Foto: Takerosun/SHUTTERSTOCK

Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? Andrejs Krūmiņš Smiltenes novadā

Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas ķirurgs Jānis Vilmanis:

CITI ŠOBRĪD LASA
” Žultsakmeņi, it īpaši nelielie, var sagādāt nopietnas veselības problēmas.

Ja tie nokļūst žultsvadā un to nosprosto, traucējot žults atteci, veidojas bīstama situācija, jo žultsvadā izdalās ne tikai žults, bet arī aizkuņģa dziedzera sekrēts. Rodas sastrēgums, kas var izraisīt arī aizkuņģa dziedzera iekaisumu.

Lielākā daļa žultsakmeņu žultspūslī vai žultsceļos veidojas no holesterīna un žults sāļiem, bet ir arī pigmenta akmeņi, kuru sastāvā ir bilirubīns un kalcija sāļi.

Daļai cilvēku žultsakmeņi nesagādā problēmas un tos atklāj pilnīgi nejauši vēdera dobuma izmeklēšanas laikā, tomēr daļa žultsakmeņu slimības pacientu regulāri cieš no sāpju lēkmēm, kura var ilgt no pārdesmit minūtēm līdz vairākām stundām.

Parasti tās ir spēcīgas, lēkmjveida sāpes, smaguma sajūta labajā paribē, kurām var pievienoties slikta dūša, vemšana, dažreiz arī dzelte.

Ja žultsakmeņu slimība nav akūta, tos var šķīdināt ar medikamentu palīdzību, taču, ja pacients ar žultsakmeņiem cieš no regulārām sāpju lēkmēm, žultspūšļa iekaisuma, vienīgais ār­stēšanas veids ir operācija. Žultsakmeņi jāoperē tad, ja tie ir gados jauniem cilvēkiem (lai izvairītos no iespējamām slimības komplikācijām), atsevišķos gadījumos pacientiem ar cukura diabētu un tiem, kuri saņem imūnsupresijas terapiju.

Ja žultsakmeņu slimība nav akūta, tos var šķīdināt ar medikamentu palīdzību. Lai sasniegtu mērķi, zāles jālieto vismaz sešus mēnešus, taču nav garantijas, ka pēc kāda laika akmeņi nesāks veidoties no jauna, it īpaši, ja pacients nemaina ēšanas paradumus.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.