Foto – Shutterstock

Diēta mūža garumā, ja ir celiakija. Bet ja diēta nepalīdz? 0

Celiakija pieaugušo vecumā

Autores: LINDA ŠLĒZIŅA, sertificēta uztura speciāliste, uztura zinātnes maģistre un VALDA MADALĀNE

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Agrāk uzskatīja, ka celiakija ir zarnu slimība, kas raksturīga vienīgi bērniem. Tagad zināms, ka tas ir iedzimts defekts, kas var klusēt visu bērnību, slepeni attīstīties, pro­gresēt un parādīties jebkurā vecumā. Pieaugušajiem celiakija atklājas pat lielā vecumā un, iespējams, ir slēptas, neievērotas vai vieglas bērnu vecuma celiakijas turpinājums.

Pieaugušajiem raksturīgas netipiskas celiakijas izpausmes, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc to grūtāk konstatēt. Izpētīts, ka kopš pirmo veselības problēmu parādīšanās līdz diagnostikai paiet vidēji 2,5–4 gadi (individuāli tas var būt no viena mēneša līdz pat 29 gadiem). Hroniska caureja nav tipiskākā sūdzība, kā tas ir, piemēram, bērniem. Daudz biežāk aizdomas par celiakiju rodas hematologa, ginekologa vai endokrinologa kabinetā. Pieaugušajiem par celiakiju liek aizdomāties anēmija, īss augums, osteoporoze, depresija, sekundārā neauglība vai menstruāciju kavēšanās. Reakcija var arī nebūt, tomēr sākas slēpti organisma bojājumu procesi. Nereti slimība slēpjas ilgi un beidzot var pat nonāvēt (limfomas attīstība).

Kā diagnosticēt celiakiju

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja radušās aizdomas par celiakiju, nekādā gadījumā nedrīkst sākt bezglutēna diētu! Ja glutēns vairs netiks uzņemts, ārsts nevarēs diagnosticēt slimību. Pirms testēšanas jāturpina lietot uzturā glutēnu saturošu pārtiku. Ievērot bezglutēna diētu bez pamatojuma ir muļķīgi – neērti un dārgi.

! Lai pārliecinātos par celiakiju pieaugušo vecumā, ieteicams veikt asinsanalīzes, nosakot vai nu transglutamināzes antivielas (tTGA), vai antiendomīziju (IgA EMA). Ja rezultāti ir pozitīvi vai paaugstināti, nepieciešams izmeklēt tievo zarnu. Procedūras laikā izmanto anestēziju un no zarnas sieniņas nokniebj dažus mikroskopiskus audu gabaliņus. Biopsija ir t.s. zelta standarts celiakijas noteikšanā, tomēr svarīgi ir visi parametri: simptomi, asinsanalīzes (arī hemoglobīna un dzelzs rādītāji), biopsijas rezultāti, kas veido kopējo ainu par slimnieku.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.