Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto. imago images/CHROMORANGE

Cigarešu dūmi apdraud ceļotājus arī nesmēķētāju viesnīcas 10

Vasara ir ceļotāju iemīļotākais gadalaiks. Tomēr ne vienmēr ceļojums noris tā, kā mēs to esam iedomājušies. Piemēram, apmetoties viesnīcās un kūrortos, mēs ceram sagaidīt tīras un drošas naktsmītnes. Tostarp izvēloties nesmēķētāju numuriņus vai viesnīcas, paļaujamies uz to, ka kaimiņos nebūs smēķētāji, nebūs jājūt dūmu atstātā smaka un numuriņos mūsu veselību neapdraudēs cigarešu dūmu nosēdumi.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Tomēr nesenais Sandjego valsts universitātes pētījums1 atklāja, ka tas ne vienmēr ir taisnība. Izanalizējot vairāk nekā 332 000 interneta lietotāju atstātās atsauksmes par 477 naktsmītnēm, tika konstatēts, ka 80 % sūdzības bija saistītas ar smēķēšanu. Pie tam 96 % no šīm viesnīcām sevi reklamēja kā nesmēķētājiem draudzīgas.

Nesmēķētājus apdraud ne vien pasīvā smēķēšana, ar ko saprot smēķētāju izelpoto cigarešu dūmu ieelpošanu, bet arī tā dēvētie “trešās puses dūmi” ar ko saprot cigarešu dūmu kaitīgo vielu atlikumus, kas paliek pēc smēķēšanas. Ilgu laiku pēc cigaretes nodzēšanas tās sastāvā esošie toksīni joprojām saglabājas uz paklājiem, mēbelēm, gultas piederumiem, drēbēm, ādā un matiem un var nopietni kaitēt to cilvēku veselībai, kuri pavada laiku šajā vidē. Zīdaiņiem un maziem bērniem ir lielāks risks saskarties ar dūmu atliekām, jo viņi rāpo pa grīdu un pastāvīgi mēdz likt mutē dažādus priekšmetus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tāpēc viesmīlības nozarē strādājošie ievieš dažādus atbilstošus piesardzības pasākumus, lai novērstu trešo personu smēķēšanu viesnīcās  un kūrortos.

Piemēram, Marriott viesnīcu tīklā ir ieviesti naudas sodu viesiem, kas atrasti smēķējam viņu ēku telpās – gan viesnīcu istabās, gan pasākumu telpās. Telpās tiek izvietotas arī atbilstošas zīmes. Tomēr arvien atrodas viesi, kas viesnīcās turpina smēķēt cigaretes.

Ņemot vērā to, ka viesnīcām, tā arī nav izdevies novērst smēķēšanu, papildus aizliegumiem, tās ir sākušas izmantot arī citas metodes. Ir viesnīcas, kas ir ieviesušas īpašas smēķēšanas zonas. Dažas viesnīcas ļauj viesiem apmesties smēķētāju istabās, par ko viņiem bieži ir jāmaksā vairāk. Ir viesnīcas, kur smēķēšanai paredzētas no citām viesnīcas daļām izolētas iekštelpu un āra zonas.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs pat ir secinājis, ka nesmēķētāju aizsardzībai smēķēšanas zonu noteikšana ir izrādījusies efektīvāka nekā pilnīga smēķēšanas aizliegšana. Ja viesnīcā ir šādas telpas, apmeklētāji ir mazāk gatavi lietot cigaretes vietās, kur tās nav atļautas.

Viesnīcu rīcībā tagad ir arī speciāli dūmu detektori, kas nosaka dūmu un oglekļa monoksīda līmeni. Dažas ierīces pat var identificēt tvaikus, ko izdala no e-cigaretes. Konstatējot pārkāpumu, ierīce uzreiz nosūta brīdinājumu vadībai.

Lai gan šīs jaunās ierīces pilnībā neatrisina smēķēšanas problēmu, tomēr tās var palīdzēt samazināt cigarešu dūmu nodarītā kaitējuma apmērus.

Cigarešu dūmu radīto kaitējumu palīdz mazināt arī nikotīna aizstājējprodukti un tabakas izstrādājumu bezdūmu alternatīvas. Viesnīcām vispieņemamākie varētu būt nikotīna spilventiņi – konfekšu izmēra maisiņi ar dažādu stiprumu un garšu, kas nerada nekādus dūmu un smaku draudus apkārtējiem. Populāri aizstājējprodukti ir arī nikotīna plāksteri, kas ir diskrēti un, kurus var pielīmēt jebkur uz ķermeņa.

Reklāma
Reklāma

Jaunās tehnoloģijas un cigarešu aizstājējprodukti var samazināt gan cigarešu lietotāju skaitu, gan arī novērst problēmas, ko nesmēķētāju veselībai viesnīcās rada cigarešu dūmi un pasīvā smēķēšana.

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9449509/

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.