Pie Atēnām Grieķijā plosās mežu ugunsgēks, 24.07.2018.
Pie Atēnām Grieķijā plosās mežu ugunsgēks, 24.07.2018.
Foto – LETA/AFP

Tas draud ar demenci daudziem – klimata izmaiņas “saindē” miljoniem cilvēku “prātus” 14

Amerikāņu zinātnieki ir atklājuši saistību starp mežu ugunsgrēku izraisīto gaisa piesārņojumu un demences attīstības risku. Tas atklāts, pārbaudot vairāk nekā 1,2 miljonu vecāka gadagājuma pacientu medicīniskos dokumentus, no kuriem secināts, ka slikta vide ir bīstama ne tikai plaušu veselībai, bet arī cilvēku prātam.

Reklāma
Reklāma
Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Ilgmūžības eksperti dalījušies ar pavisam vienkāršu rīta rutīnu, kas palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadu vecumam
Auns – Tīģeris, Jaunava – Trusītis: noskaidro, kurš no “Vinnija Pūka” varoņiem atbilst katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pētījumā, kas publicēts žurnālā JAMA Neurology, galvenā uzmanība tika pievērsta PM2.5 – smalkām daļiņām, kuru diametrs ir mazāks par 2,5 mikrometriem. Konstatēts, ka uz katru papildu mikrogramu PM2,5 no meža ugunsgrēkiem uz kubikmetru gaisa trīs gadu laikā demences attīstības iespējamība palielinājās par 18%. Ja nebija meža ugunsgrēku, PM2,5 palielināja risku tikai par 1%.

Pētījums ir ļoti svarīgs, ņemot vērā pieaugošo šīs dabas katastrofas gadījumu skaitu klimata pārmaiņu dēļ. “Tā kā globālās klimata pārmaiņas izraisa mežu ugunsgrēku lielāku intensitāti un biežumu, šie rezultāti liecina, ka tas ir reāls un bīstams demences attīstības riska faktors.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc zinātnieku domām, meža ugunsgrēku sīkās daļiņas var radīt lielu neirotoksisko risku, jo veidojas augstā temperatūrā, ir mazāka izmēra un vieglāk pārvar hematoencefālisko barjeru.

Lai samazinātu iedarbības risku, pētnieki iesaka uzraudzīt gaisa kvalitātes indeksu (AQI) un ierobežot atrašanos ārpus telpām, ja tas pārsniedz 100. Ja ir nepieciešamība atrasties ārpus telpām, jāizmanto maskas N95 vai KN95, bet mājās jāizmanto gaisa filtri.

Pēdējo 20 gadu laikā mežu ugunsgrēku skaits ir pieaudzis par aptuveni 13%, īpaši tādos reģionos kā ASV, Austrālija un Dienvideiropa. Saskaņā ar Pasaules resursu institūta pētījumu, līdz 2100. gadam to teritoriju platība, kuras ir pakļautas ugunsgrēkiem, varētu palielināties par gandrīz 50%, ja netiks ierobežotas emisijas un to ietekme uz klimatu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.