Foto: Shutterstock

Vai tiešām labs našķis vakaram un palīgs svara zaudēšanai? Pieci mīti par augļiem 0

Vasaras vidū gan dārzi, gan veikalu plaukti vai lūst no dažādu augļu pārbagātības, mudinot mūs vieglām uzkodām izvēlēties tieši svaigus augļus un ogas, jo tie ir veselīgi un vitamīniem bagāti kārumi.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Protams, augļi ir lielisks vitamīnu, minerālvielu un antioksidantu avots, un tie ir viennozīmīgi jāiekļauj mūsu ēdienkartē, tomēr arī augļu ēšanā jāievēro mērenība.

Uztura speciāliste Jevgēnija Jansone kopā ar nacionālo pārtikas mazumtirdzniecības tīklu ELVI skaidro piecus populārākos mītus par augļiem, ko der atcerēties, lai savu uzturu izveidotu sabalansētu!

CITI ŠOBRĪD LASA

1. mīts. Ēdīšu augļus, lai notievētu!

Augļi, protams, ir veselīgāks kārums par vairumu citu našķu, tomēr nevajag lolot lielas cerības, ka iekļaujot uzturā lielu daudzumu augļu, izdosies notievēt. Augļu galvenā uzturviela ir ātri pārstrādājami ogļhidrāti, kas tur atrodami glikozes, fruktozes un saharozes veidā, taču augļi nesatur gandrīz nemaz olbaltumvielu un tauku.

Pirmajā brīdī šķiet lieliski – gards kārums, maz kaloriju, ēdu cik gribu un dzīvoju ar apziņu – esmu veselīgs!

Bet diemžēl viss nav tik vienkārši, jo augļi būtībā ir ūdens, cukura un šķiedrvielu maisījums.

Jā, viennozīmīgi, augļi ir veselīgi un organismam ļoti vajadzīgi, taču, ēdot augļus, neizdosies nodrošināt ilgstošu sāta sajūtu, turklāt augļu cukurs, ja tas netiks izmantots enerģijas ražošanai, ātri vien var pārvērsties liekajā svarā.

Tāpēc realitāte ir samērā skarba – ja jūs negrasāties pēc augļu ēšanas doties uz trenažieru zāli, pie vecmāmiņas uz siena talku vai ar draugiem velobraucienā, nelolojiet ilūzijas, ka ēdot augļus, tievēsiet! Augļu diētas svaru nomest nepalīdzēs – tieši pretēji, dzīvosiet nemitīgā izsalkumā un īgnumā par to, ka cerētā rezultāta nav.

Foto: Shutterstock

Tieši tāpēc – ēdiet augļus, uzņemiet tajos esošos vitamīnus un minerālvielas, tomēr dariet to ar mēru, lai šie veselīgie kārumi tiešām sniegtu enerģiju, dzīvesprieku un vasarīgas garšas baudījumu, nevis vilšanos, ka no atvaļinājuma vasarnīcā neizdodas atgriezties ar ideālu figūru, jo ēdāt “tikai augļus”!

2. mīts. Žāvēti augļi ir veselīgi, un tos var ēst, cik grib!

Saldumus – kūkas, konfektes, smalkmaizītes un konditorejas izstrādājumus tiešām var un vajag aizstāt ar žāvētiem augļiem, tomēr der atcerēties, ka arī žāvētie augļi tāpat ir našķis un tos nedrīkst ēst nesamērīgi daudz, citādi uzņemsiet par daudz nevajadzīga cukura (vēl jo vairāk, ja augļiem žāvēšanas procesā pievienots papildu cukurs, kā reizēm gadās).

Viena ieteicamā porcija ir viena sauja žāvētu augļu.

Tas būs pietiekami, lai remdētu izsalkumu, atjaunotu enerģijas rezerves, tomēr jāpatur prātā, ka tas nav daudz – tātad, ja vienā reizē plānojat apēst paciņu rozīņu, nekāds veselīgais dzīvesveids nesanāks. Starp citu – daži ražotāji žāvētus augļus un riekstus jau fasē vienas porcijas lielos iepakojumos – ja esat pieradis vienā reizē apēst vairāk, iespējams, šie iepakojumi ir labs veids kā atgādināt sev, cik daudz augļu tad tiešām ir pietiekami un neapēst vairāk, kā sākotnēji plānots!

3. mīts. Augļi ir ideāls našķis vakaram!

Ja mācēsiet ievērot mērenību, augļi tiešām nav slikts našķis vakaram, un pirms miega apēst vienu banānu noteikti būs labāk, nekā notiesāt karbonādi ar eļļā ceptiem kartupeļiem, tomēr vienmēr jāatceras – svarīgs porcijas izmērs!

Piemēram, ir ļoti viegli apēst puskilogramu vai pat vēl vairāk saldo ķiršu, kas šobrīd ir viens no populārākajiem sezonas augļiem, tomēr tikai retais atceras, ka ideālā porcija būtu 200 grami ogu! Pat 200 grami ķiršu jau organismam nodrošina 15-18g jeb gandrīz trīs tējkarotes cukura – lai arī tas ir dabīgas izcelsmes augļu cukurs, arī to nevajadzētu uzņemt pārmērīgi daudz, vēl jo vairāk vakarā, kad organisms gatavojas nesteidzīgai atpūtai, nevis čaklai enerģijas ražošanai!

4. mīts. Augļu smūtijs ir dzēriens.

Nekļūdīsieties, ja domāsiet viss, kas nav ūdens, ir ēdiens! Lai arī šīs apgalvojums šķiet skaļš un varbūt raisa iekšēju pretestību, tomēr gan piens, gan saldinātie dzērieni, gan sulas pēc sava sastāva un uzturvērtības drīzāk ir jāpielīdzina ēdieniem, nevis jāuzskata par dzērienu! Uz augļu smūtijiem tas attiecas jo īpaši – enerģētiskā vērtība šādos augļu kokteiļos var pārsniegt pat 100kcal/100g produkta, sevišķi, ja augļu smūtijus papildina ar avokado, auzu pārslām, čia sēklām, linsēklām vai citām piedevām, kam ir augsta enerģētiskā vērtība.

Foto – Fotolia

Ražotāju piedāvātajos gatavajos smūtijos bieži vien pievienots arī papildu cukurs, tieši tāpēc pirms to iegādes ir vērts izlasīt produkta sastāvu. Ja esat ieplānojis ēdienreizē palutināt sevi ar kādu gardu augļu smūtiju – atcerieties, lai arī šķidrs, tas tomēr ir ēdiens, tāpēc nevajag pārspīlēt ar citiem produktiem, vieglai ēdienreizei pietiek tikai ar vienu augļu kokteili!

5. mīts. Augļi satur daudz pesticīdu

Augļkopībā, tāpat kā citās lauksaimniecības nozarēs, protams, tiek izmantoti augu aizsardzības un kaitēkļu apkarošanas līdzekļi, tomēr Eiropas Savienībā ir pasaulē stingrākās regulas un ļoti stingra kontrole, lai mēs varētu būt droši, ka augļi mūsu veikalu plauktos ir veselīgi un nesatur neatļautus ķīmiskos savienojumus, tāpēc tos noteikti var un vajag iekļaut savā ēdienkartē. Ja tomēr jūtat bažas vai psiholoģiskus aizspriedumus, ka veikalā nopērkamie augļi var saturēt ķīmiju, mājas tos uz 20-30 minūtēm paturiet vēsā ūdenī vai izvēlēties bioloģiskās saimniecībās augušus produktus, kam ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi nav lietoti vispār.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viens no populārākajiem aizspriedumiem, kas sabiedrībā valda par augļu piesārņojumu ar ķīmiskiem savienojumiem, ir uzskats, ka augļi ļoti ilgi glabājas, ir vizuāli pievilcīgi tikai pateicoties tam, ka ir “saķīmijoti”, tomēr der atcerēties, ka visā pasaulē rūpnieciskai ražošanai izmanto īpaši atlasītas, transportēšanai un ilgstošai uzglabāšanai piemērotas šķirnes, kas garantē, ka mūsu veikala plauktos var atrast pat augļus no ļoti tālām zemēm – šo šķirņu augļu uzglabāšanai nav nepieciešama īpaša ķīmiska apstrāde.

Arī vecmāmiņas dārzā augošo ābolu ziemas šķirnēm taču nevajag īpašu ķīmisku apstrādi, lai tie saglabātu savas garšas nianses un vizuālo pievilcību arī vairākus mēnešus pēc novākšanas, vai ne ?! Līdzīgi ir arī citiem ārzemēs augošiem augļiem, tāpēc produkti, kas ir nonākuši veikalu plauktos ir droši un uzticami!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
21:00
Levits: Rietumvalstis mācījušās no kļūdām attiecībā uz Krieviju
20:36