Shutterstock ilustrācija

Pēc šķaudīšanas nomazgā rokas! Kā mēs nemanāmi apēdam slimības izraisītājus 0

Gandrīz katram vecāki jau bērnībā iemācījuši, ka jāmazgā rokas: pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma, pārnākot mājās no sabiedriskām vietām un kad tās netīras. Diemžēl ne visi to vienmēr izdara.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Meļu un viltnieku reitings pēc zodiaka zīmes. Pēdējo vietu ieņem Strēlnieks, bet kurš ir pirmajā? 14
Ir vairāki iemesli, kāpēc Krievija nevēlējās, lai Rietumi to uzzina: okupanti, iespējams, piedzīvojuši līdz šim lielāko apkaunojumu 47
Saūda Arābijas prinči gatavojas dot sāpīgu triecienu Putinam. Vai Kremlim pietiks naudas, lai turpinātu karu? 156
Lasīt citas ziņas

Jaundienvidvelsas universitātē veiktā pētījumā noskaidrots, ka cilvēks pieskaras sejai vidēji 23 reizes stundā. No netīrām rokām mikrobi var iekļūt mutē, degunā, tikt ieberzēti acīs un izraisīt dažādas slimības.

Latvijā bieži dzirdam par gadījumiem, kad kāda ģimene saslimusi ar vēdera vīrusinfekciju, kas nozīmē, ka nav tikusi ievērota roku higiēna. Vēdera vīrusi neizplatās pa gaisu, ar tiem inficējas, nemazgājot rokas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš un infekciju kontroles māsa Agita Melbārde-Kemlere, arī ar gripu inficējas, nevis ieelpojot, bet apēdot slimības izraisītājus. Gripas slimniekam šķaudot un runājot, kopā ar mikroskopiskiem siekalu pilieniņiem gaisā izplatās gripas vīrusi, kas nosēžas uz apkārtējo priekšmetu virsmām. Pieskaroties tām, cilvēks ar rokām savāc slimības izraisītājus un, ja tās nenomazgā, aizskarot seju vai ēdot, inficējas ar gripu.

Satraucoši, ka pasaulē katru gadu vairāk nekā 1,8 miljoni bērnu nomirst ar vēdera infekcijām un plaušu karsoni, no kuriem daudzi nebūtu inficējušies, ja ģimenē tiktu ievērota roku higiēna.

Daudzi ir ieraduši šķaudot vai klepojot aizsegt muti ar plaukstu, taču parasti uzreiz pēc tam to nenomazgā vai neapstrādā ar dezinfekcijas līdzekli, tādējādi, pieskaroties durvju rokturiem, kāpņu margām, kā arī jebkurai citai virsmai, atstāj uz tās slimības izraisītājus. Tas pats notiek, ar kādu sarokojoties, tāpēc pareizāk būtu šķaudīt un klepot elkoņa ielokā.

Pētījumi liecina, ka visnetīrākās lietas, kam ikdienā pieskaramies, ir datora klaviatūra, durvju rokturi, nauda, lifta pogas un paša mobilais telefons. Uz tām var atrasties stafilokoki, streptokoki, zarnu nūjiņas, saaukstēšanās un gripas vīrusi, kā arī citi vīrusi.

Vissvarīgāk mazgāt rokas pirms ēst gatavošanas un pēc tualetes apmeklējuma. Visvairāk mikrobu sakrājas uz pirkstu galiem un zem nagiem, turklāt visnetīrākais ir īkšķis.

Par īstu mikrobu perēkli var kļūt mākslīgie nagi un ilgnoturīgie nagu pārklājumi, kuros ir acīm nemanāmas mikroplaisas. Pētījumi liecina, ka mākslīgo nagu īpašniecēm, apstrādājot rokas ar dezinfekcijas līdzekli, tikai 20% gadījumu tos izdodas kārtīgi attīrīt no mikroorganismiem.

Reklāma
Reklāma

Dodoties ārpus mājas, ikvienam vajadzētu paņemt līdzi roku dezinfekcijas līdzekli, lai gadījumos, kad nav pieejams ūdens un ziepes, varētu parūpēties par roku higiēnu.

UZZIŅA

Vēlamais roku mazgāšanas ilgums ir 15 sekundes, bet ideālais – 30 sekundes. Izmantojot ne tikai ūdeni, bet arī ziepes, tās tiek daudz labāk attīrītas no mikrobiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.