Foto – Shutterstock

Kā iegaumēt cilvēku vārdus? Un neizgāzties… 0

Man daudzas reizes bijis tā, ka satieku kādu cilvēku, pazīstu viņu, bet nevaru atminēties ne vārdu, ne notikumu, kas mūs saista. Vai tas var liecināt par sliktu atmiņu? Kā to uzlabot, trenēt? Varbūt tas tāpēc, ka mans darbs ir saistīts ar daudziem cilvēkiem, tie ļoti mainās? Ginta Rīgā

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

“Intensīva komunikācija, kurā nākas sastapt arvien jaunus cilvēkus, – jā, tas ir izaicinājums atmiņai. Jo ilgāk dara darbu, kurā ik dienu jāsatiek citi cilvēki, jo lielāka varbūtība noķert sajūtu, kas apzīmējama šādi: es zinu, ka es viņu pazīstu, bet neatceros ne vārdu, ne kontekstu,” saka psiholoģe Ieva Vaine.

Atmiņa nepārtraukti tiek pārplūdināta ar informāciju, smadzenes to visu it kā sakārto pēc svarīguma, līdz ar to kāda daļa darbā satikto cilvēku vienkārši tiek izdzēsti. Parasti izdzēšas tie, par kuriem nav lielu gaidu vai ilgtermiņa sadarbības plānu. Tādā gadījumā šāda aizmiršana ir visnotaļ adekvāta parādība, skaidro psihoterapeite.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja arvien biežāk atgadās nokļūt situācijā “es viņu zinu, bet neatceros vārdu” un tas rada iekšējo diskomfortu, ātrais risinājums būtu ņemt palīgā savas komunikācijas prasmes. Privātajā dzīvē varam vienkārši uzsmaidīt un teikt: “Man ir sajūta, ka esam jau tikušies.”

Profesionālajā vidē, ja arī turpmāk nāksies sadarboties ar šo cilvēku, kuru it kā pazīstam, labāk precizēt un pajautāt: “Vai es pareizi atceros – mēs jau esam tikušies?” Tad, visticamāk, saņemsim atstāstu par mūsu sadarbības pieredzi, kas palīdzēs saprast kontekstu. Ja otrs atbild noliedzoši, var vienkārši atvainoties un fokusēties uz iepazīšanos, sadarbību šeit un tagad.

“Iespējams, šī sajūta, ka pazīstu, bet neatceros, aktualizē to, ka mūsu profesionālā, palīdzošā loma ir pārāk pielipusi. Der vienkārši vairāk atslābināties, arī sasmaidīties ar svešiniekiem vai sasveicināties ar acu skatienu,” iesaka I. Vaine.

Var palūkoties uz šo problēmu arī no otras puses: ja lielveikalā satiekat administratori no sporta kluba, ko apmeklējāt pirms pusgada, diez vai sagaidīsiet, ka viņa jūs pazīs. Galvenais – jebkurā situācijā saglabāt pozitīvu attieksmi, nevis kultivēt paškritiku, sak, atkal izgāzos kā veca sēta, kā vienmēr sanāca muļķīgs pārpratums.

Ieteikumi atmiņas trenēšanai

* Veidojot jaunu iepazīšanos, nevis automātiski pamāt ar galvu, sak, prieks iepazīties, bet apzināti fokusēties uz šo informāciju, “pierakstīt” to sev domās.

* Izveidot ieradumu iepazīšanās brīdī atkārtot otra vārdu, vienlaikus skatoties cilvēka sejā.

* Domās izveidot savas asociācijas ar otra cilvēka vārdu, piemēram, Ingrīda – tāpat kā mana pirmā audzinātāja, Juris – jā, mans kaimiņš Juris runā ļoti līdzīgā intonācijā.

* Piefiksēt kādu zīmīgu detaļu otra sejā, aksesuāros, atrast kaut ko atšķirīgu šajā cilvēkā – veidu, kā pasmaida, acu krāsu, deguna izliekumu, matu griezumu. Mācīties atrast atšķirīgās nianses, “atzīmēt” tās savās domās.

Reklāma
Reklāma

* Ja jāstrādā ar lielām cilvēku grupām, piemēram, mācību jomā, kur svarīgi ātri apgūt dalībnieku vārdus, der veidot īsas piezīmes, tajās iekļaujot gan vārdu, gan kādu vizuālo un intelektuālo šo cilvēku raksturojošu, aprakstošu informāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.