Foto: ''Riga Fetish Weekend'' publicitātes foto.

FOTO. Ar pātadziņu? Nē, fetiša atslēdziņu. Rīgā pirmais nerātnā dzīves stila pasākums 2

Pirmo reizi Latvijā šajā nedēļas nogalē K.K. fon Stricka villā notika pieaugušo nerātnā dzīves stila pasākums “Riga Fetish Weekend” ar meistarklasēm, izglītojošām lekcijām, mākslinieku performancēm, socializēšanās pasākumiem, fetiša preču tirdziņu, nerātno pikniku un maskuballi. Plašākai sabiedrībai neierasti, toties intriģējoši! Slēdzam fetiša lādīti vaļā.

Reklāma
Reklāma

Jau Kārlis Markss zināja fetišismu

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
TV24
Mūrniece: “Notiek psiholoģiskās operācijas pret mūsu iedzīvotājiem. Tiek mēģināts manipulēt un radīt nedrošības sajūtu”
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Fetišisms – ar senu vēsturi, bija populārs ne tikai pirmatnējām Āfrikas ciltīm, jo labi zināms, ka kristietībā pārdabiskas spējas ir piedēvētas vairākiem objektiem, piemēram, krustam, svētbildēm, pīšļiem. Teorētiski, fetišisms ir izplatīts visās reliģijās, atšķirīgi ir tikai paši fetiši un to pielietošanas un pielūgsmes veidi.

Sadzīvē visbiežāk runā par naudas, mantas fetišu, starp citu Kārlis Markss terminu ”preču fetišisms” nosaucis par vienu no svarīgākajiem kapitālisma pamatelementiem. Taču šoreiz runa ir par fetišu seksā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fetišs var būt jebkurš objekts, kas cilvēku seksuāli uzbudina. Iespējams, ka daudziem tā ir nauda… Lieta, process vai situācija, kurai pašai par sevi nebūt nav jābūt seksuālai, taču konkrētam cilvēkam tā burtiski atrauj vaļā tieksmi seksuālai iekārei.

Pastāv teorija, ka fetišs piemītot katram no mums.

Iespējams, ka daļa cilvēku īsti nezina, kas tas ir, savukārt citi neapzinās, ka tiem tas ir. Taču ir arī tādi, kuri zina, apzinās, lieto ikdienā un par to nemaz nekaunas – tieši pretēji iesaistās fetišistu kopienā.

Fetišisma veidi

Ideāls mīļākais gultā ir tas, kurš zina savas erogēnas zonas un tās cenšas sajust partnerī. Lai sāktu zonu izpēti, var glāstīt kaklu, dobu virs zoda, starp lāpstiņām, ausīm, sprauslām, sēžamvietu…. Ir svarīgi saprast, kura vieta partnerī raisa vislielāko iekāri. Taču libido var uzplaukt arī partnera uzvedībā, skatienā, emocijās, sarunā…

Foto: pixabay

Vīriešiem mēdz būt tieksme uz fetišismu – iespējams, tāpēc ka viņi patiešām mīl ar acīm. Bieži vien par viņu fetišu var kļūt dāmu sarkanās kurpes ar augstiem papēžiem, sieviešu apakšveļa (ne vien mežģīņota, bet arī nevīžīga, pat saplēsta), krūtis, mati…. Vārdu sakot, tas ko mīl vīrietis sievietē, tikai pārspīlētā veidā.

Interesanti, ka pastāv arī antifetišisms, kad priekšmets, aksesuārs vai ķermeņa daļa izraisa asu negatīvu reakciju, veicinot seksuālu aizraušanos (piemēram, sporta tērps vīrietim vai retūzenes sievietei).

Mēdz izdalīt atsevišķus izplatītākos fetišisma veidus, piemēram, pēdu fetišisms (uzbudinājuma rosinātājas pēdas, dažs orgasmu varot sasniegt jau divu minūšu laikā, pret pēdām seksu izjūtot režisors Kventins Tarantīno), apakšveļas fetišisms, wetlook – fetišisms (uzbudinājums, redzot, ķermeni slapjā apģērbā), spēka fetišisms (fetišs var būt ne tikai bicepss, muskuļotas rokas, bet arī pats cilvēka spēks) un medicīnas fetišisms (uzbudinājums, spēlējot medicīnas māsu, ārstu).

Pirmais pieaugušo nerātnā dzīves stila pasākums ''Riga Fetish Weekend''.

Iekāres rosinošs objekts var būt arī ugunsdzēsēja, policista formastērps, lietusmētelis, briežāda, pamperi, klizmas, matainas sieviešu paduses, kapuces, bikses galvā… Vārdu sakot, fetišisma pasaule ir daudzveidīga un nepārspējama.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā fetišismu uzskatīja par slimību un līdzīgi kā homoseksuālismu, un cilvēkus, kas ar to “slimoja”, pakļāva piespiedu ārstēšanai.

Mūsdienās psihologi uzskata, ka fetišisms ir normāla cilvēka seksualitātes daļa, tikmēr, kamēr visas iesaistītas personas jūtas komfortabli.

Fetiši dzīves laikā mainās, liela daļa no tiem var parādīties kādā brīdī un tikpat spēji arī pazust paši no sevis. Iemesli, kāpēc cilvēkiem parādās fetišisms, nav vēl līdz galam izpētīti. Dažos gadījumos tas var attīstīties pēc piedzīvotām psiholoģiskām traumām bērnībā. Taču ne visi fetišisti ir piedzīvojuši psiholoģiskas traumas, un ne visiem, kuriem bijusi traumatiska pieredze, ir novērojams fetišisms.

Foto: Fotolia

Atsevišķi fetišisma elementi – tas nemaz nav tik slikti. Brīnišķīgi, ja partneri uzbudina sievietes mežģīņotā apakšveļa vai zeķes, vai viņš iekarst, tiklīdz viņa uzvelk garos zābakus ar šņorītēm. Fantastiski, ja partnerī ir kaut kas, kas liek jums trīcēt no uzbudinājuma. Šajā sakarā mēs visi esam mazliet fetišisti, un kamēr tas paliek kaut kādos saprāta rāmjos, tas pat ir labi. Seksīgi apģērbi, apavi, latekss, dažādas seksa rotaļlietas ir miljoniem cilvēku visā pasaulē palīdzējuši pilnveidot viņu seksuālās dzīves.

Reklāma
Reklāma

Mūsu seksualitāte divdesmit pirmajā gadsimtā iespiežas nu jau teju ikkatrā dzīves jomā, un ja nekautrēsieties no savām vēlmēm un spēsiet tās pilnveidot veselīgā veidā, tad kļūsiet tikai laimīgāks.

Festivālā notika arī izklaidējošas performances ārzemju fetiša mākslinieku izpildījumā, kā arī estētiski erotiskais šibarī (sasiešana ar virvi) demonstrējumi, raisot mīlas rotaļas partnerī paklausību, ietekmēšanu un pazemojumu.

Praktizētāji teic, ka šajā rotaļā izjūtot tādu kā pārpasaulīgu saplūsmi ar partneri, uzticības, pakļaušanās kaisli, kas esot spēcīgāka par parastu orgasmu.

Varēja skatīt arī dažādus BDSM veidus kā, piemēram, lomu spēles: šaustīšanu ar ādas pātadziņu pa kājām, krūtīm, sēžamvietu un pat ģenitālijām vai silta vaska pilināšanu uz kailu ķermeni… Tiešām karsti! Galu galā tieši fetišs reizēm ir tas, kas dažādo, papildina un piemet asumiņu seksa dzīvei, turklāt uzzināt sava partnera kairāko vietu ir ieteicams katram, jo nav nekā labāka par otra iekārdināšanu tieši ar to, kas viņu tik ļoti uzbudina. Būtībā fetišs ir kā atslēga uz partnera seksualitāti, vien jāprot to saprātīgi izmantot!

Pārmaiņu trenera Artura Šulca viedoklis par fetišu

Foto: LETA/ Evija Trifanova

Arturs Šulcs, pārmaiņu treneris: “Man jāsaka, ka seksualitāte ir cilvēka personību un dzīvi visaptveroša parādība, un fetiši ir nozīmīga mūsu seksualitātes daļa.

Es nepiekrītu viedoklim, ka seksualitāte divdesmit pirmajā gadsimtā ir iespiedusies katrā dzīves jomā.

Tā nekur nav iespiedusies – tā indivīda un sabiedrības dzīvē ir bijusi klātesoša no cilvēces pirmsākumiem. Pēdējos gadsimtos ir notikusi intensīva zinātniskās pētniecības attīstība, un līdz ar to ievērojama daļa parādību dabā, indivīdā un sabiedrībā ir tikusi izzināta un aprakstīta, arī seksualitātes dažādi aspekti.

Un globalizācijas ieguvumi (internets, masu mediji, informācijas ieguves un izplatīšanas brīvība u.c.) mums rada iespējas ieraudzīt sevi pasaulē daudz niansētāk nekā iepriekš. Viss, par ko priecājas mūsdienu cilvēks juteklības un seksualitātes jomā, arī ievērojama daļa fetišu, ir bijis jau senāk. Varbūt nedaudz citās formās, citā tehniskā izpildījumā, bet ir bijis.

Kas fetišos ir labs?

Fetišus var salīdzināt ar garšvielām – tie piedot dzīvei savu asumiņu vai saldumiņu, akcentē, izceļ no ēnas kādu mūsu juteklības šķautni.

Fetiši ir labi izmantojami sociālās un seksuālās iniciācijas rituālos – apzināti izjūtot kādu fetiša pieredzi, cilvēks iziet pārbaudījumu, jutekliski un seksuāli rīkojas citādi nekā iepriekš. Līdz ar to cilvēks paplašina savu komforta zonu – tas ir ieguvums viņam pašam un arī mums visiem.

Kas fetišos ir ne tik labs?

Ja cilvēks neapzinās un nepieņem savus fetišus. Ja tu nepieņem kādu savas savas seksualitātes daļu vai savu seksualitāti kopumā, tad tu nepieņem arī savu personību.

Problēmas rodas, ja cilvēks spēj baudīt tikai un vienīgi fetišu. Salīdzinot ar ēšanas jomu – būs diezgan lielas problēmas, ja cilvēks mēģinās iztikt tikai un vienīgi no asajiem pipariem…

Kādos gadījumos un kāds fetišs ir bīstams un nepieļaujams?

Ja fetišs ir bīstams veselībai vai dzīvībai: sasiešanas fetišs ar kakla saspiešanas, žņaugšanas elementiem, fetišs ar asiņu nolaišanas elementiem, fetišs ar nogalināšanas elementiem.

Nepieļaujami ir fetiši, kas saistīti ar citu cilvēku tiesību apdraudēšanu un likumu pārkāpšanu: piemēram, otra cilvēka pēršana pret viņa gribu – tā ir vardarbība. Seksuāls fetišs uz noteikta vecuma cilvēkiem – ja šis vecums ir zem 16 gadiem, tad tas ir krimināli sodāms nodarījums.

Mērenība, veselais saprāts, drošība no visiem aspektiem, visu iesaistīto personu brīva griba, minimums 16 gadu vecuma cenzs, atskatīšanās uz likuma normām – tie ir principi pozitīvai savu un otra fetišu saprātīgai lietošanai, lai dzīvi padarītu pilnvērtīgu – emocionāli, jutekliski un seksuāli piepildītu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.