Ilustratīvs foto. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas telpas.
Ilustratīvs foto. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas telpas.
Foto: Zane Bitere/LETA

VIDEO. “Rēķini trešo valstu pilsoņiem var būt arī 8000 eiro…” Pacienti Latvijā ir parādā slimnīcām simtiem tūkstošus eiro 60

Slimnīcā katrs eiro ir svarīgs, bet ievērojamu summu tās zaudē tieši pacientu dēļ. Proti, cilvēks saņem kādu pakalpojumu, taču nesamaksā. Iestādes, lai atgūtu parādu, piesaista arī piedzinējus. Tiek lēsts, ka kopējā parādu summa varētu būt vairāki miljoni eiro, tā vēstīja “360TV Ziņneši”.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Vairāk nekā 320 000 eiro – tāda ir kopējā summa, kuru pacienti šogad palikuši parādā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcai (PSKUS). Tā esot milzīga nauda, kas lieti noderētu saimnieciskai darbībai. Iemesli, kādēļ veidojas parādi, esot dažādi, piemēram, neizdodas nekādi sazināties ar laikus nesamaksājušo pacientu.

PSKUS pārstāve Janita Veinberga skaidroja esošo situāciju: “Viena problēma, ko mēs esam apzinājušies, ir trešo valstu pilsoņi. [..] rēķini trešo valstu pilsoņiem var būt arī 8000 eiro. Pēc tam tas ir nopietns un sarežģīts darbs, kā mēs šo summu priekš slimnīcas atgūstam.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Parādnieki ir ne tikai lielajās slimnīcās. Tas skar arī veselības aprūpes iestādes ārpus Rīgas. Piemēram, Vidzemes slimnīcai pacienti šobrīd ir parādā aptuveni 229 000 eiro. Līdzīgi arī Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Tur pēdējo piecu gadu laikā pacienti palikuši parādā gandrīz 300 000 eiro. Šogad – gandrīz 85 000 eiro. Raidījums “360TV Ziņneši” sazinājās ar Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāju Intu Vaivodi, kas apstiprināja pieejamo informāciju.

PSKUS pārstāve Veinberga uzsvēra, ka ar parādniekiem cīnās, sūtot reizi mēnesī īsziņas, tas dodot gaidīto rezultātu.
“Pieredze rāda, ka šī pirmā daļa tiek samaksāta un pēc tam nereti pacients nonāk parādnieku sarakstā, jo atlikušās daļas netiek samaksātas. Pārsvarā pacienti slimnīcām ir parādā pacienta līdzmaksājumu stacionārā – sākot no 10 līdz 200 eiro,” viņa sacīja.

Kad slimnīcas pašas galā vairs netiek, iesaista parādu piedzinēju kompānijas. Vidzemes slimnīca katru mēnesi atguvējiem nodod apmēram 40 rēķinus. Parādu piedziņas kompāniju pakalpojumus izmanto vairākas slimnīcas.

No uzrunātajām to gan nedara Stradiņu slimnīcā. Tā vietā par parādniekiem ziņo citām iestādēm. “Kas tālāk šim cilvēkam apgrūtina tik vienkāršu un triviālu lietu kā mobilā telefona iegāde uz nomaksu. Tālāk jau pakalpojumu sniedzēji redz, ka persona ir parādnieku sarakstā kaut kur,” piebilda Veinberga.

Pēc sarunām ar lielākajām slimnīcām, raidījums secinājis, ka Latvijas slimnīcu sistēmā tiesāšanās nav bieža prakse, jo viss tiekot nokārtots mierīgā ceļā.

Plašāk skatieis video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.