
Noslēpumainā endometrioze: kādēļ rodas, kā atklāj un ārstē? 0
Klejojošo šūnu nedarbi
Agrāk daudzas sievietes stipras mēnešreižu sāpes pieņēma kā nenovēršamu likteni. Mūsdienās, kad uzlabojušās diagnostikas iespējas, ārsts nereti atklāj, ka ciešanu iemesls ir endometrioze – slimība, par kuru joprojām ir ļoti daudz nezināma.
Par endometriozes cēloņiem nav vienota uzskata. Novērojumi liecina, ka tās attīstību var veicināt medicīniskas manipulācijas, piemēram, ķeizargrieziens, aborti, rētas uz dzemdes. Visbiežāk ar to slimo 20–30 gadu vecas sievietes. Endometriozes gadījumā dzemdes iekšējā slāņa jeb endometrija šūnas kopā ar asinīm nokļūst ārpus dzemdes, visbiežāk – olnīcās, olvados, apzarnī, ķeizargrieziena operāciju rētās. Gadās, ka to perēkļi izveidojas pat attālākos orgānos, piemēram, plaušās un acīs.
Endometriozes perēkļu šūnas mēdz vairoties un reaģēt uz cikliskajām pārmaiņām sievietes organismā. Kad menstruāciju laikā dzemdes gļotāda noārdās un izdalās ar menstruālajām asinīm, asiņo arī aizklīdušās šūnas, izveidojot perēklīti. Asiņu šķidrā daļa izplūst apkārtējos audos, un tajā esošais fibrinogēns veido saaugumus – vienu no nepatīkamākajām slimības blakusparādībām, kas var izraisīt neauglību un sāpes, piemēram, seksa laikā. Grūtniecības iestāšanos kavē arī hormonāli aktīvais šķidrums, kas izkļūst ārpus šūnu sakopojumiem un var traucēt olšūnas nokļūšanai no olnīcas olvadā.
Mazā iegurņa endometriozei raksturīgas regulāras ļoti nepatīkamas, velkošas sāpes vēdera lejasdaļā dažas dienas pirms menstruācijām un to sākumā, kā arī smērējoši izdalījumi pirms ikmēneša norises.
Kā atklāt un ārstēt
Veicot ultrasonogrāfiju, sīkus šūnu sakopojumus var nepamanīt. Precīzu diagnozi nevar noteikt tikai pēc viena izmeklējuma. Menstruālā cikla otrajā pusē (no 16. līdz 26. dienai) endometriozes perēkli var atgādināt olnīcā izvietotais dzeltenuma ķermenis, tāpēc nevajadzētu krist izmisumā, bet veikt atkārtotu izmeklējumu pēc nākamajām mēnešreizēm.
Atklājot endometriozi, ieteicams izdarīt laparaskopiju – operāciju, ko veic narkozē, caur nelielu griezienu vēdera dobumā ievadot optiskus instrumentus. Tā palīdz labāk saskatīt un uzreiz likvidēt visus perēklīšus.
Ārstēšana atkarīga no slimības smaguma pakāpes. To nosaka sievietes vecums (vai viņa grib mazuli), perēkļu lokalizācija, plašums un skaits. Ja drīzumā gaidāma menopauze, var cerēt, ka problēma atrisināsies pati no sevis. Nereti nelieli veidojumi mēdz pazust arī pēc dzemdībām un mazuļa zīdīšanas.
Ar medikamentiem ārstē perēkļus, kas mazāki par 2– 3 centimetriem. Sievietēm, kuras nevēlas grūtniecību, izraksta hormonālās pretapaugļošanās tabletes, kas samazina menstruālo asiņošanu, tāpēc perēkļi sarūk un vairs neattīstās. Ir arī speciālas zāles endometriozes ārstēšanai. Izvēloties medikamentu, jācenšas atrast zelta vidusceļu, lai organismā nodrošinātu pietiekami augstu un vienlaikus tik zemu sievišķo hormonu estrogēnu līmeni, lai neveidotos slimības perēkļi.
Smagas endometriozes gadījumā hormonu preparāti jālieto arī pēc operācijas.
Padomi
Kā neveicināt endometriozes attīstību
• Sargāties no nevēlamas grūtniecības un neveikt abortus.
• Izvairīties no lielas fiziskas slodzes, necelt smagus priekšmetus menstruāciju dienās un aptuveni sešas nedēļas pēc dzemdībām, kamēr turpinās asiņošana, lai dzemdes gļotādas šūnas nenokļūtu nepareizā virzienā.
• Nepieļaut seksu menstruāciju laikā.
KONSULTĒJUSI GINEKOLOĢE VĒSMA KAŽOCIŅA