Foto – Shutterstock

Šī pelējuma sēnīte ir gaisā un mūsu ēdienā! Pelējums strauji izplatās Eiropā un apdraud dzīvības 0

Eksperti brīdina, ka klimata pārmaiņas veicina nāvējošas sēnītes izplatību, kas katru gadu inficē miljoniem cilvēku, pieaugot temperatūrai, raksta DailyMail.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
“Tā ir Trampa lielākā kļūda!” Urzula fon der Leiena un Makrons maina spēles noteikumus
“Šī, protams, neizskatās pēc nejaušas kļūdas!” Māris brīdina pircējus par krāpniecību, bet “Rimi” skaidro situāciju
Lasīt citas ziņas
Aspergillus – pelējuma veids – ir visur ap mums: gaisā, augsnē, pārtikā un trūdošā organiskajā materiālā.

Ja sporas nonāk plaušās, sēnīte var veidot pat tenisa bumbiņas lieluma kamolus, izraisot smagas elpošanas problēmas – slimību, ko sauc par aspergilozi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Infekcija var izplatīties uz ādu, smadzenēm, sirdi vai nierēm un izraisīt nāvi. Pētījumi liecina, ka globālās temperatūras pieaugums veicina aspergillus izplatību Eiropā, palielinot risku saslimt ar šo nāvējošo slimību.

Katru gadu invazīvās sēnīšu infekcijas, tostarp aspergiloze, izraisa vismaz 2,5 miljonus nāves gadījumu pasaulē.

Mančestras Universitātes profesors Normans van Reins brīdina: “Runājam par simtiem tūkstošu dzīvību un milzīgām pārmaiņām dabā. Pēc 50 gadiem sēnes, kas aug un inficē cilvēkus, būs pavisam citas.”

Visvairāk apdraudēti ir cilvēki ar novājinātu imunitāti – piemēram, astmas, cistiskās fibrozes vai diabēta slimnieki, kā arī pacienti pēc ķīmijterapijas.

Jaunie pētījumi rāda, ka Aspergillus fumigatus, kas jau ir sastopams arī Lielbritānijā, var izplatīties plašā Eiropas, Āzijas un Amerikas teritorijā, un tuvāko 75 gadu laikā pat sasniegt Ziemeļpolu, apdraudot vēl papildu deviņus miljonus cilvēku.

Vēl viena bīstama suga – Aspergillus flavus – ražo aflatoksīnus, kas ir saistīti ar vēzi un smagiem aknu bojājumiem. Zinātnieki uzskata, ka augstāka temperatūra un CO₂ līmenis paātrina šo toksisko vielu ražošanu.

Problēmu saasina arī sēnīšu zāļu pārmērīga lietošana medicīnā un lauksaimniecībā, kas veicina noturīgu “super sēņu” veidošanos. Cilvēkiem paredzētās pretsēnīšu zāles bieži izmanto arī augu aizsardzībā, kas vēl vairāk pastiprina problēmu.

Reklāma
Reklāma

Pētniece Viv Gusensa norāda: “Sēnītes nopietni apdraud cilvēku veselību un pārtikas drošību, un klimata pārmaiņas situāciju tikai pasliktinās.”

Par spīti šiem draudiem, sēnīšu infekciju pētījumi un ārstēšana joprojām ir nopietni nepietiekami finansēti – mazāk nekā 10% no aptuveni 1,5 līdz 3,8 miljoniem sēņu sugu ir identificētas.

Wellcome Trust nākamgad piešķirs vairāk nekā 50 miljonus mārciņu sēnīšu pētījumiem.

Pētījums tapis pēc 2021. gada uzliesmojuma, kad A. fumigatus inficēja Covid-19 pacientu plaušas intensīvajā terapijā, nogalinot līdz pat 70% saslimušo. Šogad 32 gadus vecais Metjū Langsvorts tika hospitalizēts ar dzīvībai bīstamu aspergilozi pēc dzīvošanas pelējuma skartā īpašumā, kur sporas bija apslēptas zem krāsas.

Dzīvošana pelējuma skartās telpās var izraisīt nopietnas veselības problēmas, tostarp elpceļu infekcijas, astmu un alerģijas. Pazīmes, kas liecina par iespējamu pelējuma ietekmi, ir ilgstošs klepus, sēkšana un apgrūtināta elpošana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.