Psihoterapeits Ivars Bauls.
Psihoterapeits Ivars Bauls.
Psihoterapeits Ivars Bauls.

„Stiprā ģimenē parājas, pasmejas, bet vienalga viens otru mīl!” Psihoterapeita Baula ieteikumi, kā kovida strīdus pārvērst savstarpējā sapratnē 0

Kovida pandēmija ir skaļākais virsraksts ziņu portālos, biežs temats pie vakariņu galda un nereti arī strīda iemesls draugu lokā. Vakcīnas piekritēji, uzspiedēji, antivakseri – šie vārdi tiek cildināti it kā sašķeļot sabiedrību dažādās komandās, bet psihoterapeits Ivars Bauls atklāj, ka vakcīna patiesībā nav strīda vaininieks, svarīgākās ir iemesls, kas aiz tās slēpjas.

Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
Lasīt citas ziņas

Vienam tas var būt pazaudēt darbs, citam uztraukums par bērna izglītību vai nospiestības un izolācijas sajūta. Bauls dod vērtīgus padomus, kā šajā viedokļu vētras laikā atvērt prātu veselīgai diskusijai un sirdi ģimenei un tuvākajiem, lai strīdi pārvēršas par atklātu sarunu un izpratni tuvinieku vidū.

„Šķelšanos gan sabiedrībā, gan ģimenē rada ne tikai pandēmija, tas var būt jebkurš ļoti spēcīga emocionāla saspīlējuma brīdis, kad mēs saskaramies ar šādiem notikumiem, mūsos atdzīvojas dažāda veida saturs, ko ikdienā, kad esam atpūtušies un mierīgi, nejūtam,” Bauls skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpretī lielas krīzes atrauj vaļā lielas slūžas visām mūsu emocijām – redzamākas kļūst dusmas, bailes un agresija, tāpēc jārēķinās, ka šādos brīžos mūsu tuvinieki šādas emocijas var izjust. „Pemēram, kāds pandēmijas ierobežojumu dēļ nav apprecējies un varbūt sieva šobrīd dzīvo citā valstī. Visticamāk, ka topošais vīrs ienīst to valsti, kuras ierobežojumu dēļ, lidojums pie mīļotās bija atcelts.

Kāds pazaudējis darbu, viņam ir milzīgs naids un viņš piedalīsies jebkurā piketā, ja vien netiks saprasts līdz tam un emocionāli pieņemts. Uzlabojumi notiek vien tad, kad kāds saprot un pasaka – „Tu esi dusmīgs, es saprotu tevi, es tavā vietā arī būtu dusmīgs!” Tad, kad tuvinieks, cilvēka uzticības persona atveras otram, cilvēkam kļūst vieglāk.

Nereti pilnīgi pretēji viedokļi atrodami arī vienā ģimenē. Kā šajā laikā satuvināties vienam ar otru, nevis nosodīt vai šķelties? „Jāsaprot, ka ģimenē starp tuviem cilvēkiem galvenais ir mīlestība un pieņemšana. Uz to viss balstās, ne uz vienādiem uzskatiem, ja ģimenē viss balstās uz uzskatiem, tad ģimenes pastāvētu vien trīs gadus, jo mums visiem uzskati ar laiku mainās,” viņš norāda.

Izejot no mīlestības un tuvības, mums ir jāskatās arī uz otra cilvēka viedokli, jāpajautā otram, ko viņam nozīmē šis viedoklis. Ja kāds inteliģents cilvēks pieņēmis mums pretēju viedokli, viņam ir jāpajautā, ko konkrētā situācija viņam ir nodarījusi. „Kad ģimenes vidū kāds virspusēji spriedelē par to, kā vajadzētu visiem justies, tad pretēji domājošs cilvēks jūtas ne tikai aizmirsts sabiedrībā, bet arī ģimenē un tad arī notiek šķelšanās.

Ja mamma nevēlas vakcinēties, tad prātīgākais ir nevis uzspiest rīkoties pretēji, bet izskaidrot, ka bērns vēlas, lai vecāks potējas, jo viņš mammu ļoti mīl un uztraucas par viņu. Mīlestība jau nekur nepazudīs arī tad, ja mamma nevakcinēties, bet bērnam ir sāpīgi redzēt mammas nostāju, viņš varbūt zina cilvēkus, kuriem vīruss laupījis dzīvību un viņa sarunas pamatā ir mīlestība un rūpes par tuvākajiem cilvēkiem. Šāda atklāta saruna var likt saprasties daudz labāk,” Bauls min piemēru un atgādina, ka nevis viedoklis ir svarīgākais, bet tuvinieks.

Mums kā sabiedrībai nekādi nepalīdzētu sadalīt cilvēkus 50 līdzīgi domājošās grupās un definēt, kā nu kurš redz pasauli. „Es vairāk fokusējos uz tuvāk attiecībām ģimenē, tik, cik cilvēku, tik arī būs atšķirīgas pieredzes. Ja tuvi cilvēki sanāk kopā un atklāj šīs pieredzes, kāds, pateicoties ārstiem, uzveicis smagu slimību, tāpēc tic medicīnai, otrs varbūt padomju laikos, ļoti vispārinot, nevarēja saņemt labāko palīdzību un tāpēc netic valstij vispār – tas parāda katra cilvēka pieredzi, par to nevajag strīdēties.

Sadzīviska saruna nedrīkst apstāties uz objekta, par ko šī runa ir, sarunai jāvirzās uz nozīmēm, ko šis objekts izsaka vienam vai otram. Piemēram, kādam ledenes ir gardākais bērnības našķis, otram atmiņas par sabojātiem zobiem un sāpes zobārsta krēslā. Kamēr šie divi cilvēki strīdēsies par ledenēm, nekāda patiesība netiks atklāta,” psihoterapeits min piemēru.

Dzīvotspējīga ir tāda ģimene, kurā katrs domā kaut ko radikāli atšķirīgu, sanāk pie galda, pasmejas, parājas, bet vienalga viens otru mīl. Bauls aicina vienmēr pajautāt – kāpēc šis cilvēks dara to, ko viņš dara? „Mēs nerunājam par ekstrēmistiem, kuri apzināti saviļņo sabiedrību, lai nopelnītu naudu, tas ir kaut kas cits, es runāju par cilvēku, kurš ir atklāts, taisnprātīgs kaut kādās idejās, kas mums šķiet pilnīgi aplamas. Tad cīnīties par ideju ir postoši gan mums, gan tam cilvēkam.

Vienmēr ir jājautā – kas ir šis cilvēks? Kāda nozīme ir aiz tā, ko viņš dara? Reizēm mēs nonāksim tik tālu, ka tas cilvēks ir zaudējis pašcieņu, viņš jūtas sagrauts, protests ir vienīgais veids, kā atgūt pašcieņu. Atbildot uz šiem jautājumiem mums pašiem otru ir vieglāk saprast. Ja mēs esam dusmīgi un vienkārši gribam kašķēties, tad arī cepure ir labs iemesls, lai sistu kādam, kā bija tajā anekdotē. Mums pašiem jābūt godīgiem savā attieksmē pret pasauli.

Vai mēs cilvēkus gribam saprast vai nē? Paradoksāli ir tas, ka cilvēkus dažreiz ļoti sanikno pati ideja, ka otram lieta, kas mums nozīmē vienu, citam pavisam ko citu,” pieredzē dalās Bauls.

SAISTĪTIE RAKSTI

Psihoterapeits iepazīstina ar interpratīvi fenomenoloģisku analīzi, kas ir oficiāli atzīta kvalitatīvās pētniecības metode un palīdzētu izprast, kāpēc mūsu uzskati ir tik atšķirīgi. Tajā tiek pētīta cilvēka pieredze tiešā veidā – ko viņam nozīmē lietas, konkrēta situācija.

„Mēs nerunājam vienkārši par asociācijām, tad jau tas būtu ļoti vienkārši – vienam putni asociējas ar brīvību, otram par vistām krātiņos, bet tas ir kaut kas vairāk – tie ir pieredzes ķieģelīši, uz ko balstās dzīves sajūta. Tas nav tik vienkārši, tāpēc jau tik grūti ir pieņemt otra viedokli un mīlestība ir veids, kas spēj šos dziļās pieredzes ķieģelīšus maigi un uzmanīgi otrā cilvēkā palīdzēt pārkārtot. Ar varu iekšējo pieredzi otrā cilvēkā nav iespējams pārkārtot!”

“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Manas rozā brilles ir kritušas ar blīkšķi par daudzām lietām.” Meņģelsone intervijā atklāj, kā veicas ar reformām veselības aprūpē
ASV ar Baidena atbalstu atslepenos izlūkošanas informāciju: “Mums ir jātiek skaidrībā par Covid-19 izcelsmi”
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
VIDEO. Prasmīgie ukraiņu karavīri pārstrādājuši iznīcinātās Krievijas “Grad” sistēmas jaunos ieročos
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Jo lielāks atalgojums ārstam, jo paviršāka un augstprātīgāka attieksme pret pacientu? Komentē profesors
Viņķele: Premjers veselības aprūpei spītīgi saka: “Rekur, jums, mīļie, 10 eiro, neko sev neatsakiet!”
Publicēts pasaules laimīgāko valstu saraksts. Kurā vietā ierindojas Latvija, bet kurā valstī mīt vislaimīgākie cilvēki?
13 padomi pareizai medikamentu lietošanai. Biežākās kļūdas, un kā no tām izvairīties
“Šobrīd lakmusa papīrs krāsojas gana sarkans, jo ļoti daudz sūdzību.” Slokenberga atklāj, par ko pacienti sūdzējušies visvairāk
Kā atjaunot runasspējas pēc insulta
Tiecoties uz “zaļo mērķi”, EK grasās noteikt kā obligātu bojātu preču remontu, nevis maiņu pret jaunu
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
VIDEO. Kas notiek tad, ja netālu nogrand raķetes trieciens? Ukrainis no Zaporižjas parāda, kāds pēc tā izskatās dzīvoklis
FOTO. 340 pastnieki tiks pie jauniem auto. Latvijas Pasts papildina savu autoparku ar dabai draudzīgām mašīnām
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
Ukraina apsūdz divus krievu snaiperus par vardarbību pret četrgadīgu bērnu un par viņa mātes grupveida izvarošanu
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Liāna Langa: „Visu Jura Poškus spēlfilmu dialogi ir paliekoši un citējami”
23:59
Vizīte ar neskaidru iznākumu – līderi viens otru saucs par “dārgo draugu” un runā par “stratēģisku partnerību”
23:41
Miljons kalnu nogāzēs jeb labākā kalnu slēpotāja un rekordiste Šifrina. Kādi ir viņas nākamie mērķi?
23:16