Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Kā komunicēt ar dzēlīgiem cilvēkiem: sešas noderīgas stratēģijas 12

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Kas notiks ar tavu ķermeni, ja neēdīsi zupas – ļoti interesants fakts
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
Kad šis augs uzzied, gaidāmi bada laiki. Šis cikls ir gaužām precīzs… 3
Lasīt citas ziņas

Saruna ar tādu cilvēku atņem spēku un dvēselē atstāj nepatīkamas mieles. Kā pareizi reaģēt uz mēģinājumiem tevi aizskart? Filozofijas zinātņu doktore, Bostonas Universitātes trauksmes un ar to saistītajiem traucējumiem centra psiholoģe Helēna Hendriksena piedāvā vairākas pārbaudītas metodes.

Novērtē situāciju

Vispirms mēģini saprast, kas notiek. Vai tevi tiešām mēģināt aizvainot?

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt cilvēki kļūst sarkastiski, lai neļautu negatīvajām emocijām – dusmām, aizkaitinājumam, bailēm gūt pārsvaru. Izsmiekls var būt viņu ierocis pret kaitinošiem apstākļiem vai aizstāvība pret iespējamu uzbrukumu. Šo atšķirību apzināšanās ir svarīga, ja nevēlies aizbiedēt sarunu biedru, kurš vienkārši neveiksmīgi pajokojis.

Piemēram, jūs tikko nokavējāt savu lidojumu. “Ko tagad darīt?” – tu saki nomāktā balsī. “Nu, mūsu atvaļinājums jau ir sācies,” atbild ceļabiedrs. “Mēs varam uzvilkt pludmales čības un sākt atpūsties jau šeit.” Viņa replikā neizskan pārmetumi tev.

Visticamāk, viņš tikai cenšas izkliedēt sasprindzinājumu. Padomā, kas būtu, ja viņš sāktu žēloties un apsūdzēt tevi.

Ceļabiedrs varēja reaģēt pavisam citādi. Piemēram: „Mēs nokavējām? Dīvaini, tu taču iztērēji tikai pusotru stundu, lai savāktu kosmētiku.” Tas jau ir uzbrukums. Bet arī šajā gadījumā vajadzētu apdomāt: varbūt viņam ir taisnība? Vai tu tiešām pārāk ilgi savāci ceļasomu? Tādā gadījumā lūdz partnerim paskaidrot, ar ko tieši viņš nav apmierināts. Liec saprast, ka tu atzīsti kritikas pamatotību, bet tevi aizskar veids, kādā tā tiek izteikta.

Gadās arī tā, ka mūsu apkārtnē ir cilvēks, kurš pastāvīgi un jebkura iemesla dēļ izsakās dzēlīgi. Te būs daži veidi, kā to neitralizēt.

1.Ignorē piezīmi

Visvienkāršākā metode. Ja runātāja nodoms bija aizskart tevi, tu atņem viņam šo prieku. Vari mainīt sarunas tēmu vai pievērsties citam cilvēkam. Tas būs signāls, ka nevēlies iesaistīties viņa spēlē. “Nebaro trolli.”

2.Aicini būt konstruktīvam

Kāpēc ir tik grūti atpazīt sarkasmu? Bieži vien sarunas biedrs aizvainojošu vēstījumu nodod padoma vai draudzīgas līdzdalības veidā. Saskaņā ar Ērika Berna analīzi šāds vēstījums darbojas divos līmeņos – atklātajā un slēptajā. Saruna var notikt starp diviem iekšējiem pieaugušajiem. Bet slēpti sarunu biedra iekšējais vecāks uzrunā tavu iekšējo bērnu, pārmet viņam un pamāca. Tavs uzdevums ir atgriezt situāciju pieaugušo līmenī.

Reklāma
Reklāma

Piemērs:
– Varbūt jums vajadzētu vadīt uzņēmumu manā vietā? Ja jums šķiet, ka jūs labāk saprotat…
– Pagaidiet mirklīti. Es neteicu, ka es kaut ko saprotu labāk nekā jūs. Es tikai ierosinu paraudzīties uz situāciju objektīvi. Ja mans plāns izrādīsies veiksmīgs, iegūs visi. To es gribu.

3.Nepadodies slēptam izsmieklam

Ir vēl viens veids (ja esi pārliecināts, ka sarunu biedrs ņirgājas): demonstratīvi ignorēt slēpto vētījumu. Indīgajā piezīmē vienmēr ir divi nozīmes līmeņi: burtiskais un slēptais. Noved viņa vārdu burtisko nozīmi līdz absurdam. Tomēr tā atbildēt vērts tikai tad, ja izsmiekls neprasa skaidru atbildi.

Piemērs:
– Lai atrastu nepieciešamos dokumentus uz jūsu rakstāmgalda, būtu jāpieņem darbā vesela arheologu brigāde!
– Diemžēl pašlaik ir krīze, un mēs to nevaram atļauties. Bet es labprāt uzņemšos viņu darbu – pilnīgi bez maksas!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.