Valdis Pīrāgs
Valdis Pīrāgs
Foto – Matīss Markovskis

Endokrinologs Pīrāgs: Nākotne ir modernās un komplementārās medicīnas, tostarp, ājūrvēdas, saplūšanā 2

Intervija ar vienu no Latvijas zināmākajiem endokrinologiem VALDI PĪRĀGU notiek neilgi pēc viņa kārtējā brauciena uz Indiju. Kopš dakteris sācis interesēties par ājurvēdu un Latvijas Universitātē izveidojis Ziemeļeiropā pirmo Ājurvēdas profesionālās pilnveides izglītības programmu ārstiem, uz šo tālo zemi viņš devies vairākkārt. Tur palīdzējis organizēt pētījumus un lasījis lekcijas par diabētu, kā arī izglītojies pats, jo nākotni saskata modernās un komplementārās medicīnas, tostarp ājurvēdas, saplūšanā.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Sarunas sākumā profesors pastāsta, ka daudzi no Eiropas un ASV, cenšoties izkļūt no ikdienas skrējiena vāveres ritenī, dodas uz Indiju, lai no malas palūkotos uz savu dzīvi un saprastu, kāda tam visam jēga.

Tas ir tieši Indijas iespaids, vai šo izjūtu var iegūt arī citā vietā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne katrs spēj sevī atrast iekšējo stabilitāti. Indijā tas ir vairāk vai mazāk dabiski, protams, ja vien neesat tūrists, bet iekļūstat dziļāk vietējā sabiedrībā. Tas nav tik vienkārši – svešos, eiropiešus, viņi nemaz tā nelaiž klāt. Tā vēl arvien ir cita pasaule. Milzīgs nāciju kopums, īpaša kultūra, kas virspusēji ir ietekmējusi arī Rietumu pasauli, protams, it sevišķi britu un musulmaņu laikā, bet iekšēji viņi ir pilnīgi cita kultūras kopa.

Pirmām kārtām Indija atrodas ļoti tālu.

Ir arī tālākas vietas. Indija ir daudz tuvāk nekā, piemēram, Ķīna vai Japāna. Viņu ir daudz – 1,2 miljardi cilvēku, un mēs salīdzinājumā ar viņiem esam minoritāte.

Tomēr nav tā, ka es esmu meklējis Indiju. Man bija studente, kas bija aktīva Krišnas apziņas biedrībā. Viņa atnāca pie manis pirms gadiem trim četriem un teica, ka vēlas, lai es vadu viņas pētniecisko darbu, bez kura nevar pabeigt Medicīnas fakultāti. Kāpēc ne! Jā, bet darbs būšot Indijā. Es teicu – interesanti… Tad mēs noslēdzām līgumu ar vienu Indijas pētniecības institūtu (Arya Vaidya Chikitsalayam Clinic & Research Institute (AVP)), un tā tas pamazām sāka augt – bez īpašas iejaukšanās, pats no sevis.

Par ko bija šīs studentes darbs?

Par diabētu, protams. Indijā milzum daudziem cilvēkiem ir diabēts.

Kaut gan indiešiem ir ājurvēda…

Ājurvēdu ne visi ievēro. Ājurvēdas ārsti tur darbojas lielākoties kā tautas ārsti, bet pašlaik tas mainās. Ājurvēda izlaužas no tautas medicīnas ietvariem, kļūst par ekskluzīvu medicīnu. Man šķiet, tas ir Rietumu ietekmē – turp ļoti daudzi brauc ārstēties, tāpēc ājurvēdas centri kļūst par dārgām SPA tipa medicīnas iestādēm. Tas ir labs bizness, bet nedomāju, ka labākais veids, kā to izmantot. Bieži vien ājurvēda šādi zaudē savu būtību.