Devītajā kāzu gadadienā Kuldīgā pie Ventas rumbas.
Devītajā kāzu gadadienā Kuldīgā pie Ventas rumbas.
Foto no Lāču ģimenes arhīva

Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 18

Dagnija Millere-Balandīna, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

 

Talsenieki – dzīvesbiedri Elīna Lāce (38) un Edgars Lācis (32) – kopā ir jau 12 gadus. Viņi uzskata, ka laulība un ģimenes dzīve ir kā skola, kam jāiet cauri katru dienu. Elīnai vairāk ir neatkarīga kaķa daba, tādējādi vajag daudz vienatnes un brīvības, bet Edgars, kā viņš pats smaidot saka, ir ar suņa dabu:

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
Lasīt citas ziņas

“Jā, es mēdzu apvainoties, kad Elīna vēlas mieru un vienatni. Taču vissvarīgākais ģimenes dzīvē tomēr ir prast nenovērsties no otra, spēt pārkāpt pāri savām vajadzībām, vienlaikus prast sevi un savas vajadzības nenolikt malā pavisam. Sanāk gluži vai neiespējamā misija? Bet ar Dievpalīgu jau nekas nav neiespējams!”

 

Šā gada 20. augustā Elīna un Edgars svinēs desmito kāzu jubileju. Tā kā abi dvēselē ir īsti mākslinieki, ikdienas pienākumu gūzmā viņiem sanāk būt gluži kā Imanta Ziedoņa viedajos vārdos: “Mīlestība – divu jāņtārpiņu kompromiss”. Abi vēlas spīdēt, bet vienam allaž jāspēj to darīt mazāk vai paciesties, līdz otrs dod vietu.

 

“Man bija bail no attiecībām”

CITI ŠOBRĪD LASA

Piecpadsmit gadus Elīna aizrautīgi darbojās laikrakstā “Talsu Vēstis”, līdz pirms kāda laika aizgāja no darba, lai vairāk veltītu sevi ģimenei un rakstniecībai. Pagaidām tapuši divi romāni: “Tas brīdis, kad…” un “Taurenis vēderā”.

Bet Edgars joprojām strādā “Talsu Vēstīs” kā maketētājs un fotogrāfs. Šķiet, arī iepazinušies viņi būs turpat, taču, nē! Tas notika svētceļojumā.

Elīna: “Edgars tajā devās kopā ar Talsu Romas katoļu draudzi, bet es dažas dienas pievienojos kā žurnāliste. Edgaru pamanīju, jo viņš bija ne vien simpātisks, bet arī noslēpumains.

Nerunāja visādas blēņas, lai man iepatiktos, bet drīzāk ar attieksmi un rīcību parādīja, ka ir mani pamanījis.

Šķērslis šķita vienīgi mūsu vecumu starpība. Ierasti taču, ka vīrietis ir vecāks. Tomēr draugi, ar kuriem par to runāju, pārliecināja mani, ka tam nevajadzētu būt šķērslim, un labi vien, ka tā!”

Viss notika salīdzinoši ātri. Jūlija beigās svētceļojuma laikā abi iepazinās, tam sekoja intensīva sarakste, un jau septembrī viņi kļuva par pāri. Vienīgā “taustīšanās” esot bijusi, kad Elīna sarakstē atzinās, ka viņai ir bail no attiecībām.

Tad Edgars sajuties kā nolemtībā, jo domāja, ka nekas tālāk neturpināsies. Elīna atklāj: “Bail bija tāpēc, ka esmu augusi bez tēva. Joprojām izjūtu sekas tam, ka man ģimenē nav bijusi iespēja vērot pāra ikdienas attiecības, kāpumus un kritumus, labus un ne tik labus brīžus. Piedzīvot, ka tas viss piederas pie attiecību dinamikas.

Īstenībā, tikai rakstot otro romānu, ar galvenā varoņa muti izteicu vārdus, kurus, iespējams, visvairāk vajadzēja dzirdēt man pašai: “Tad, kad jums kopā ir labi, atceries, ka tā nebūs vienmēr, bet, kad ir slikti, atgādini sev, ka arī tā, visdrīzāk, nepaliks.” Par to laulībā esmu pārliecinājusies vairākkārt un turpinu sev to atgādināt grūtajos brīžos.”

 

Kāzas bez klātiem galdiem

Elīna un Edgars Lāči savā kāzu dienā 2011. gada 20. augustā. Retro “vabolīte” saulrietā aizvedusi jaunlaulātos uz Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju.
Foto no Lāču ģimenes arhīva

Pāris 2011. gada vasarā laulājās Talsu luterāņu baznīcā. Tā Lāču ģimenei nav tikai majestātiska ceremonijas vieta, bet arī baznīca, uz kuru viņi dodas katru svētdienu.

“Kristīgajai ticībai mūsu ikdienā un attiecībās ir izšķiroša nozīme, jo tieši Dievs dod mums spēku pārvarēt grūtības un meklēt vainu ne tikai otrā, bet arī sevī,” ar vērtīgu atziņu dalās Elīna.

Edgars papildina: “Jau kopš bērnības ik svētdienu esmu dzīvojies pa baznīcu. Mana mamma ir katehēte, bet tēvs savulaik dziedāja draudzes korī. Tāpēc nespēju iedomāties, kā tas ir – dzīvot ar uzskatu, ka Dieva nav. Šaubas, protams, reizēm ir uznākušas, bet atkal un atkal esmu nonācis pie secinājuma, ka tās ir un paliek tikai šaubas, ar kurām sātans cenšas panākt novēršanos no Dieva.”

Gatavojoties kāzām, Elīna un Edgars bijuši vienisprātis – viņu mīlestības svētki būs bez klasiskā kāzu mielasta, kur stundām ilgi jāsēž pie klātiem galdiem.

“Šajā ziņā gājām pret straumi, un daži viesi par to pat bija visai pikti. Tomēr mums bija tāda kāzu diena, kādu vēlējāmies! Pēc ceremonijas turpat baznīcā muzikālie kāzu viesi sniedza nelielu koncertu, bet tad ar vedējiem un fotogrāfu devāmies svētku pusdienās.

Tiņģerē uz Mīlestības saliņas rakstījām viens otram vēstules, bet saulrietu baudījām Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja plašumos. Ak, jā, mēs braucām arī ar vecmodīgu “vabolīti”! Vēlākos gados esam runājuši: ja varētu precēties vēlreiz, mēs neko negribētu mainīt, un tas jau ir labs rādītājs.”

Elīna un Edgars Lāči savā kāzu dienā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā.
Foto no Lāču ģimenes arhīva

Uztraukums gan esot bijis liels, stāsta Edgars: “Todien biju pamatīgi sanervozējies par visu. Patiesībā biju kā uzvilkta stīga jau iepriekšējā dienā. Tagad, par to domājot, vairs nesaprotu – kāpēc?

Līdz ar uztraukumu arī tas brīdis, kad Elīna baltajā kleitā ienāca baznīcā, paskrēja gaismas ātrumā. Šķiet, neko pat iedomāties nepaspēju, vien skatījos uz Elīnu un priecājos. Tik skaista, rūpīga, atbildīga, uzticama, mīļa un atbalstoša sieviņa!

Turklāt viņai piemīt arī visnotaļ varena īpašība – radīt lieliskas idejas, kas uzlabo dzīves kvalitāti. Viņa spēj dot vērtīgus padomus un/vai pastumt vajadzīgajā virzienā, lai iecerētais izdotos par visiem 100 procentiem.”

 

Kovidlaika radošā ikdiena

Saposušies, lai tiešraidē skatītos baleta izrādi “Apburtā princese”.
Foto no Lāču ģimenes arhīva

Par to, ka mīļotie vēlas bērnu, nebija šaubu. Taču Elīna atzīst – nebija īsti gatava tam, ka bērns gribēs viņu visu bez atlikuma.

“Pirmo dzīves gadu meitiņa vēlējās būt gandrīz vai tikai man pie krūts. Kad Eleonorai bija pusotrs gads, skriešus aizskrēju atpakaļ uz darbu, atstājot meitu mājās kopā ar Edgaru. Tagad Eleonorai ir astoņi gadi, un jau gadu ar uzviju varu atgūt visu iekavēto, diendienā esot kopā ar viņu.

Starp citu, meitas vārdu es nosapņoju! Jau tad, kad mēs ar Edgaru vēl tikai draudzējāmies, sapnī redzēju mazu, mīļu meitenīti, kuru sauca Eleonora.

Un šis vārds mūsu meitai tik tiešām ļoti labi piestāv – viņa ir gara auguma, tāpat kā mēs abi, tikpat radoša un daudzpusīga.

Vīrs mūsu trijotni mīl dēvēt par ekstravertajiem intravertiem – mēs labprāt pavadām laiku tikai savā mazajā kompānijā, tomēr tikpat labprāt caur sociālajiem tīkliem citiem parādām, ka ne tikai esam dzīvi, bet arī darām visādas kolosālas lietas, kuras varbūt palīdz arī citiem iedvesmoties un ieraudzīt to potenciālu, kas piemīt pašu ģimenei un mājām.”

Lāči uzskata un priecājas, ka ir ļoti pašpietiekami: “Varam sarīkot romāna atvēršanas svētkus vietā bez jebkādām ērtībām vai arī trakajā kovidlaikā paši savā dzīvoklī baudīt improvizētu teātra vai baleta izrāžu apmeklējumu. Visjaukākais ir tas, ka arī meita šajā visā ļoti organiski iekļaujas. Viņai patīk tas, kā dažādojam savu ikdienu.”

Elīna stāsta, ka viens no viņu pēdējiem kopprojektiem esot bijusi dalība Bērnu mentālās veselības nedēļas “Runā ar mani” norisēs, kur viņas sacerēto dzejoli video ierakstā lasa visi trīs (Elīna, Edgars un Eleonora).

Elīna ir laimīga, ka viņai ne vīru, ne meitu nenākas uz kaut ko tādu pierunāt. Fascinējoša Lāču komanda!

Kā ar divvientulības brīžiem šajā ne īpaši vienkāršajā laikā? “Šobrīd, ārkārtas situācijā, kad meita visu laiku ir kopā ar mums, sasniegums ir jau tas, ja spējam divatā satikties virtuvē, vienojoties ar meitu, ka mamma un tētis grib vismaz reizi dienā netraucēti parunāties viens ar otru.

Tas nav viegli. Bet ļauj novērtēt sīkumus – piemēram, cik skaisti sieviete un vīrietis var garāmejot pieglausties viens otram, cik silti var pasēdēt otra apskāvienā,” Elīna, mīlīgi smaidot, saka.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kad kāds jautā, kas Elīnu un Edgaru kā pāri notur kopā, viņi parasti atbild: “Mūsu laulības gredzenos ir iegravēts vienādmalu trīsstūris. Tas ir gluži kā attiecību trīsstūris, kur mēs katrs esam uz viena apakšējā stūra, bet augšā ir Dievs.

Trīsstūris esot ģeometriski visizturīgākā figūra, tad nu uz šo trīsstūri arī balstāmies. Jo tuvāk ejam Dievam, jo tuvāki kļūstam viens otram.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 4
23 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Peonijas saknes, viršu ziedu tēja un lavanda! Tautas metodes, kā uzlabot miega kvalitāti 7
1 diena
LE
LETA
Veselam
BKUS pārstāve: Slimnīca patlaban piedzīvo nenormālu sasirgušu bērnu pieplūdumu 12
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumā noskaidrots, cik cilvēku Latvijā ārstējas paši, vadoties no internetā atrodamās informācijas 14
2 dienas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 4
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ķīnā miris pirmais cilvēks, kas bija inficējies ar pērtiķu vīrusu 37
3 dienas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Tagad par ikviena cilvēka nāves cēloni var pasludināt vakcīnu 147
4 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Mediķu konsilijs vērtēs pacientus, kurus nedrīkst vakcinēt pret Covid-19 54
5 dienas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Dārzs sportam un veselībai. Kā pašam ierīkot savu baskāju taku, trenažieri un āra dušu 2
6 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Daudzi cilvēki dzer ūdeni no krāna. Vai tas nav kaitīgi veselībai? 27
6 dienas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Austrālijā nav vakcīnu leiputrijas, kā tas ir Latvijā!” Saruna ar PBLA vadītāju Kristīni Saulīti 121
Nedēļa
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 11
1 stunda
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
14 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
12 minūtes
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos
10:11
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
10:08
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
10:05