Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Vainojamas svārstības: pētnieki atklājuši nāvējošu risku miljoniem cilvēku 0

Cilvēkiem pusmūžā ar ilgstošām asinsspiediena svārstībām var būt ievērojami augstāks pēkšņas sirds nāves risks, salīdzinot ar tiem, kuriem asinsspiediens ir stabilāks, liecina jauns pētījums.

Reklāma
Reklāma
Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Ilgmūžības eksperti dalījušies ar pavisam vienkāršu rīta rutīnu, kas palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadu vecumam
Auns – Tīģeris, Jaunava – Trusītis: noskaidro, kurš no “Vinnija Pūka” varoņiem atbilst katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, kas prezentēti Amerikas Sirds asociācijas konferencē Čikāgā, cilvēkiem ar lielu asinsspiediena svārstību amplitūdu pēkšņas sirds nāves risks bija lielāks, nekā tiem, kuriem asinsspiediens mainījās mazāk.

Pētījumā  analizēti  23 499 cilvēku dati, kuriem 15 gadus regulāri mērīja asinsspiedienu, bet novērošana turpinājās vēl 30 gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Asinsspiediena svārstības tika vērtētas neatkarīgi no tā, vai sākotnēji dalībniekiem bija normāls, zems vai augsts asinsspiediens.

Pētījums parādīja, ka sistoliskā spiediena svārstības pat par 1 mm Hg palielina pēkšņas sirds nāves risku par 3%.

Pētījuma vecākais zinātniskais līdzstrādnieks, kardiologs Donalds Loids-Džonss, uzsvēra, ka asinsspiediens jāvērtē ne tikai kā statisks rādītājs, bet arī jāseko tā izmaiņām laika gaitā, lai identificētu personas ar paaugstinātu komplikāciju risku.

Autori norāda, ka šis atklājums var palīdzēt izstrādāt efektīvākas hipertensijas un sirds slimību profilakses metodes, izmantojot elektroniskās medicīniskās kartes un ilgtermiņa monitoringu.

Tomēr pētījumā netika pētīti iemesli, kāpēc asinsspiediena svārstības ietekmē sirds veselību.

Eksperti uzskata, ka spiediena nestabilitāti var veicināt tādi faktori kā neregulāra medikamentu lietošana, dzīvesveida izmaiņas vai stress.

Ārsti un pētnieki uzsver nepieciešamību pēc turpmākiem pētījumiem, lai izprastu šos mehānismus un to ilgtermiņa ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību. Viņi norāda, ka asinsspiediena svārstības rada stresu organismam, potenciāli palielinot sirds neaizsargātību pret letālām komplikācijām.

Zinātnieku secinājumi liecina, cik svarīga ir stabila asinsspiediena kontrole dažādu veselības komplikāciju novēršanā

Lai gan šī pētījuma rezultāti vēl nav recenzēti, tie kalpo kā atgādinājums ārstiem un pacientiem pievērst uzmanību ne tikai asinsspiediena augstam vai zemam līmenim, bet arī tā svārstībām kā svarīgam veselības rādītājam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.