Foto: Yuliya Evstratenko/SHUTTERSTOCK

Kukainis iedzēlis! Tautas un medicīnas līdzekļi, kas palīdzēs 0

Vasarā jārēķinās arī ar mazāku un lielāku kukaiņu dzēlumiem. Kāpēc vieniem cilvēkiem tas var beigties diezgan slikti, un ko darīt, lai samazinātu dzēluma sekas?

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas
Toksīni jeb indes, pret ko cilvēka organisms cīnās ar dažādām reakcijām, faktiski atrodas kodēju un dzēlēju siekalās.

Mazajiem asinssūcējiem – knišļiem un odiem – siekalu ir mazāk, lielajiem kukaiņiem – lapsenēm, bitēm, sirseņiem – krietni vairāk. Turklāt bišu un to radinieku siekalas ir spēcīgākas, jo ar indes starpniecību tās aizstāvas un nogalina citu kukaini. Cilvēkam situācija var beigties bēdīgi vien tad, ja viņam ir ļoti spēcīga alerģija pret bišu vai lapseņu indi (reakcija katram var atšķirties, dažiem tā ir tikai pret noteiktu inžu grupu, piemēram, pret bitēm un lapsenēm) vai dzēlumu skaits ir ļoti liels un indes vienkārši ir pārāk daudz.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto – JRP Studio/Shutterstock

Vai – ja iedzeļ kādā īpašā vietā, piemēram, galvā, sejā, kaklā, elpceļos, tad var rasties pietūkums, kas apdraud dzīvību. Te īpaši jāuzmanās, ja maltīti ietur ārā – ja lapsene iekrīt pudelē vai glāzē, tad kopā ar dzērienu tā var iekļūt cilvēkam mutē un iedzelt. Tad jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Pirms mediķi atbrauc, pie dzēluma vietas jāpieliek kaut kas auksts – aukstums sašaurina asinsvadus, lokāli mazina pietūkumu, apsārtumu un sāpes, un inde neiet plašumā. Uzreiz jāiedzer arī antihist­amīna tablete (pretalerģijas zāles), ja vien tāds līdzeklis ir mājās.

Kā atšķiras dzeloņi

“Lai arī odus dēvē par dzēlēj­odiem, dzeļ tieši bites, lapsenes un sirseņi, kuriem ir dzelonis, savukārt asinssūcēji liek lietā snuķi, ar kuru pārdur ādu,” paskaidro veselības mājas Olīva pulmonoloģe un alergoloģe Ieva Cīrule.

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Bites dzelonis, kas patiesībā ir bites dējeklis, ir atskabargains un ieķeras ādā. Pēc dzēliena tas kopā ar indes dziedzeri no kukaiņa izraujas, paliek ādā, turpina pulsēt un izdalīt indi. Bite pati iet bojā, savukārt dzelonis izdala spēcīgu smaržu – tā pievilina citas bites, kuras arī mēģina uzbrukt.

Lapseņu un sirseņu dzeloņiem nav atskabargu, tāpēc šie kukaiņi spēj dzelt vairākas reizes.

Turklāt sirseņiem dzeloni darbina nervu ķēdīte, kas turpinās pa visu ķermeni un kādu laiku funkcionē pat pēc sirseņa nogalēšanas – iedzelt var arī tāds sirsenis.

Sāpīgi dzeļ un asinis sūc sīvā muša. Tā ir nedaudz lielāka par parastajām istabas mušām un ar spēcīgu dūrējsnuķi. Sīvā muša ir ļoti ātra, no tās dzēlieniem pumpas parasti nemetas. Sāpīgi dzeļ arī dunduri, jo to snuķis ir masīvs un spēcīgs. Tie dur, kur pagadās, tad tiek skarti nervu gali, un tas ir diezgan sāpīgi. Tomēr dunduru dzēlieni parasti neizraisa alerģiju.

Kā palīdzēt

Paaugstināts jutīgums pret kukaiņu dzēlumiem ir ģenētiski noteikts, un tas netiek nekā īpaši ārstēts, izņemot atsevišķus gadījumus, kad tiek veikta specifiska imūnterapija – ja reakcijas ir jau dzīvībai bīstamas.

Ja kukaiņa sadzeltā vieta niez un sāp, vērts uzsmidzināt kādu dezinficējošu šķidrumu, kas pie viena arī noņems niezi.

Pietūkuma mazināšanai var uzsmērēt antihistamīna gelu, 6–9 reizes dienā apziežot pietūkušo vietu. Ja pēc bites, lapsenes vai sirseņa dzēliena pasliktinās pašsajūta, reibst galva, ir apgrūtināta elpošana, ir melns gar acīm, tā jau ir smaga alerģiska reakcija un steidzami jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tā jau ir anafilaktiska reakcija, kas var izraisīt nāvi.

BENU aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa iesaka, ejot dabā, izmantot insektus atbaidošus līdzekļus, piemēram, no dabas vielām: krustnagliņu ēterisko eļļu un arī ķīmiskas vielas saturošus aerosolus un losjonus. Šie līdzekļi ir iedarbīgi noteiktu laiku, un pēc 6–8 stundām aerosols jālieto atkal. Mazu bērnu aizsardzībai paredzētas aproces, kas satur dabīgas vielas un var darboties līdz pat 30 dienām.

Reklāma
Reklāma

Tautas līdzekļi pret dzēlumiem

Foto: Luis Echeverri Urrea/SHUTTERSTOCK


Uz cietušās vietas var uzlikt audumā ietītu ledu un kādu laiku paturēt. Var uzlikt vēsu sālsūdens kompresi vai svaigu, pārgrieztu sīpolu.

SVARĪGI

Dzēluma vietu nedrīkst kasīt!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.