Ekrānuzņēmums no LNT raidījuma “900 sekundes” video.

VIDEO. Latvijas un Šveices zinātnieki atklāj šūnas, kas spēj atjaunot bojātu ādu 0

Sākot ar ādas sadziedēšanu pēc plašiem ievainojumiem un beidzot pat ar atklājumiem vēža ārstēšanā. Latvijas Universitātes (LU) pētnieki sadarbībā ar ekspertiem Šveicē ir uzzinājuši, kā palīdzēt cilvēkiem sadziedēt brūces bez rētām, tā vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Cilvēka āda ir lielākais un ļoti svarīgs orgāns. Āda mūs aizsargā no slimībām un citām apkārtnes kaitīgām ietekmēm, tāpēc ir svarīgi saprast, kā palīdzēt ādai sadzīt, ja ir gadījies to satraumēt. Lielākā problēma ir apdegumi, kur skartas lielas ādas teritorijas.

LU Medicīnas fakultātes doktors Vadims Parfejevs intervijā “900 sekundēm” skaidroja, ka viņu pētījuma rezultāti varētu labi noderēt gan apdegumu radītu rētu mazināšanā, gan arī citu lielu brūču sadziedēšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ādas šūnu pētījuma liela daļa notika laboratorijā Cīrihes Universitātes Anatomijas institūtā.

“Tā laboratorija, ar kuru mēs sadarbojāmies, viņiem bija tā saucamie ģenētiskie rīki jeb modificēti organismi, ar kuriem var atbildēt uz šo jautājumu, ko tad tās šūnas brūcē dara,” stāsta Parfejevs.

Pētījuma laikā tika atklātas šūnas, kas līdzīgi cilmes šūnām spēj atjaunot ādu, nevis radīt nejutīgus rētaudus, bet reģenerēt pilnvērtīgu ādu.

LU Farmācijas studiju programmas direktore, profesore Una Riekstiņa raidījumam skaidroja, ka sadzīstot āda rada rētaudus, kas vairs nav pilnvērtīga āda.

Taču pētījuma laikā atklāts, kā tiešām, mākslīgi pavairojot noteiktas šūnas, reģenerēt jaunu, pilnvērtīgu ādu.

Parfejevs piebilst, ka pētījumam ir vēl papildu virzieni, piemēram, vēža pētījumi. Kā norāda pētnieki, tad darba vēl ir daudz, bet tas ir tā vērts, jo rezultāts var palīdzēt ļoti daudz cilvēkiem atgūt veselīgu, atjaunotu ādu un arī izskatu.

Šā pētījuma rezultāti ir publicēti zinātnes žurnālā “Nature Communications”.

Plašāk pievienotajā video.