Ar parasto stetoskopu sirds toņi ir dzirdami, bet pieklusināti.
Ar parasto stetoskopu sirds toņi ir dzirdami, bet pieklusināti.
Foto: Lightfieldstudios/SHUTTERSTOCK

“Galvenā motoriņa” veselības noslēpumi 0

Sirds un asinsvadu slimības joprojām ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības iemesliem Latvijā un pasaulē. Saskaņā arSlimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā 2018. gadā sirds un asinsvadu slimības bija biežākais nāves iemesls.

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Lasīt citas ziņas

No tām lielāko daļu veido primāra arteriāla hipertensija, bet trešdaļu– koronāra sirds slimība. Mirstības rādītāji sirds un asinsvadu slimību dēļ Latvijā kopumā ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā.

Par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, profilaksi un ārstēšanu konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, Capital Clinic Riga kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Dr. Kristīne Spalva un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izplatītākās slimības un simptomi

Dr. K. Spalva stāsta, ka visizplatītākās slimības jebkurā vecumā ir primārā arteriālā hipertensija un hiperholesterinēmija. Tāpat līdz ar vecumu palielinās arī koronāra sirds slimība un ātrija fibrilācija jeb mirdzaritmija.

No mirdzaritmijas cieš aptuveni katrs piektais sirds un asinsvadu slimnieks.

Eksperte skaidro, ka sirds slimību simptomi var būt dažādi, piemēram, paaugstināts asinsspiediens var izpausties asimtomātiski, galvassāpes, spiedoša rakstura diskomforts krūtīs. Par koronāru sirds slimību var liecināt spiedošas, dedzinošas vai žņaudzošas sāpes krūtīs slodzes laikā, bet miokarda infarkta gadījumā šāda veida sāpes ir miera stāvoklī.

Foto: Sutterstock

Sirds mazspējas gadījumā var tikt novērots elpas trūkums, nespēks, zema slodzes tolerance un kāju tūska, savukārt par sirds ritma traucējumiem liecina reiboņi, samaņas zudumi un sirdsklauves. Ja parādījušies sirds slimību simptomi, pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta, lai saņemtu papildu izmeklējumus un uzsāktu ārstēšanu.

Riska faktori

Sirds un asinsvadu slimību riskus paaugstina tādi faktori kā smēķēšana, paaugstināts holesterīna līmenis (kopējais un zema blīvuma holesterīns), cukura diabēts, liekais svars un aptaukošanās (ĶMI 25 kg/m2), kā arī mazkustīgs dzīvesveids.

Foto: Pexels

Tāpat lielāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu saslimšanām ir vīriešiem pēc 55, bet sievietēm pēc 65 gadu vecuma. Vēl viens riska faktors ir agrīna kardiovaskulāra slimība kādam no ģimenes locekļiem (vīriešiem <55 g., sievietēm <65 g.). Dr. K. Spalva skaidro, ka Latvijā iedzīvotāji ir ļoti dažādi.

Kopumā tendence liecina, ka pie kardiologa cilvēki piesakās arī profilaktiskos nolūkos – lai izvairītos no komplikācijām, kādas ir, piemēram, viņu (pacientu, nevis jebkuriem) vecākiem un vecvecākiem. Vienlaikus speciāliste uzsver, ka joprojām ir pacientu daļa, kas pie ārsta ierodas novēloti un ar nopietnām komplikācijām, kuru ārstēšanai nereti ir nepieciešama pat pacienta stacionēšana.

Profilakses nozīme

Sirds un asinsvadu veselību ļoti lielā mērā pacients var ietekmēt saviem spēkiem. Eiropas kardiologu vadlīnijas sniedz sekojošas sirds un asinsvadu veselības rekomendācijas:

• regulāras mērenas fiziskās aktivitātes (aeroba slodze 30 minūtes 5-7 dienas nedēļā);
• sabalansēts uzturs. Sāls daudzuma un dzīvnieku tauku ierobežošana uzturā, dienā ieteicams uzņemt vismaz 400 līdz 500 gramu dārzeņu, riekstu, nepiesātināto taukskābju, maz tauku piena produktu. Tāpat vēlams divas reizes nedēļā uzturā iekļaut zivju ēdienus un katru dienu uzņemt ~1000-1500 ml šķidruma;
• smēķēšanas un alkohola ierobežošana;
• ķermeņa svara kontrole. Ieteicams izvairīties no aptaukošanās, veselīgs ĶMI 20-25 kg/m2 un vidukļa apkārtmērs <94 cm vīriešiem un <80 cm sievietēm kardiovaskulāro slimību risku mazināšanai.

Svarīgs arī medikamentu lietošanas laiks

Katram medikamentam ir sava nozīme konkrētas slimības gadījumā, un tā iedarbība ilgst noteiktu laiku. Turklāt, lietojot vairākus medikamentus un neievērojot starplaiku, to terapeitiskais efekts var pārklāties vai uz kādu laiku var pazust.

Tāpēc ir svarīgi, ka medikamenti tiek lietoti vienā un tajā pašā laikā.

Īpaši būtiski tas ir antitrombotiskajai terapijai, jo, neievērojot medikamentu lietošanas laiku, pieaug asiņošanas vai trombotisku notikumu risks. Dr. K. Spalva atgādina, ka, noteiktos laikos regulāri lietojot medikamentus asinsspiediena pazemināšanai, aritmiju profilaksei un sirds mazspējai, var izvairīties no sirdsdarbības un asinsspiediena nevēlamām svārstībām, tādējādi samazinot hipertensiju, aritmiju, kā arī sirds mazspējas dekompensācijas un hipertensīvu krīžu riskus.

Sirds ir viens no svarīgākajiem dzīvības orgāniem. Katru reizi pie lielākām vai mazākām dzīves pārmaiņām tā cieš. Lai rūpētos par sirds veselību, ir ne tikai svarīgi pareizi un veselīgi ēst, sportot, bet arī ļaut tai atpūsties noteiktos dzīves ritmos. Kad darbā ir pārņēmis stress un steiga, ir labi iemācīties pareizi elpot, tā samazinot stresa ietekmi līdz minimumam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ieteicams arī mazāk dzert kafiju un ikdienas minerālu balansam lietot magnija saturošus medikamentus. Tāpat ir svarīgi pabarot sirds muskuli, tam var lietot B grupas vitamīnus, kā arī augu bāzes uztura bagātinātājus, kas uzturēs sirdi veselu.

Ar gadiem organisms vairs neražo Q 10, kas arī ir sirds enerģijas avots.Tāpat farmaceite atgādina arī, ka BENU Aptiekā iespējams pieteikties Medikamentu lietošanas atgādinājuma programmai, kuras mērķis ir atvieglot to klientu ikdienu, kuriem ir nepieciešams ilgstoši lietot recepšu medikamentus un savlaicīgi saņemt atgādinājumu par zāļu iegādes nepieciešamību. Programmai iespējams pieteikties jebkurā BENU Aptiekā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Krievu pasaules” jaunie varoņi
20:15
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
20:09
Vai esam sociālās katastrofas priekšā? Dziļās renovācijas var būtiski pagarināt ēku dzīvildzi
19:58