Ilustratīvs attēls. Foto – Shutterstock

Modelējam ikdienišķas situācijas: vai tajās var vai nevar inficēties ar HIV? 0

Autore: Agija Kalve

Kā ikdienā var saskarties ar HIV?

HIV ir bīstama infekcijas slimība, no kuras izārstēties nav iespējams, turklāt ar HIV inficēto skaits turpina palielināties. Pasaulē ir vairāk nekā 35 miljoni inficēto, tostarp gandrīz 3 miljoni bērnu. Tātad inficēto bērnu skaits pasaulē ir gandrīz tikpat liels, cik, piemēram, Lietuvas iedzīvotāju skaits.

Reklāma
Reklāma

Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Iedomāsimies situāciju, kurā meitene, sauksim viņu par Kornēliju, ir pamodusies svešā teltī kāda festivāla 2. dienā ar atmiņām par lielu alkohola patēriņu un dejām visas nakts garumā. Viņa ir pazaudējusi savu zobu birstīti un nolemj to aizņemties no draudzenes, kā arī pēc peldes jūrā noslaukās pludmalē atstātā dvielī. Šādas aktivitātes nedraud ar HIV infekciju.

Dodoties uz iemīļotās grupas koncertu, viņa noskrāpē kāju līdz asinīm pret netīru celmu, uz kura sēž šaubīga izskata jaunietis, iespējams, narkotiku reibumā, bet arī šādā situācijā nevar iegūt HIV, toties var inficēties ar Clostridium tetani, kas izraisa stingumkrampjus, taču Kornēlija ir vakcinējusies. Viņas draudzenei ir iekodusi ērce, bet, par laimi, HIV vienīgais nēsātājs ir cilvēks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dienas gaitā Kornēliju vairākas reizes cienā ar vīnu no kopējas pudeles, kā arī viņa ēd salātus ar draudzenes dakšiņu. Vai šādi var inficēties ar HIV? Nē, bet ar nosacījumu, ka nevienam no iesaistītajiem mutē nav brūču. Toties šādi var inficēties ar, piemēram, angīnu, herpēm, infekciozo mononukleozi vai cūciņām.

Esot alkohola reibumā, Kornēlija dodas uz publisko tualeti un pēc tās apmeklējuma nenomazgā rokas, taču arī tā nav iespējams inficēties ar HIV, toties var saslimt, piemēram, ar šigellozi.

Vienā no koncertiem Kornēlijai blakus stāv kāds ārzemnieks, kurš nemitīgi klepo un šķauda, bet šāda situācija draud tikai ar, piemēram, saaukstēšanos.

Vakarā Kornēlija atkal dodas dejot, un tas ir pēdējais, ko viņa atceras. Festivāla 3. dienā viņa pamostas svešā teltī blakus nepazīstamam puisim kaila, blakus mētājas neatvērta prezervatīvu paciņa. Ne viņai, ne puisim nav atmiņu par notikušo, tāpēc Kornēlija nolemj doties pie ārsta. Ja viņa ir inficējusies, HIV eksprestests sākotnēji uzrādīs negatīvu rezultātu, taču ārsts var palīdzēt saprast, kādi testi un pārbaudes šādā situācijā būtu nepieciešami.

Kornēlijas brālis pirms gada ir ieguvis jaunu tetovējumu, bet ir uztraucies, vai nevarētu būt inficējies ar HIV, jo tetovēšanas salons neesot bijis sertificēts. Šādā situācijā HIV eksprestests būs informatīvs, jo ir pagājis HIV infekcijas loga periods, kas var ilgt līdz sešiem mēnešiem.
Kornēlijas mamma ir medmāsiņa kādā no Rīgas slimnīcām un viņai katru dienu ir saskare ar asinīm. Šāda darba specifika garantē lielu risku inficēties ar HIV, tāpēc Kornēlijas mamma ir ļoti piesardzīga un regulāri veic HIV testu, turklāt līdz šim ne reizi nav sadūrusies ar netīru adatu, kamēr viņas kolēģe pagājušā gadā ir saskārusies ar HIV inficēta cilvēka asinīm. Pēc negadījuma tika sastādīts akts par nelaimes gadījumu darbā, viņa devās uz Latvijas Infektoloģijas centru un medicīnas personāls izvērtēja, ka sievietei nepieciešama pēckontakta profilakse.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.