Spilvenu kauju čempionāts. Ik gadu jūlijā ASV pavalstī Kalifornijā Kenvudas pilsētā norisinās pasaules meistarsacīkstes spilvenu kaujās. Cīņas notiek uz slapja baļķa, kas pārlikts pār dubļu bedri. Cīniņā drīkst izmantot tikai spilvenu, un par uzvarētāju kļūst tas, kas pirmais savu pretinieku ar spilvenu “iesit” dubļu bedrē.
Spilvenu kauju čempionāts. Ik gadu jūlijā ASV pavalstī Kalifornijā Kenvudas pilsētā norisinās pasaules meistarsacīkstes spilvenu kaujās. Cīņas notiek uz slapja baļķa, kas pārlikts pār dubļu bedri. Cīniņā drīkst izmantot tikai spilvenu, un par uzvarētāju kļūst tas, kas pirmais savu pretinieku ar spilvenu “iesit” dubļu bedrē.
Foto – AFP/LETA

Vai apgūt pašaizsardzību? Ko apgūt ir reāli un par ko tikai var sapņot? 4

Raksta autore: Iveta Odiņa

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Lasīt citas ziņas

Lai sabiedrībā justos vairāk pasargāti, mēs nereti iedomājamies – varbūt pieteikties kādos pašaizsardzības „intensīvajos” kursos. Vai trīs mēnešu kursos iespējams apgūt māku sevi aizstāvēt un par citiem šīs tēmas aspektiem – saruna ar karatē treneri Arti Līviņu.

Intensīvie pašaizsardzības kursi – diezgan utopiska ideja

CITI ŠOBRĪD LASA

„Intensīvie pašaizsardzības kursi? Lai iemācītos sevi aizsargāt, cīņas sporta apguvē vajadzīgi ne mazāk kā pieci gadi – tad patiešām nostabilizējas iemaņas, tehnika un arī īsta apdraudējuma gadījumā vari pieņemt situācijai adekvātu lēmumu un rīkoties. Esmu apmācījis cilvēkus vienu divu mēnešu kursos, jo tas viņiem bija vajadzīgs, lai varētu strādāt par apsargiem, taču labi apzinos, ka tā bija tikai tāda „virspusēja braukšana”, bez īsta gala rezultāta. Trenēts 16-17 gadīgs jaunietis viņus noliks uz lāpstiņām, jo ir ātrāks, tehniskāks, māk pārvietoties un pārzina cīņu taktiku,” teic treneris.

Varbūt tomēr ir kāds pašaizsardzības paņēmiens, ko sieviete varētu iemācīties īsā laikā, nu, kaut vai spert pa attiecīgu vietu vai kā izvairīties no satvēriena? „Tas nebūs nopietni. Būs tāpat kā ar dejošanu – aiziet uz trīs mēnešu kursiem un pēc tam domā, ka māk dejot. Nekas nesanāks. Drosme, tehnika un pārliecība ir jātrenē regulāri un pacietīgi”, uzsver Artis Līviņš.

Karatē treniņiem jaunība vai vecums nav šķērslis

„Lai trenētos karatē, vecums nav šķērslis, to iespējams uzsākt arī 50, 60 un vairāk gados. Manās nodarbībās jaunākajam dalībniekam ir četri gadi, vecākajam, kas uzsācis nodarbības – pāri 40 gadiem,” stāsta treneris.

Meitenes, kas trenējas karatē, treneris raksturo kā neatlaidīgas, pacietīgas un mērķtiecīgas, viņām patīk dinamika un daudzveidība treniņos. Līdz apmēram 17 gadu vecumam meitenes aktīvi piedalās sacensībās, pēc tam organisms jau ir pieradis pie slodzēm un vienkārši negribas pamest karatē nodarbības.

Sadošana visiem – tā lai paliek filmu ainām

Kā ar stereotipu – samācīšos karatē un tad gan “sadošu” visiem, kas mani apdraudēs? „Kad cilvēks regulāri nodarbojas ar kādu no cīņas veidiem, viņš parasti nedomā par “sadošanu” kādam. Vienkārši nav laika būt tādā vietā, kur šāda situācija varētu rasties. Izlādēšanās notiek jau treniņā.

Pašaizsardzība ir svarīga arī karatē, kā jau praktiski visos cīņas veidos. Apgūstam visu, kas tam noderēs – sitienus, metienus, sitienu atvairīšanu utt. Ar iespējamā apdraudējuma situāciju modelēšanu gan īpaši neaizraujamies. Mazākie bērni to vienkārši nesapratīs. Ar lielākajiem dažreiz mēģinām, taču jāatceras, ka tā tik un tā būs iestudēta situācija un dzīvē viss būs pavisam citādi. Tie, kas uzbrūk, nerēķināsies ne ar ko, pie tam parasti uzbrucēji ir vairāki. Treniņā šo modeli atstrādāt nekādi nesanāks, jo tad uzreiz var gūt traumas,” informē treneris.

Ko treneris ieteiktu darīt sievietei, ja tā uz ielas sajūt apdraudējumu? Pieņemsim, ja nav trenējusies, tad labākais ieteikums būtu bēgt? Ja ir trenējusies, tad….ko darīt? „Vislabākais ieteikums netrenētai sievietei būtu pavisam vienkāršs – vienai neapmeklēt bīstamas vietas. Savukārt, ja sieviete ir trenējusies cīņu sportā, ar vienu diviem ļaundariem, izmantojot pārsteiguma momentu, viņa varētu tikt galā, ja vien pielietos pareizos aizsardzības paņēmienus. Nedrīkst pretuzbrukt tikai vārda pēc, tas jādara ātri, efektīvi un pārliecinoši, citādi tāda simboliska pretošanās varētu uzbrucējus tikai vēl vairāk saniknot”.


Kā ar mītu – vīrieši fiziski vienmēr ir spēcīgāki par sievietēm

Kā ar to mītu, ka vīrieši jebkurā gadījumā ir stiprāki par sievietēm un tāpēc pretoties nav jēgas? „Ne vienmēr. Holivudas filmās redzamais skats, ka 50 kg smaga sieviete (modele) notriec gar zemi 100 kg smagu vīrieti, protams, ir mīts. Lai to paveiktu, jāapgūst īpaša tehnika, to pasniedz tikai meistariem, jo tas ir ļoti bīstami. Tikai viens no 1000 cilvēkiem, kas apgūst cīņas mākslu, var iziet ceļu līdz tādai meistarībai.

Taču, ja cīņa notiek pēc noteikumiem, tad var uzvarēt arī meitenes, tāpat trenēta sieviete ir spējīga sevi aizstāvēt apdraudējuma gadījumā. Tomēr ir pieredzēts arī, ka kontakta cīņā ar 17-18 gadus vecām meitenēm uzvar 14 gadīgi puiši, pie tam būdami zemākā kvalifikācijas līmenī,” atbild treneris.

Stress – vislielākais traucēklis bīstamā situācijā

„Īsta apdraudējuma situācijā vislielākais traucēklis ir stress – gan uz ielas, gan pat tikai sacensībās tas var apstādināt arī pieredzējušu cīkstoni. Nedzīvoju ar audzēkņiem diendienā, nezinu sīkumos, kā treniņi maina viņu raksturu, tomēr domāju, ka pašapziņas attīstīšanā ilgstoši treniņi dod daudz. Tie ļauj novērtēt, analizēt situāciju un neapjukt.

Ir cilvēki, kam it kā uz sejas rakstīts „aiztieciet mani”. Tomēr, ja iesi pretī potenciālajiem uzbrucējiem ar pārliecināta, par sevi droša cilvēka apziņu, iespējams, ka tas viņus apturēs. Zinu gadījumu, kad jaunietim Rīgas centrā nāca pretī citi vairāki jaunieši un izaicinoši jautāja tradicionālo: „Vai atradīsies, ko uzsmēķēt?” Jaunietis skatoties acīs, skaļi un skaidri pateica: ”Man nav” un mierīgi neaizkavēts izgāja cauri baram, kaut krūšu kabatā viņam labi bija saskatāma cigarešu paciņa,” uzsver Artis Līviņš.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ķermenis jātrenē visu mūžu

„Ar cīņām ir tāpat kā ar jebkuru citu sporta veidu, bērnībā to apgūsti tādēļ, ka to vēlas vecāki, jauniešu vecumā tev tas liekas interesanti un prestiži, brieduma gados tas jau ir tavs dzīvesveids. Jāatceras viens, savs ķermenis (arī smadzenes tajā skaitā) ir jātrenē regulāri visa mūža garumā, tad arī pie ārstiem būs jāgriežas mazāk. Atrodiet laiku un veltiet to savas veselības uzlabošanai arī cīņu zālēs,” aicina treneris Artis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vai esam sociālās katastrofas priekšā? Dziļās renovācijas var būtiski pagarināt ēku dzīvildzi
19:58
Skotijas jaunais premjers, musulmanis Humza Jusufs, nodevis amata zvērestu
19:57
Iepazīsti Latvijas lieliskākos meistarus
19:37