Bērnus pret pneimokoku infekciju vakcinē arvien aktīvāk. No kā vakcīna sargā? 0

Latvijā arvien vairāk jaundzimušo tiek vakcinēti pret pneimokoku infekciju, turklāt vecāki to dara arvien savlaicīgāk.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Divu mēnešu vecumā pret šo infekciju vakcinēti 95% bērnu, kas ir par 5% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie imunizācijas līmeņa un savlaicīguma rādītāji 2016.gada janvārī – septembrī. Arī savlaicīgi vakcinēto bērnu skaits pret šo infekciju nedaudz jeb par 2,2% ir palielinājies, sasniedzot 83,2% no kopējā bērnu skaita.

Pneimokoks ir baktērija, kas mīt daudzu cilvēku rīklē, aizdegunē, elpvados un plaušās – pašiem nezinot, to nēsā 5 – 10% veselu pieaugušo un 20 – 40% veselu bērnu. Šķaudot vai klepojot, baktērija ceļo un var inficēt apkārtējos. Pastāv vairāk nekā 90 pneimokoku veidi jeb serotipi, kas nosaka slimības gaitu, smagumu u.c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk pneimokoks izraisa vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumus, pneimonijas, bet reizēm arī smagākas slimības – meningītu, sepsi jeb asins saindēšanos, retos gadījumos – sirds bojājumus, kaula smadzeņu un mīksto audu infekcijas.

Statistika liecina, ka pneimokoks visvairāk apdraud mazus bērnus līdz 2 gadu vecumam, kad saslimšanas, komplikāciju un arī mirstības risks ir visaugstākais.

Vecākiem jāatceras, ka par pneimokoku infekcijas perēkli bērna organismā var kļūt arī neārstēti deguna blakusdobumu iekaisumi, ilgstošas elpceļu slimības, bojāti zobi u.c., tāpēc rūpīgi jāseko līdzi mazuļa veselībai.
Pneimokoku infekcija ir īpaši bīstama tāpēc, ka ir ļoti neprognozējama. Saslimt var gan bērni ar novājinātu imunitāti, gan gluži veseli mazuļi.

Pats labākais veids, kā pasargāt mazuli no pneimokoku infekcijas, ir agrīna vakcinācija. Latvijā kopš 2010.gada ir ieviesta valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret šo infekciju divu, četru un 12 mēnešu vecumā. Pētījumi liecina, ka vakcinācija smagas invazīvas infekcijas formas samazina par 90%, kā arī samazinās komplikāciju un mirstības risks.

Valsts apmaksātā vakcinācija tiek veikta bērniem līdz piecu gadu vecumam, bet vēlāk pret pneimokoku infekciju var vakcinēties par maksu.

Valsts apmaksātā vakcīna pasargā pret desmit pneimokoku paveidiem, kas izraisa arī bērniem bieži sastopamos vidusauss iekaisumus, plaušu karsoņus un deguna blakusdobumu iekaisumus.

Pērn laikā no janvāra līdz decembrim Latvijā ar invazīvu pneimokoku izraisītu slimību inficējās 39 personas, kas ir ievērojami mazāk nekā 2015.gadā šajā laika posmā, kad saslima 68 cilvēki, liecina SPKC dati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.