Foto – Shutterstock.com

Pirtī ar medus burciņu! Veselīgi padomi, kā ar karstumu izdzīt saaukstēšanos 0

“Kad esmu apaukstējies, izperos pirtī, un viss pāriet. Esmu dzirdējis, ka tādās reizēs var izmantot arī medu. Vai pirts medu var pagatavot arī pats?” jautā Jānis no Babītes novada.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas
Ja gadījies saaukstēties un jūtams, ka drīz vien slimība būs klāt, vajag iet pirtī.

Pirtsskolas vadītājs Nauris Zutis uzsver – šādos gadījumos vislabāk kārtīgi izpērties, izsildīties uz lāvas, noskaloties remdenā ūdenī, uzaut kājās siltas vilnas zeķes, bet, no pirts laukā ejot, galvā uzlikt cepuri.

Iekšiņai un āriņai

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirts procedūras laikā var noberzties arī ar sāli, lai atvērtu ādas poras, izkarsēties, izpērties ar aromātisko augu slotiņām, kas satur ēteriskās eļļas, un beigās vēl ieziesties ar medu. Pēc procedūras turpat priekštelpā var izdzert siltu medus, ingvera un citrona dzērienu, bet pret saaukstēšanos un klepu – Islandes ķērpja novārījumu vai aveņu kātu tēju.

Lai klepus kļūtu mīkstāks, var lietot karstu sīpolu novārījumu.

To gatavo šādi: sīpolu 10 minūtes vāra 1,5 glāzēs piena. Pēc tam sīpolu izņem, pienam pievieno naža galu sodas, tējkaroti medus un tējkaroti laba lauku sviesta.

Ļoti laba lieta pret saaukstēšanos ir melnie rutki ar medu, kurus pirtī kā kompresi var uzlikt uz krūtīm vai muguras. Pirtī var nodarboties arī ar citām dziednieciskām procedūrām, piemēram, ja sapūsta mugura. Sāpošās vietas apziež ar medu – karstums palīdzēs tam ātrāk iesūkties.

Foto: Pexels

Ārstniecisku efektu medus dod arī pašā sākumā, pirms sildīšanās. Problemātisko vietu apziež ar medu, ļauj tam 5–7 minūtes iesūkties ādā, pēc tam ar plaukstām viegli masē – neberzējot, bet tikai pieliekot plaukstas un tās atraujot.

Uz sāpošām locītavām vai muguras var likt medus aplikācijas.

Vienkāršākais veids – uzziest uz locītavas medus kārtiņu un iemasēt ādā vai uzklāt uz tīras drāniņas un pielikt vai piesaitēt. Pirms pirts procedūras var pagatavot un likt uz sāpošam vietām propolisa un vaska plācenīšus, bet saplaisājušai pēdu ādai – medus kompreses.

Propolisa lietojums

Ja mājās ir bišu sedziņas – ar vasku un propolisu piesātināti lina vai kokvilnas auduma gabali, ar kuru biškopji pārklāj stropā kāres, pirtī to var klāt uz sāpošas muguras, locītavām. Bišu sedziņu uzsilda uz pirts lāvas un, iznākot priekštelpā atdzesēties, uzliek uz sāpošajām vietām, pārsedz ar siltu šalli, lai ilgāk tur siltumu, un atstāj iedarboties uz 10–15 minūtēm.

Nauris Zutis uzskata – propoliss pirtī noder ne tikai gaisa aromatizēšanai, bet arī iekaisušu augšējo elpceļu dziedināšanai ar tvaika inhalāciju.

Ja ir kāda problēma ar elpceļiem, moka klepus, propolisu uzklāj uz krūtīm.

Tas nešķīst ūdenī, taču, iztvaikojot no mitrās sedziņas, ūdens tvaiki paceļas gaisā kopā maigo propolisa aromātu, kurš smaržo pēc sveķiem un bišu stropa. To var piekārt pirtī pie sienas, vislabāk tā, lai propoliss karstumā nekustu un sedziņa kalpotu ilgāk.

Reklāma
Reklāma

Medus procedūras

Medus ir viens no pirts procedūrās izmantotiem pamatproduktiem. To izmanto gan pirts rituāla sākumā, lai atbrīvotu organismu no dažādiem sārņiem un toksīniem, gan beigās, piemēram, sajauktu ar melno šokolādi – ķermeņa pabarošanai.

Vislabākais pirts medus ir tas, kurš vēl nav nokāsts un attīrīts no bišu un vaska daļiņām, jo ir daudz bagātīgāks, piesātināts ar vērtīgajām vielām. To gatavo vismaz divas stundas pirms pirts procedūras sākuma. Pirts medus sastāvā var būt gan sasmalcināti kastaņi, zīles, kaltētas pīlādžu vai citas ogas, gan rūgtvielas saturošu augu – vērmeļu, biškrēsliņu, vībotņu – drogas, gan ziedputekšņi.

Foto: Yo-Rock/SHUT TERSTOCK

Vispirms medu uzsilda līdz 40–50 °C un divas stundas notur uz sildvirsmas, lai augi ievilktos, no tiem izdalītos ēteriskās vielas un maisījuma dziedinošā un attīrošā iedarbība būtu intensīvāka. Pēc tam silto, pabiezo masu – tai jābūt nedaudz augstākai par ķermeņa temperatūru, uzklāj uz ādas, 10–20 minūtes mierīgi paguļ uz pirtslāvas.

Medus jau pilnīgi būs uzsūcies, pēc tam noskalojas ar remdenu ūdeni – tam jābūt vēsākam par ķermeņa temperatūru. Ar šo laiku ir pilnīgi pietiekami, jo medus ir sildošs, un arī augi ļoti intensīvi iedarbojas, barojot un attīrot ķermeni.

Attīrošu pirts medu var pagatavot arī no veikalā vai aptiekā nopērkamiem ārstniecisko augu tēju maisījumiem. To samaļ kafijas dzirnaviņās, sablendē vai sasmalcina pies­tiņā un pievieno medum. Lai ķermenis būtu pilnībā noklāts, vienam cilvēkam vajag aptuveni puslitru medus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.