Foto – Shutterstock

Jaunākais par helikobaktērijām: kad vajag ārstēt, kad ne. “Kobra” nav obligāta 0

Vai vajag meklēt?

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk organismā iemitinājušās helikobaktērijas neliek par sevi manīt un nenodara ļaunumu, tomēr dažiem izraisa pārmaiņas kuņģī vai divpadsmitpirkstu zarnā, kā arī citas veselības problēmas. Agrāk šīs sīkbūtnes centās iznīdēt visiem, kuriem atklāja, tomēr prātīgāk tās apkarot tikai nepieciešamības gadījumā.

Helikobaktērijas dzīvojušas cilvēka organismā jau tūkstošiem gadu, taču līdz pagājušā gadsimta beigām par tām neko nezināja. Atklāšana savā ziņā izraisīja apvērsumu medicīnā, jo čūlas slimību sāka ārstēt galvenokārt ar medikamentiem un krietni samazinājās kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas operāciju skaits. Tagad ķirurģiska iejaukšanās nepieciešama tikai sarežģītas un ielaistas slimības gadījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Pasaulē, tostarp Latvijā, ar helikobaktērijām inficējušies vairāk nekā 50% iedzīvotāju. Helikobaktērijās var iedzīvoties, dzerot ar mikroorganismiem piesārņotu ūdeni, nenomazgājot rokas pēc tualetes apmeklējuma, turklāt citiem tās var nodot ar siekalām.

– Teorijas, ka helikobaktērijas dara organismam arī labu, piemēram, sargā no alerģijas un bronhiālās astmas, nav īsti pierādītas, – atzīst Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, docents Aleksejs Derovs.

Ārsts gan novērojis, ka atviļņa slimniekiem, kuri cieš no dedzināšanas kuņģī, dažkārt pēc helikobaktēriju iznīdēšanas pasliktinās pašsajūta, taču to varētu skaidrot arī ar lietoto antibiotiku ietekmi.

Jaunībā helikobaktērijas parasti nosaka tikai tad, ja rodas problēmas ar kuņģi. Toties pēc 45 gadu vecuma ikvienam vēlams veikt endoskopiju, lai izmeklētu kuņģa gļotādu un vienlaikus pārliecinātos, vai tajā nav iemitinājušās helikobaktērijas.

– Jo cilvēks kļūst vecāks, jo kuņģa gļotāda kļūst atrofiskāka, kas perspektīvā var veicināt onkoloģiskas slimības attīstību. Atklājot nevēlamas pārmaiņas, ārsts noteiks vēlamo nākamās pārbaudes laiku, taču jebkurā gadījumā tā nepieciešama vismaz ik pēc pieciem gadiem, – uzsver speciālists.

Pastāv arī uzskats, ka helikobaktēriju iznīdēšana varētu uzlabot veselību neskaidras izcelsmes dzelzs deficīta anēmijas gadījumā, bet pirms kara pieteikšanas mikrobiem noteikti jānoskaidro, vai mazasinībai tomēr nav cits cēlonis.

Kā atrast

Reizēm helikobaktēriju atklāšanai mēdz veikt asinsanalīzes, taču šī nav uzticama metode. Toties gana precīza ir baktēriju antigēna noteikšana izkārnījumos.

Vai kuņģī mīt helikobaktērijas, ātri, nesāpīgi un droši var pārliecināties, veicot arī elptestu. Šajā gadījumā jāiepūš elpa speciālā maisiņā, jāizdzer glāze apelsīnu sulas vai cita dzēriena, kam pievienota urīnviela, un pēc piecpadsmit minūtēm vēlreiz jāizelpo.

Ja vienlaikus nepieciešams pārbaudīt kuņģa gļotādu, helikobaktērijas iespējams noteikt endoskopijas laikā, veicot ātro ureāzes testu. Tās var arī pamanīt, paņemot gļotādas paraugus un izmeklējot ar mikroskopu.

Divas nedēļas pirms jebkura no šiem izmeklējumiem nedrīkst lietot kuņģa skābi samazinošus līdzekļus, lai neiegūtu viltus negatīvu rezultātu.

Vai vajag apkarot?

Helikobaktērijas var izraisīt vairākas problēmas, sākot no gastrīta jeb kuņģa gļotādas iekaisuma un beidzot ar ļaundabīgu audzēju. Lai gan endoskopijā dažādas pārmaiņas kuņģī atrod lielākajai daļai cilvēku, ne vienmēr helikobaktērijas vajag apkarot. Tas jādara, ja ir akūta kuņģa vai divpa­dsmitpirkstu zarnas čūla, izteikts atrofisks gastrīts, kuņģa pirmsvēža stāvoklis, kuņģa vēzis un MALT limfoma.

– Uzsākot helikobaktēriju iznīdēšanu, jābūt skaidram mērķim, ko gribam panākt, – uzsver Aleksejs Derovs. Daudzi antibiotikas nepanes, un reizēm to izraisītās blaknes ir lielākas par helikobaktēriju iespējamo ļaunumu. Diemžēl šīs zāles ietekmē ne tikai nevēlamos mikrobus, bet arī pārējo mikrofloru. Reizēm ilgstoši, pat vairākus gadus, var saglabāties disbakterioze, jo ir izjaukts normāls zarnu mikrofloras sastāvs. Tas mēdz izpausties dažādi: ar vēdera pūšanos, caureju, nepatīkamu garšu mutē, sliktu dūšu un smaguma sajūtu vēderā. Nereti šos traucējumus ir ļoti grūti novērst. Lai tos iespēju robežās nepieļautu, paralēli antibiotikām ieteicams lietot probiotikas.

Kā iznīcināt

Helikobaktērijas ārstē, 7–10 dienas lietojot antibiotikas un papildus izmantojot kuņģa skābes izdali samazinošu līdzekli. Pierādīts, ka, turpinot to darīt līdz 14 dienām, ārstēšanas efektivitāte var palielināties, taču ne ievērojami. Vidēji baktērijas tiek veiksmīgi uzveiktas aptuveni 85% gadījumu.

Kā stāsta Aleksejs Derovs, helikobaktēriju iznīdēšanai lieto klaritromicīnu un amoksicilīnu, taču reizēm ārsti sākotnējam antibiotiku kursam mēdz aplami izrakstīt metronidazolu, pret kuru helikobaktērijas Latvijā lielākoties ir nejutīgas.

! Kaut gan ārsts nav piekodinājis to darīt, slimniekam pašam vajadzētu izrādīt iniciatīvu un pēc ārstēšanas kursa pārbaudīt, vai bijis efekts.

Divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā pārliecināties par to, vai baktērijas izdevies iznīdēt, var, veicot elptestu vai pārbaudot fēces. Savukārt, ja ir kuņģa čūla, pastāv audzēja attīstības risks un vajag noskaidrot, vai tā sadzijusi, nepieciešama endoskopija.

Ja baktērijas tomēr nav izdevies likvidēt, iespējams, zāles nav lietotas pareizi vai arī nav izrakstīts piemērots medikaments.

Tomēr, pat nonāvējot helikobaktērijas, ne vienmēr var uzveikt arī kuņģa čūlu. Ja tā ilgstoši nedzīst un pastāv onkoloģiskas slimības draudi, jāpārskata diagnoze un ārstēšana.

Arī pēc tam, kad čūla izārstēta, nedrīkst aizmirst par asiņošanas risku, lietojot nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus. Vēl jāatceras, ka ar helikobaktērijām var inficēties atkārtoti, taču tas nenozīmē, ka tās noteikti atkal izraisīs problēmas.

 

Kad jāpārbaudās

Helikobaktērijas jāpārbauda, ja ir:

• ārstēta kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla (lai pārliecinātos par terapijas efektivitāti);

• kuņģa MALT (ar gļotādām saistītie limfoīdie audi) limfoma;

• agrīns kuņģa vēzis;

• diagnosticēts izteikts atrofisks gastrīts, kas izraisījis nopietnas pārmaiņas kuņģa gļotādā;

• neizmeklēta dispepsija jeb ar kuņģa skābes pastiprinātu izdali saistīti gremošanas traucējumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
18:10
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
18:02
Ašeradens: Ar esošajiem nodokļiem nepietiek visām vajadzībām; pārvērtēsism visus 14 nodokļus
17:52