Foto: Shutterstock

Saules līgava – cigoriņi! Kas tajos veselīgs? 8

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai tevi šonedēļ sagaida pārsteigums? Piecas zodiaka zīmes, kurām liktenis īpaši uzsmaidīs
Pensionāre saceļ traci veca matrača dēļ, ko pati izmetusi. Policisti nespēja noticēt savām acīm, kad atklāja, kas tajā paslēpts
FOTO. “Pirmajā brīdī šķita – vai tas tiešām ir viņš.” Skaistuma etalona Ivara Kalniņa ārējās pārvērtības samulsina 21
Lasīt citas ziņas

Cigoriņi cilvēkus uzrunā ar skaisti ziliem ziediem. Mākoņainā laikā tie aizveras, uzspīdot saulei, atveras un it kā cerīgi lūkojas uz augšu. Varbūt tāpēc tautā šo augu dēvē par “saules līgavu”.

Drogas ievākšana

Cigoriņš (Chicorium intybus) aug ceļmalās, upju krastmalās, pakalnos, laukos. Zied no jūlija līdz oktobrim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedoša cigoriņa augšējās daļas (ap 30 cm) ievāc jūlijā–augustā. Izklāj plānā kārtā, žāvē laukā ēnā vai labi vēdināmā telpā, laiku pa laikam apgrozot. Savukārt cigoriņa saknes – vērtīgāko auga daļu – ievāc pavasarī vai rudenī. Nogriež auga virszemes daļu, izrok saknes, attīra no zemes, nomazgā aukstā ūdenī, sagriež nelielos gabalos un žāvē mērenā siltumā cepeškrāsnī.

Kas vērtīgs cigoriņos

Foto: SHUTTERSTOCK

Lapas, ziedi satur rūgtvielu cikorīnu, fruktozi, C vitamīnu, flavonoīdus, ogļhidrātus, taukus. Saknes satur rūgtvielas, olbaltumvielas, miecvielas, ēteriskās eļļas, fruktozi, glikozidu intibīnu (izmanto farmācijas rūpniecībā), karotīnu, C, B1, B2, B3 vitamīnu, nātriju, kalciju, kāliju, magniju, fosforu, dzelzi, organiskās skābes, tanīnus, pektīnu, sveķus un līdz 75% inulīnu – tas tad arī ir cigoriņa galvenais trumpis, jo ir dabisks polisaharīds, kas piemērots diētiskam uzturam cukura diabēta gadījumā. Inulīns viegli uzsūcas un ir spēcīgs prebiotiķis.

Pret ko lieto

Ārstniecībai cigoriņu izmanto kopš seniem laikiem. Augs izsenis lietots arī uzturā – kurš gan nav ja ne dzēris, tad vismaz dzirdējis par cigoriņu kafiju! Organismu iepriecinās arī salātiem pievienotas auga lapas.

Cigoriņa saknes un lakstus lieto kuņģa darbības un ēstgribas veicināšanai, kā diurētisku vai vieglu caurejas līdzekli, aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai. Regulāri lietojot cigoriņus, tiek uzlabota zarnu mikroflora, līdz ar to uzlabojas imūnsistēmas darbība, tiek mazināts onkoloģisko slimību attīstības un trombu veidošanās risks, novērsta aknu aptaukošanās, kavēts novecošanās process. Palielinās darbspējas un noturība pret stresu, pazeminās cukura līmenis asinīs, uzlabojas vielmaiņa, sirds un asinsvadu sistēmas darbība, reproduktīvās funkcijas. Cigoriņiem piemīt pretiekaisuma īpašības, tie regulē vairogdziedzera darbību.

Reklāma
Reklāma

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

> Cigoriņa sakņu sulu dzer pavasarī un rudenī dzer asins attīrīšanai, fizisko un garīgo spēku atgūšanai. Sula ieteicama arī mazasinības, hroniska noguruma, vājas muskulatūras, dzeltenās kaites gadījumā, nervu stiprināšanai, plaušu slimniekiem, pēc infekcijas slimību pārslimošanas. No notīrītām svaigām saknēm izspiež sulu un dzer pa 2–3 ēdamkarotēm ar ūdeni vai tēju.

> Pie muskuļu atrofijas slimās vietas vairākas reizes dienā ierīvē ar cigoriņu sulu.

> Tiem, kam mūždien slikta oma, pa galvu jaucas negatīvas domas, ieteicams iemalkot cigoriņu vīnu: cigoriņa ziedus ieliek baltvīnā vai sarkanvīnā, diennakti ļauj ievilkties.

> Cigoriņu lapas jāēd tiem, kas sirgst ar mazasinību, jo tās satur daudz dzelzs.

> Cigoriņu tēja sekmē gremošanas, asinsrites sistēmas, liesas, aknu, nieru darbību, stiprina nervus, mazina smaguma sajūtu vēderā pēc ēšanas: 1 ēdamkaroti sasmalcinātu žāvētu cigoriņa sakņu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Stundu ļauj ievilkties. Izdzer pusstundu pirms ēšanas.

> Pie sliktas gremošanas, nepatīkamas elpas dzer grauzdētu cigoriņa sakņu tēju.

> Cigoriņa sakņu uzlējums, novārījums, tinktūra ir lielisks līdzeklis pret seboreju, alerģisko dermatītu, neirodermītu, diatēzi, ekzēmu, vējbakām, psoriāzi, vitiligo, pūtītēm, furunkulozi.

> Pret gastrītu, aknu slimībām, žultsakmeņiem: 2 ēdamkarotes sasmalcinātu cigoriņu sakņu aplej ar 500 ml verdoša ūdens, atstāj ievilkties 3 stundas. Izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

> Gastrīta gadījumā 100 g sasmalcinātas žāvētas cigoriņa saknes aplej ar 1 l ūdens. Uzvāra, uz lēnas uguns pavāra 30 minūtes. Ļauj ievilkties, līdz novārījums atdzisis. Izkāš. Dzer pa 10 g trīs reizes dienā pirms ēšanas.

> Pie hepatīta, ko nav izraisījis vīruss: 2 ēdamkarotes sasmalcinātu sakņu aplej ar 500 ml verdoša ūdens, stundu ļauj ievilkties. Izkāš. Uzlējumā izšķīdina 2 ēdamkarotes medus un pievieno tējkaroti citrona sulas. Lieto karstu kafijas vai tējas vietā bez ierobežojumiem.

> Pret aknu cirozi 2 tējkarotes sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra 5–7 minūtes, stundu ļauj ievilkties. Izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

> Pie traucētas sirdsdarbības izraisītas tūskas ēdamkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra 10 minūtes, stundu ļauj ievilkties. Izkāš. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā 20–25 minūtes pirms ēšanas.

> Ja nomoka hemoroīdi, tējkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj stundu ievilkties. Izkāš. Saldina ar cukuru vai medu un dzer pa pusglāzei 2–3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Foto: SHUTTERSTOCK

> Pie pāragras plikpaurības 2 ēdamkarotes sasmalcinātu cigoriņu sakņu aplej ar 500 ml verdoša ūdens, vāra 5–7 minūtes, ļauj stundu ievilkties. Izkāš. Dzer siltu pa glāzei 2–3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

> Pie ielaistām brūcēm, čūlām, augoņiem, izsitumiem 2 ēdamkarotes sasmalcinātu sakņu aplej ar 500 ml verdoša ūdens, vāra 15–20 minūtes, ļauj ievilkties 4 stundas. Izkāš. Lieto sāpošo vietu apmazgāšanai un kompresēm.

> Diabēta un prediabēta gadījumā, lai mazinātu cukura līmeni asinīs, regulāri ieteicams dzert cigoriņa sakņu tēju – 3–4 tases dienā.

Vai 20 g smalki sagrieztas cigoriņa saknes aplej ar 1 l verdoša ūdens, uz lēnas uguns vāra 15–20 minūtes. Dzer atdzesētu pa pusglāzei 3 reizes dienā 15 minūtes pirms ēšanas. Dziednieciskais kurss – 30 dienas.

> Pie pankreatīta (aizkuņģa dziedzera disfunkcija) 2 tējkarotes cigoriņu saknes pulvera aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz lēnas uguns pavāra 5 minūtes. Atdzesē, izdzer dienas laikā. Dziednieciskais kurss – 3 nedēļas.

> Liesas saslimšanas, pankreatīta gadījumā 10 g sasmalcinātu cigoriņa sakņu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, atstāj ievilkties 1–2 stundas. Izkāš. Lieto pa 1/3 glāzes 2–3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Vai pustējkaroti cigoriņu sakņu pulvera aplej ar glāzi karsta piena un ūdens maisījumu (pusglāze piena, pusglāze ūdens). Izdzer 3 reizēs dienā 20 minūtes pirms katras ēdienreizes.

> Cigoriņu tēja ar pienu veicina laktāciju.

Tiem, kam paaugstināts asinsspiediens, kafiju ieteicams aizstāt ar cigoriņu sakņu dzērienu jeb cigoriņu kafiju: sasmalcinātas un apgrauzdētas cigoriņu saknes samaļ kafijas dzirnaviņās un 1–2 tējkarotes maluma aplej ar verdošu ūdeni.

> Regulāri katru dienu izdzerot tasi cigoriņu kafijas, uzlabojas ādas stāvoklis – tā kļūs elastīgāka, izlīdzinās sīkās krunciņas, izzūd izsitumi. Auga pretnovecošanās īpašības ir saistītas ar tajā esošo folijskābi un antioksidantiem.

> Cigoriņu tēja jādzer uroģenitālās sistēmas slimību profilaksei, jo tai ir pretmikrobu un diurētiska iedarbība. Tā izvada toksīnus, uzlabo asinsriti. Ieteicams dzert reproduktīvā vecuma vīriešiem.

> Pie artrīta, poliartrīta, artrozes, lai nomāktu patoloģisko procesu gaitu, samazinātu iekaisuma perēkļus, dzer cigoriņa sakņu tēju.

> Ja grūtniecību pavada aizcietējumi, vēdera pūšanās, grēmas, nemiers un nervozitāte, miega traucējumi, tūska, anēmija, vēlams dzert cigoriņu sakņu tēju. To var dzert arī bērna zīdīšanas laikā.

IEVĒRO!

Kad nedrīkst lietot cigoriņus

> Cigoriņus nav ieteicams lietot cilvēkiem, kuriem raizes sagādā varikozas vēnas, žultsakmeņu slimība (holelitiāze).

> Cigoriņi paplašina asinsvadus un paātrina asinsriti, tāpēc no to lietošanas jāizvairās cilvēkiem, kam ir hipotensija jeb pazemināts asinsspiediens.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.