Foto – Shutterstock.com

Endometrioze – topošo māmiņu bieds 0

Endometrioze ir ārsta acīm apslēpta slimība sievietes iekšējos orgānos, ko nav tik viegli diagnosticēt. Turklāt tā bieži ir viena no neauglības veicinātājām. Kā pamanīt slimību, un vai no tās iespējams izvairīties, stāsta Premium Medical klīnikas ginekoloģe, dzemdību un ultrasonogrāfijas speciāliste Gita Ruttasa.

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

“Endometrioze ir slimība, ar kuru visbiežāk slimo sievietes reproduktīvajā vecumā. Veselai sievietei dzemdes endometrija audi (dzemdes endometrijs – iekšējais šūnu slānis) izdalās menstruāciju laikā, bet slimības gadījumā šis process ir traucēts, jo šūnas neatrodas dzemdē,” skaidro ginekoloģe.

“Dzemde sastāv no muskuļu šķiedrām un endometrija slāņa. Endometrija šūnām būtu jāatrodas dzemdes endometrija slānī. Līdzko tās izkļūst ārpus šā slāņa, tā ir patoloģija. Endometrija šūnas var atrasties arī dzemdes muskulī, tādā gadījumā tā būs adenomioze, viena no endometriozes formām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Endometrija audi, kas neatrodas tiem paredzētajā vietā, var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā, iegurnī, kā arī neauglību.”

Riska faktori, kas var ietekmēt endometriozes attīstību

  • Ģimenē radiniecēm bijusi vai ir endometrioze.
  • Agrīnā vecumā sākušās menstruācijas (vidēji tās sākas 12–13 gados).
  • Īss menstruālais cikls (mazāks par 27 menstruālā cikla dienām; šo ciklu rēķina no pirmās mēnešreižu dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai).
  • Ilgstoša menstruālā asiņošana (vairāk par septiņām dienām).
  • Stipra menstruālā asiņošana.
  • Dzemdes, olvadu attīstības anomālijas.
  • Dzelzs deficīta anēmija.
  • Iespējamie endometriozes cēloņi

Ģenētiska predispozīcija – ja sievietes mammai ir endometrioze, pastāv lielāks risks, ka slimība attīstīsies arī meitai.

Limfas plūsmu teorija – pieļauj, ka endometrija audu izplatība organismā notiek caur limfātisko sistēmu.

Estrogēna dominance – zems progesterona līmenis izjauc hormonālo līdzsvaru. Estrogēnu dominance saistāma ar endometriozes attīstību.

Vairākos pētījumos, izmantojot pērtiķus, pierādīta toksiskas ķīmiskās vielas, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukta dioksīna saistība ar endometriozi. Dioksīns palielina endometrija audus un veicina to dzīvotspēju ārpus dzemdes. Šī viela atrodama kopšanas līdzekļos, papīra izstrādājumos – salvetēs, papīra dvieļos, vates spilventiņos, tualetes papīrā, gaisā, ūdenī, tā ietekmē visu pārtikas ķēdi un planētu kopumā.

Endometriozes attīstību ietekmē arī sievietes imunitāte. Imunoloģiskās problēmas var veicināt iekaisumu, un organisms būs uzņēmīgāks pret dažādām atkārtotām infekcijām, it īpaši rauga sēnītēm.

Oksidatīvais stress – šūnu bojājumi brīvo radikāļu ietekmē ir viens no apspriestajiem endometriozes rašanās iemesliem.

Pastāv teorija, ka endometrija šūnas var attīstīties estrogēnu ietekmē no šūnām, kas veidojušās sievietes dzimumdiferenciācijā, proti, kad embrija vecumā notiek sieviešu dzimuma mazuļa attīstība.

“Nav specifisku darbību, kas varētu novērst endometriozes attīstību. Taču, ņemot vērā riska faktorus, ieteicams izvērtēt sievietes menstruālo ciklu, novērst ilgstošas, biežas mēnešreizes, neatlikt grūtniecības plānošanu, jo grūtniecība mazina risku saslimt ar endometriozi,” uzsver ginekoloģe Gita Ruttasa.

Daudzas sievietes novēro, ka fiziskās aktivitātes un relaksācija palīdz mazināt sāpes.

No iegurņa līdz smadzenēm

Foto – Shutterstock

“Endometrija šūnas aktivizējas, tuvojoties menstruācijām. Dzemdes kaklā tām paredzēts izvades kanāls. Ja endometrijs netiek izvadīts, sievietei sākas sūdzības, kas parasti saistītas ar menstruālo ciklu un stiprām sāpēm. Tuvojoties menstruācijām, nepatīkamās sajūtas pastiprinās,” stāsta ginekoloģe.

Endometriozes smagumu un gaitu nevar prognozēt. Tā var olnīcā izveidot tā saukto šokolādes cistu jeb endometriomu, kas pildīta ar asinīm. Cista šādi nodēvēta tāpēc, ka asinis ar laiku kļūst tumšas, brūnīgas kā šokolāde. Šādas cistas no zirņa lieluma var izaugt līdz pat apelsīna izmēram.

Endometrija šūnas var nokļūt un attīstīties olnīcās, priekšpusē vai mugurpusē dzemdei, urīnpūslī, urīnvados, zarnu sieniņās, audos starp maksti un taisno zarnu, brūcēs, plaušās un pat smadzenēs. Endometrioze var kairināt apkārtējos audus un radīt iekšējos rētaudus jeb saaugumus, kas var sasaistīt kopā iegurņa orgānus. Saaugumi uz vēderplēves var deformēt sievietes olvadu. Ja olvads nav anatomiski pareizi novietots, tiek traucēta olšūnas un spermatozoīda satikšanās un līdz ar to bērna ieņemšana.

Pasaulē endometrioze ir neauglības iemesls 38% gadījumu.

Endometrioze tiek klasificēta četrās stadijās: I – minimāla, II – viegla, III – mērena, vidēja un IV – izteikta jeb smaga. Lielākajai daļai sieviešu ir minimāla vai viegla endometriozes stadija, ko raksturo viegli saaugumi. Vidēju un smagu endometriozi raksturo šokolādes cistas un lielāki saaugumi. Smagā stadijā ļoti iespējama neauglība.

Endometriozes simptomi

Sāpes vēdera lejasdaļā pirms menstruācijām un to laikā – liela daļa menstruāciju laikā piedzīvo nelielas krampjveida sāpes, ko uzskata par normālu parādību. Tomēr stiprāku sāpju gadījumā var pievienoties slikta dūša, vemšana, caureja. Šādas pazīmes var liecināt par endometriozes esamību, it īpaši, ja sāpes parādījušās pēkšņi un ar laiku kļūst aizvien spēcīgākas.

  • Hroniskas iegurņa sāpes.
  • Sāpīga vēdera izeja.
  • Caureja.
  • Urinācijas traucējumi (sāpes, biežums).
  • Asinis urīnā.

Sāpes dzimumakta laikā, ko izraisa olnīcu rētaudu vai kāda endometriozes mezgliņa aizskaršana.

Ja menstruāciju laikā novēro hroniskas iegurņa sāpes, 71–78% gadījumu tās izraisa endometrioze.

Citos gadījumos sāpes var liecināt par citu ginekoloģisku saslimšanu – iegurņa iekaisuma slimību, olnīcu, dzemdes veidojumu – cistu, miomu, par urīnceļu problēmu – cistītu, kas radies infekcijas dēļ, par zarnu problēmu, disbakteriozi, saaugumiem, veidojumiem vai pat audzēju.

Endometrioze ir aptuveni 10% sieviešu, bet daudzas no viņām nejūt nekādus raksturīgus simptomus. Dažkārt neauglība ir vienīgā, kas liecina par slimības esamību. Bieži vien endometriozi atklāj tikai operācijas laikā, kad iepriekš pastāvīgi veidojušās cistas vai bijusi cita ginekoloģiska problēma.

Daži eksperti uzskata, ka endometrioze lielākoties mēdz būt sievietēm, kurām nekad nav bijusi grūtniecība. Bet slimība tikpat labi var piemeklēt arī pusaudzes un sievietes, kurām jau ir bērni.

Svarīgs komandas darbs

Endometriozes diagnozes noteikšanā svarīgs ir komandas darbs un sadarbība starp vairākiem speciālistiem – ginekologu, urologu, gastroenterologu.

Latvijā veikts samērā maz pētījumu par endometriozes sastopamību un tās izraisītajām komplikācijām.

Diagnostikas metodes

Zelta standarts diagnostikā ir ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, kurā iespējams ieraudzīt endometriozes perēkli.

Ārsts var piedāvāt papildu izmeklējumus, piemēram, irigoskopiju – rentgenoloģisku resnās zarnas izmeklēšanu.

Ja nav pārliecinošu datu par endometriozes esamību, var veikt magnētisko rezonansi, kas palīdz noteikt precīzāku diagnozi, it īpaši, ja ultrasonogrāfiski veidojums ir neskaidrs.

Ja endometriozes perēkļi izklāti pār vēderplēvi un citas pazīmes nevar novērot, ultrasonogrāfija tos var neuzrādīt. Tādā gadījumā palīdz ķirurģiska operācija – laparoskopija, kad ar videokameru vēdera dobumā iespējams ieraudzīt sīkos perēklīšus un veikt to koagulāciju, termiski iedarbojoties uz laukumu, kur novērojama patoloģija. Laparoskopiju veic pacientēm, kurām ir hroniskas, bet neizskaidrojamas sāpes saistībā ar menstruālo ciklu. Šāda operācija ir vienīgais drošais veids, kā pārliecināties par endometriozes diagnozi, jo iespējams redzēt dzemdes, olvadu, olnīcu un citas iegurņa orgānu virsmas. Šādi var arī atdalīt saaugumus, rētaudus, mezgliņus, noteikt olvadu caurlaidību.

Ārstēšanas iespējas

Ne vienmēr pacientēm, kurām novēro endometriozi, nepieciešama operācija. “Ārstēšanas metodi izvēlas, ņemot vērā sievietes vecumu, auglību, to, vai simptomi mazina dzīves kvalitāti, kāda ir endometriozes stadija – vai tā ir neliela cista vai jau izteikta endometriozes stadija. Ja pacientei jau iepriekš bijusi endometrioze, jāņem vērā iepriekšējās terapijas rezultāti. Ja medikamentoza ārstēšana nav devusi rezultātus, iespējams, pacientei jāpiedāvā operatīva ārstēšana,” situāciju raksturo ginekoloģe. “Ārstējot ļoti svarīgs ir pacientes viedoklis un līdzestība. Jānoskaidro arī viņas sūdzības – vai tās ir auglības problēmas, hroniskas iegurņa sāpes vai veidojumi.”

Ja paciente plāno grūtniecību, bet endometrioze izraisa sāpes menstruāciju laikā un operācija nav nepieciešama, piemēram, adenomiozes gadījumā, ārsts var izrakstīt nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus.

Nereti ginekologs iesaka hormonālo orālo kontracepciju nepārtrauktā režīmā, kas var ilgt pat sešus mēnešus. Kursa laikā menstruācijas izpaliek.

Ārsts var likt lietot progesterona preparātus nepārtraukti vai lielās devās. Progesterons aptur endometrija šūnu augšanu un nobriešanu. Šī terapija var izraisīt neregulāru asiņošanu, svara pieaugumu, ūdens aizturi, krūšu jutību, galvassāpes, sliktu dūšu, garastāvokļa maiņu un depresiju. Taču šo blakusparādību izpausme var būt niecīga vai pat nejūtama, savukārt endometriozes radītās sūdzības būtiski mazinās.

Dažkārt pēc laparoskopijas pacientei piedāvā gonadotropīna hormonu, kas nomāc dabiskos hormonus, līdz ar to arī olnīcu un dzemdes darbību. Šī metode ir ļoti efektīva cīņā pret endometriozes izraisītajām sāpēm. Terapijai gan ir samērā daudz menopauzei līdzīgu blakusparādību – karstuma viļņi, maksts sausums, kalcija zudums. Ārstēšanas ilgumu nosaka individuāli katrai pacientei, un tā notiek ārsta uzraudzībā.

Simptomu mazināšanai ārsts var ievadīt dzemdē levonorgestrela intrauterīna spirāli jeb kontracepcijas spirāli, kas labi palīdz gadījumā, ja paciente neplāno grūtniecību.

Smagos endometriozes gadījumos ārsts var piedāvāt radikālu ķirurģisku metodi – olnīcu un dzemdes izņemšanu. Pēc tam nepieciešama hormonu aizvietojošā terapija vai estrogēni.

“Ja pacientei ir 45 gadi un maza endometrioza cista, kas nerada nekādas nepatīkamas sajūtas, operatīva terapija visdrīzāk netiks piedāvāta. Savukārt 20 gadu vecai pacientei, kurai ir redzams veidojums olnīcā, novērojamas sāpes vēderā, ļoti iespējams, piedāvās izņemt veidojumu, kā arī veikt gonadotropīna īslaicīgu terapiju, lai novērstu jaunu endometrija šūnu veidošanos (ne vienmēr būs hormonu terapija, jo tās ārstējošā ietekme nav simtprocentīgi pierādīta). Ja sieviete vēlas bērnu, uzreiz pēc šīs terapijas ieteicams plānot grūtniecību. Grūtniecības laikā endometrijs neaug,” ārstēšanas iespējas raksturo ginekoloģe.

“Menopauzes laikā, beidzoties menstruācijām, endometriozes radītie simptomi parasti izzūd paši no sevis.”

Pacientēm jārunā ar savu ārstu, lai kopīgi izlemtu par vislabākās ārstēšanas taktikas izvēli, kā arī par medikamentiem, kurus iespējams lietot dzīves kvalitātes uzlabošanai. Svarīgi ārstam uzdot interesējošus jautājumus un izveidot ārstēšanas plānu dinamiskai novērošanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tev būs ļoti grūti šodien turēt sevi grožos! Horoskopi 30.martam
18:28
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
18:10
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
18:02