājam ir jāzina par tādu iespēju. Ja man nav speciālas izglītības, es to, visticamāk, nezināšu,” stāstīja “Repharm” līdzīpašnieks.

Viņš arī atzīmēja, ka citās valstīs ķīmiskā nosaukuma, nevis zīmola norādīšana medikamentu receptēs jau sen ir ierasta prakse. “Līdz ar to aptiekās patērētājam tiks piedāvāts lētākais variants, un tā jau būs patērētāja izvēle, vai iegādāties lētāko vai dārgāku analogu,” teica Leibovičs.

Viņš piebilda, ka šāda izvēle ir arī šobrīd, bet lielākoties iedzīvotāji par to nezina, tāpēc ir atkarīgi no ārsta veiktajām izvēlēm.

“Ja jūs nezināt par tādu iespēju un nezināt zīmolu, kura ražotais medikaments ar tādu pašu ķīmisko sastāvu tirgū tiek piedāvāts par zemāku cenu, kā jūs to varat prasīt?

Pašlaik patērētāji savā ziņā ir atkarīgi no ārsta un viņa izvēles, kādu zīmolu ierakstīt receptē.

Klientu izvēli attiecībā uz medikamentiem ietekmē divi faktori – ārsta izrakstītā recepte un reklāma. Pārējais jau ir pašdarbība. Kad būs spēkā minētie normatīvi par aktīvās vielas norādīšanu receptēs, sagaidāms, ka medikamentu cenas būtiski samazināsies,” sacīja “Repharm” līdzīpašnieks.

Vienlaikus viņš atzina, ka zāļu ražotājiem nav pienākuma informēt, kāpēc kādiem medikamentiem mainās cenas. “Nav regulatora, kam būtu jāatskaitās, kas varētu izskaidrot sabiedrībai cenu kāpuma iemeslus. Šobrīd cenu veidošanās mehānisms nav caurskatāms,” pauda Leibovičs.

Savukārt komentējot loģistikas izmaksas, ko ražotāju nereti piesauc kā iemeslu cenu atšķirībām starp valstīm, viņš sacīja, ka tā ir vien izlocīšanās. “Ir daudz būtiskāki cenu veidojoši faktori, tostarp tas, kurā valstī attiecīgais medikaments tiek ražots, kādi tajā ir normatīvi, nodokļu politika, cik liela ir ražotne utt.

Foto: pexels.com

Savukārt attiecībā uz cenu atšķirībām starp valstīm jāsaprot, ka, piemēram, mēs un citi Latvijas uzņēmumi esam šeit reģistrēti kā akciju sabiedrības vai sabiedrības ar ierobežotu atbildību, taču lielākā daļa izplatītāju šeit nav reģistrēti komercreģistrā, tie darbību veic kā citas valsts uzņēmumu pārstāvniecības. Attiecīgi nav zināms, kā veidojas viņu noteiktās cenas, to nevar izkontrolēt,” uzsvēra Leibovičs.

Tāpat “Repharm” līdzīpašnieks norādīja, ka arī zāļu ražotāju mērķis ir nopelnīt. “[Medikamentu] Cenas samazinās ļoti retos gadījumos – tad, kad parādās konkurence un analogi. Novērojumi liecina, ka ražotāji samazina cenas, līdzko tiek iesniegti dokumenti par analogu reģistrāciju. Dažkārt arī tiek mainītas medikamentu lietošanas instrukcijas, lai procesus novilcinātu,” sacīja Leibovičs.

Jau vēstīts, ka līdz 17. janvārim farmācijas nozares pārstāvji varēja iesniegt priekšlikumus par Veselības ministrijas iecerētajām medikamentu piecenojuma un aptieku izvietojuma reformām. Diskusijas paredzēts turpināt janvāra beigās.

Veselības ministrijas iecerētais medikamentu piecenojuma modelis, kurā plānots ietvert fiksētus piecenojumus gan aptiekām, gan lieltirgotavām, ir izveidots, pamatojoties uz Konkurences padomes (KP) pētījumu, kurā secināts, ka Latvijā ir patērētājiem nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanas mehānisms Baltijas valstīs.

SAISTĪTIE RAKSTI

KP aicinājusi izvērtēt iespēju lieltirgotavām un aptiekām ieviest fiksētu maksu par katru pārdoto zāļu iepakojumu, kā arī paredzēt tādu uzcenojumu sadalījumu, kas mazinātu aptieku atkarību no lieltirgotavām.

Tāpat KP sagatavojusi vairākus citus priekšlikumus, tostarp rosinājumu vienādot cenas veidošanas mehānismu gan kompensējamām, gan nekompensējamām zālēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Kārtot iestājeksāmenus Tallinas labākajās skolās ir prestiži; tūkstošiem skolēnu pat labprātīgi tā testē savas zināšanas
Garijs Kasparovs intervijā TV24: Putins ir kā narkomāns, kurš nākamās devas dēļ ir gatavs pārdot visu, kas viņam ir
Pabriks par armijas pārtikas iepirkumu: “Šis jautājums kļuvis par lielu politisko bumbu, kas tagad tiek velta…”
VIDEO, FOTO. “Kāpēc Viljams iemīlējās Keitā? Atbilde ir šeit!” Midltone koķeti nogaršo “Bahamu viagru”
FOTO, VIDEO. Brīnišķīgi jaunumi talantīgās latviešu dziedātājas Katō dzīvē
“Joprojām rokas trīc…” Fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs, braucot ar auto, piedzīvojis nervus stindzinošu situāciju
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Joprojām rokas trīc…” Fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs, braucot ar auto, piedzīvojis nervus stindzinošu situāciju
11:23
Pabriks par armijas pārtikas iepirkumu: “Šis jautājums kļuvis par lielu politisko bumbu, kas tagad tiek velta…”
11:18
Kārtot iestājeksāmenus Tallinas labākajās skolās ir prestiži; tūkstošiem skolēnu pat labprātīgi tā testē savas zināšanas
11:15