Foto: Brideside.com

Vitiligo – neizskaidrotā ādas slimība, kas pierāda, ka atšķirīgais ir skaists 0

Parasti, redzot cilvēkus ar Vitiligo, visi redz retu ādas stāvokli, bet fotogrāfe Elizabete Van Aladerena redz skaistumu, raksta brightside.com.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Fotogrāfe tajā saskata tikai pozitīvo, jo arī viņai pašai ir šis ādas pigmentācijas traucējums. Iedvesmota, viņa nolēma iemūžināt skaistas sievietes ar šo ādas slimību un paust pasaulei, ka “Tas, kas mūs atšķir, padara tikai skaistākus. Pats galvenais, lai katrs no mums savā ādā justos lieliski, neatkarīgi kāds ir tās stāvoklis!”

Šīs fotogrāfijas aicina sievietes visā pasaulē ar Vitiligo nest savu ādu kā rotu un būt pašpārliecinātām!

Kas ir Vitiligo?

CITI ŠOBRĪD LASA

Balti laukumi var būt lokalizēti tikai vienā vietā, piemēram, uz rokas, vai arī izplatīti pa visu ķermeni. Uz sejas tie raksturīgi vietās ap acīm un lūpām, var iet pa nervu gaitu jostas vietā. Slimībai ir arī trīskrāsu forma ar baltiem un mazliet brūnganiem laukumiem, ko mēdz dēvēt par kafiju ar pienu. Ja skarta galvas matainā daļa, uzacis vai kaunums, arī mati šajās vietās ir balti.

Visbiežāk vitiligo izpaužas 10 – 30 gadu vecumā. Aptuveni trešdaļai sirdzēju slimība ir iedzimta, bet pārējiem attīstījusies nezināmu iemeslu dēļ.

“Kaut arī veikti daudzi zinātniski pētījumi, vitiligo cēloņi nav skaidri zināmi. Saskaņā ar vienu no izplatītākajām teorijām to uzskata par autoimūnu saslimšanu, kad organisms neatpazīst un iznīcina pats savas pigmenta šūnas. Taču tā var būt saistīta arī ar citām autoimūnajām slimībām,” jau iepriekš veselam.lv stāstījusi dermatoloģe Zane Stāmere.

Vitiligo ādas pigmentācija.

“Aizsargpigments melanīns izdalās no melanocītu šūnām uz tālākiem ādas slāņiem, tādējādi aizsargājot to no ultravioletā starojuma ietekmes, bet vitiligo gadījumā šis process ir traucēts,” skaidro speciāliste. “Iespējams, ir kādas citas imunoloģiskas pārmaiņas vai molekulāri defekti, kas veicina pigmenta šūnu iznīcināšanu. Varbūt arī pašā šūnā radusies kāda mutācija, kuras dēļ šis process nenotiek.”

Vitiligo var provocēt vairogdziedzera pazemināta darbība un cukura diabēts, tādēļ, uz ādas parādoties vienam vai vairākiem baltiem laukumiem, vajadzētu doties pie ārsta, izmeklēt vairogdziedzera funkciju un noteikt cukura līmeni asinīs.

Parasti ārsts vitiligo diagnozi nosaka pēc ādas izskata un pacienta iztaujāšanas. Taču, ja pastāv aizdomas par citām vainām, kas mēdz izpausties līdzīgi, palīgā ņem īpašo Vuda lampu, izmeklējumu veicot tumšā telpā. Šādi vitiligo simptomus var atšķirt no citu līdzīgu saslimšanu pazīmēm. Piemēram, sēnīšu izraisītajai infekcijai daudzkrāsainajai ēdei arī ir raksturīgi bezpigmenta plankumi uz ādas. Ja nepieciešams, izmanto tā saukto dermatologa trešo aci – dermatoskopiju, apskatot ādu vairākkārtīgā palielinājumā.

Vitiligo nav ne lipīga, ne ļaundabīga slimība.

Daudzi slaveni cilvēki tās izraisītās pārmaiņas ādā neuzskata par defektu. Piemēram, ar to sirga dziedātājs Maikls Džeksons, tā ir arī modelei Vinnijai Hārlovai, kas to pārvērš par efektu un mudina māmiņas neuztraukties, ja bērniem uz ādas parādījušies balti plankumiņi.

Vitiligo slimniekiem, uzturoties saulē, jālieto aizsarglīdzeklis ar visaugstāko filtru SPF 50. Tā kā bezpigmenta laukumos nespēj veidoties melanīns, āda netiek pasargāta no ultravioletā starojuma, var rasties apdegums un tikt veicināta ādas vēža attīstība. Turklāt svarīgi ādu sargāt ne tikai vasarā, jo ultravioletais starojums sasniedz Zemi jebkurā gadalaikā.

Atsevišķu nelielu plankumiņu var mēģināt likvidēt ar imūnmodulējošu krēmu, taču pagaidām neviena ārstēšanas metode – ne fototerapija, ne lāzerterapija, ne medikamenti – negarantē vitiligo slimniekiem pilnīgu izārstēšanos. Turklāt vienmēr svarīgi novērtēt, vai ārstēšana neradīs vēl lielāku kaitējumu.

Nelielus bojātās ādas laukumiņus var mēģināt nomaskēt ar tonālo krēmu vai ar kosmētiskās tetovēšanas palīdzību, taču tas neārstēs un arī nesniegs ideālu iznākumu.

Reklāma
Reklāma

Par ko vēl var liecināt balti ādas laukumiņi

Daudzkrāsainā ēde, kas arī var izpausties ar baltiem plankumiem, atšķirībā no vitiligo ir viegli ārstējama. Šie plankumi visbiežāk parādās uz muguras, krūtīm un rokām, arī uz kakla.

Vasarā saulē tie var kļūt sārti, bet ziemā izskatīties bālāki. Šajā gadījumā āda mēdz arī zvīņoties un niezēt, taču kaite nav lipīga.

Daudzkrāsaino ēdi izraisa ādas normālās mikrofloras sēnīte, kas īpaši bieži savairojas vasarā, kad svīstam, daudz sauļojamies vai pārmērīgi mazgājamies, tādējādi novājinot ādas imunitāti. Šo slimību mēdz salīdzināt ar kuņģa un zarnu trakta disbakteriozi.

Pamanot šādas pārmaiņas uz ādas, noteikti jāvēršas pie dermatologa, jo šī slimība neārstējot pati no sevi nepāries, tikai progresēs. Jo savlaicīgāk to dia­gnosticēs, jo vieglāka un ātrāka būs ārstēšana.

Nereti cilvēki ir arī nesaprašanā, kad pamana baltu laukumu apkārt dzimumzīmei, kas varētu liecināt, ka imūnā sistēma vēlas no tās atbrīvoties. Visbiežāk to novēro bērniem un jauniem cilvēkiem – it sevišķi vasaras sākumā, kad iegūts pirmais iedegums, bet zona ap dzimumzīmi paliek balta. Par to nevajadzētu uztraukties, jo plankumiņš ar laiku pazudīs kopā ar dzimumzīmi.