Vai putnu gripa “nobeidzas” pēc vistas gaļas un olu termiskās apstrādes? Uz skatītāja jautājumu atbild PVD eksperts 30

TV24 raidījumā “Uz līnijas”, kurā viesojās un atbildes sniedza Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis, skatītāji uzdeva interesējošos jautājumus par putnu gripu un tā ietekmi uz cilvēku veselību. Skatītāji saistībā ar putnu gripu jautāja vairākus jautājumus – vai nav bīstami lietot olas un gaļu, piemēram, pirkt veikalā un nest uz mājām? Vai putnu gripa “nobeidzas”, kad termiski apstrādā vistu gaļu un olas?

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Lasīt citas ziņas

“Pilnīgi droši var apgalvot, ka tā gaļa, kas ir veikalā nopērkama, un olas, ir pilnīgi droša, jo inficētai gaļai vai produktiem nav iespējas nonākt veikalā. Jo līdz kaut kur tiek konstatētas saslimšanas, visa saimniecība tiek būtībā likvidēta pilnībā. Tātad visi putni tiek likvidēti, arī olas tiek likvidētas. Viss tiek tīrīts un dezinficēts – no turienes veikalā nekas nenokļūst,” skaidroja PVD eksperts Oļševskis.

Tieši tas pats esot, ja šos produktus ved no Polijas vai Lietuvas un pārdod Latvijas veikalos.  “Arī tur ir tāda pati sistēma – ja tiek konstatētas aizdomas vai saslimšana, nekas no turienes nedrīkst iziet,” tā TV24 raidījumā, atbildot uz skatītāju jautājumiem, atzina eksperts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt, runājot par produktu termisko apstrādi, tad būtībā tā arī esot, ka pie +60 grādiem temperatūras dažu minūšu laikā vīruss jau iet bojā. “Tātad viņš nav izturīgs pret karstumu. Nedod Dievs…Bet, ja teorētiski trāpās un būtu inficēta ola vai gaļa, viņu cepot, vārot, tā temperatūra ir stipri augstāka, un šis produkts, tīri apstrādājot, būs drošs,” norādīja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Oļševskis.

Jau ziņots, ka putnu gripa konstatēta mirušiem putniem vairākās vietās Latvijā, tā 20.maijā informēja PVD. Tostarp putnu gripa konstatēta mirušiem lielajiem ķīriem Jēkabpilī, Radžu ūdenskrātuvē, mirušiem upes zīriņiem Krāslavā un cekuldūkuram Veselavas pagastā, Cēsu novadā.

Tāpat sestdien, 20.maijā, pēcpusdienā PVD saņemti laboratoriski apstiprinājumi par putnu gripu arī Lapmežciemā atrastai mirušai sudrabkaijai un kajakam, kā arī mirušiem ķīriem, kas atrasti uz salas Daugavā Salaspils pagastā.
Līdz ar to šobrīd putnu gripa konstatēta savvaļas putniem septiņās Latvijas vietās – Daugavpilī, Krāslavā, Cēsu novada Veselavas pagastā, Madonā, Lapmežciemā, Jēkabpilī un Salaspils pagastā.

Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, var ziņot, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.