Psihoterapeits Ivars Bauls.
Psihoterapeits Ivars Bauls.
Psihoterapeits Ivars Bauls.

„Stiprā ģimenē parājas, pasmejas, bet vienalga viens otru mīl!” Psihoterapeita Baula ieteikumi, kā kovida strīdus pārvērst savstarpējā sapratnē 0

Kovida pandēmija ir skaļākais virsraksts ziņu portālos, biežs temats pie vakariņu galda un nereti arī strīda iemesls draugu lokā. Vakcīnas piekritēji, uzspiedēji, antivakseri – šie vārdi tiek cildināti it kā sašķeļot sabiedrību dažādās komandās, bet psihoterapeits Ivars Bauls atklāj, ka vakcīna patiesībā nav strīda vaininieks, svarīgākās ir iemesls, kas aiz tās slēpjas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 134
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 19
8 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 98
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Vienam tas var būt pazaudēt darbs, citam uztraukums par bērna izglītību vai nospiestības un izolācijas sajūta. Bauls dod vērtīgus padomus, kā šajā viedokļu vētras laikā atvērt prātu veselīgai diskusijai un sirdi ģimenei un tuvākajiem, lai strīdi pārvēršas par atklātu sarunu un izpratni tuvinieku vidū.

„Šķelšanos gan sabiedrībā, gan ģimenē rada ne tikai pandēmija, tas var būt jebkurš ļoti spēcīga emocionāla saspīlējuma brīdis, kad mēs saskaramies ar šādiem notikumiem, mūsos atdzīvojas dažāda veida saturs, ko ikdienā, kad esam atpūtušies un mierīgi, nejūtam,” Bauls skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpretī lielas krīzes atrauj vaļā lielas slūžas visām mūsu emocijām – redzamākas kļūst dusmas, bailes un agresija, tāpēc jārēķinās, ka šādos brīžos mūsu tuvinieki šādas emocijas var izjust. „Pemēram, kāds pandēmijas ierobežojumu dēļ nav apprecējies un varbūt sieva šobrīd dzīvo citā valstī. Visticamāk, ka topošais vīrs ienīst to valsti, kuras ierobežojumu dēļ, lidojums pie mīļotās bija atcelts.

Kāds pazaudējis darbu, viņam ir milzīgs naids un viņš piedalīsies jebkurā piketā, ja vien netiks saprasts līdz tam un emocionāli pieņemts. Uzlabojumi notiek vien tad, kad kāds saprot un pasaka – „Tu esi dusmīgs, es saprotu tevi, es tavā vietā arī būtu dusmīgs!” Tad, kad tuvinieks, cilvēka uzticības persona atveras otram, cilvēkam kļūst vieglāk.

Nereti pilnīgi pretēji viedokļi atrodami arī vienā ģimenē. Kā šajā laikā satuvināties vienam ar otru, nevis nosodīt vai šķelties? „Jāsaprot, ka ģimenē starp tuviem cilvēkiem galvenais ir mīlestība un pieņemšana. Uz to viss balstās, ne uz vienādiem uzskatiem, ja ģimenē viss balstās uz uzskatiem, tad ģimenes pastāvētu vien trīs gadus, jo mums visiem uzskati ar laiku mainās,” viņš norāda.

Izejot no mīlestības un tuvības, mums ir jāskatās arī uz otra cilvēka viedokli, jāpajautā otram, ko viņam nozīmē šis viedoklis. Ja kāds inteliģents cilvēks pieņēmis mums pretēju viedokli, viņam ir jāpajautā, ko konkrētā situācija viņam ir nodarījusi. „Kad ģimenes vidū kāds virspusēji spriedelē par to, kā vajadzētu visiem justies, tad pretēji domājošs cilvēks jūtas ne tikai aizmirsts sabiedrībā, bet arī ģimenē un tad arī notiek šķelšanās.

Ja mamma nevēlas vakcinēties, tad prātīgākais ir nevis uzspiest rīkoties pretēji, bet izskaidrot, ka bērns vēlas, lai vecāks potējas, jo viņš mammu ļoti mīl un uztraucas par viņu. Mīlestība jau nekur nepazudīs arī tad, ja mamma nevakcinēties, bet bērnam ir sāpīgi redzēt mammas nostāju, viņš varbūt zina cilvēkus, kuriem vīruss laupījis dzīvību un viņa sarunas pamatā ir mīlestība un rūpes par tuvākajiem cilvēkiem. Šāda atklāta saruna var likt saprasties daudz labāk,” Bauls min piemēru un atgādina, ka nevis viedoklis ir svarīgākais, bet tuvinieks.

Mums kā sabiedrībai nekādi nepalīdzētu sadalīt cilvēkus 50 līdzīgi domājošās grupās un definēt, kā nu kurš redz pasauli. „Es vairāk fokusējos uz tuvāk attiecībām ģimenē, tik, cik cilvēku, tik arī būs atšķirīgas pieredzes. Ja tuvi cilvēki sanāk kopā un atklāj šīs pieredzes, kāds, pateicoties ārstiem, uzveicis smagu slimību, tāpēc tic medicīnai, otrs varbūt padomju laikos, ļoti vispārinot, nevarēja saņemt labāko palīdzību un tāpēc netic valstij vispār – tas parāda katra cilvēka pieredzi, par to nevajag strīdēties.

Sadzīviska saruna nedrīkst apstāties uz objekta, par ko šī runa ir, sarunai jāvirzās uz nozīmēm, ko šis objekts izsaka vienam vai otram. Piemēram, kādam ledenes ir gardākais bērnības našķis, otram atmiņas par sabojātiem zobiem un sāpes zobārsta krēslā. Kamēr šie divi cilvēki strīdēsies par ledenēm, nekāda patiesība netiks atklāta,” psihoterapeits min piemēru.

Dzīvotspējīga ir tāda ģimene, kurā katrs domā kaut ko radikāli atšķirīgu, sanāk pie galda, pasmejas, parājas, bet vienalga viens otru mīl. Bauls aicina vienmēr pajautāt – kāpēc šis cilvēks dara to, ko viņš dara? „Mēs nerunājam par ekstrēmistiem, kuri apzināti saviļņo sabiedrību, lai nopelnītu naudu, tas ir kaut kas cits, es runāju par cilvēku, kurš ir atklāts, taisnprātīgs kaut kādās idejās, kas mums šķiet pilnīgi aplamas. Tad cīnīties par ideju ir postoši gan mums, gan tam cilvēkam.

Vienmēr ir jājautā – kas ir šis cilvēks? Kāda nozīme ir aiz tā, ko viņš dara? Reizēm mēs nonāksim tik tālu, ka tas cilvēks ir zaudējis pašcieņu, viņš jūtas sagrauts, protests ir vienīgais veids, kā atgūt pašcieņu. Atbildot uz šiem jautājumiem mums pašiem otru ir vieglāk saprast. Ja mēs esam dusmīgi un vienkārši gribam kašķēties, tad arī cepure ir labs iemesls, lai sistu kādam, kā bija tajā anekdotē. Mums pašiem jābūt godīgiem savā attieksmē pret pasauli.

Vai mēs cilvēkus gribam saprast vai nē? Paradoksāli ir tas, ka cilvēkus dažreiz ļoti sanikno pati ideja, ka otram lieta, kas mums nozīmē vienu, citam pavisam ko citu,” pieredzē dalās Bauls.

SAISTĪTIE RAKSTI

Psihoterapeits iepazīstina ar interpratīvi fenomenoloģisku analīzi, kas ir oficiāli atzīta kvalitatīvās pētniecības metode un palīdzētu izprast, kāpēc mūsu uzskati ir tik atšķirīgi. Tajā tiek pētīta cilvēka pieredze tiešā veidā – ko viņam nozīmē lietas, konkrēta situācija.

„Mēs nerunājam vienkārši par asociācijām, tad jau tas būtu ļoti vienkārši – vienam putni asociējas ar brīvību, otram par vistām krātiņos, bet tas ir kaut kas vairāk – tie ir pieredzes ķieģelīši, uz ko balstās dzīves sajūta. Tas nav tik vienkārši, tāpēc jau tik grūti ir pieņemt otra viedokli un mīlestība ir veids, kas spēj šos dziļās pieredzes ķieģelīšus maigi un uzmanīgi otrā cilvēkā palīdzēt pārkārtot. Ar varu iekšējo pieredzi otrā cilvēkā nav iespējams pārkārtot!”

LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 112
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 29
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 133
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 18
7 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 93
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
7 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 86
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 12
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 62
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pfizer” un “BioNTech” paziņo, cik veciem bērniem droša viņu Covid-19 vakcīna 52
7 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV augstākā militārpersona bažījās par Trampa psihisko stabilitāti 14
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kad sarkanbaltsarkanā standartā ietinies brīvības cīnītājs no 80. gadiem skaļrunī sauca – vai par tādu valsti mēs stāvējām uz barikādēm? Egila Līcīša feļetons 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3 18
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Gundegas Skudriņas vērienīgais gastronomijas piedzīvojums pulcē vietējās slavenības 9
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Brīžiem nespēlēju tā, kā gribēju. Bet šī bija laba cīņa,” Ostapenko pēc spēles 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 19
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 30
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
16 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 213
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 133
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Līga Rubine: Pandēmija liek transformēties gan pasākumu rīkotājiem, gan pārdevējiem
23:01
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kad sarkanbaltsarkanā standartā ietinies brīvības cīnītājs no 80. gadiem skaļrunī sauca – vai par tādu valsti mēs stāvējām uz barikādēm? Egila Līcīša feļetons 6
22:21
LE
LETA
Ziņas
EM rosina atļaut bērniem līdz 12 gadu vecumam saņemt pakalpojumus “zaļajā” režīmā, ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie 3
22:13