Foto: SHUTTERSTOCK

Kompensējamās zāles – dārgas arī ar valsts atbalstu 0

Gandrīz trešajai daļai (28,4%) iedzīvotāju pēdējos gados bijušas finansiālas grūtības, iegādājoties ārsta izrakstītos kompensējamos medikamentus, bet gandrīz puse (45,8%) atzīst, ka bijuši spiesti pirkt tikai daļu no valsts apmaksātajām zālēm, jo līdzmaksājumu summa bijusi pārāk augsta, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) pasūtītā un firmas “Berg Research” veiktā iedzīvotāju aptauja par kompensējamo zāļu iegādes paradumiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrija šo problēmu cer atrisināt, no nākamā gada aprīļa ieviešot obligātu prasību ārstiem, izrakstot kompensējamās zāles, norādīt konkrētā medikamenta starptautisko nepatentēto nosaukumu, nevis kādas konkrētas firmas zīmolvārdu.

Aptiekām tādā gadījumā jāizsniedz lētākais preparāta analogs.
CITI ŠOBRĪD LASA

Speciālisti aizrāda – tas gan tiešā veidā nesamazina pacienta līdzmaksājumu, tomēr ir zināms spiediens, kas ražotājiem liks samazināt cenu.

Līdzmaksājumi par lielu

SIFFA izpilddirektors Valters Bolēvics paudis, ka aptaujas dati skaidri parāda – zāļu kompensācijas sistēma nespēj efektīvi nodrošināt ar valsts apmaksātiem medikamentiem. Sekas ir smagas – daudzas hroniskas slimības, ko būtu iespējams sekmīgi ārstēt, tiek ielaistas un izraisa komplikācijas. Arī tie iedzīvotāji, kas zāles varējuši iegādāties, tomēr uzskata, ka kompensējamo zāļu izmaksas Latvijā ir ļoti augstas – šim viedoklim piekrīt 36,4% aptaujāto.

Visbiežāk aptaujas dalībnieki kompensējamos medikamentus iegādājušies sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, diabēta, astmas, onkoloģisko un reimatoloģisko slimību ārstēšanai.

Lūgti novērtēt, kas iedzīvotājus neapmierina pastāvošajā kompensējamo medikamentu sistēmā, teju puse jeb 44,8% respondentu atzīst – daudzu diagnožu zālēm ir pārāk liels pacientu līdzmaksājumu apmērs, 44,9% norāda uz to, ka netiek kompensēti jauni, inovatīvi medikamenti, savukārt 32,3% neapmierina tas, ka zāles paredzētas pārāk mazam diagnožu skaitam.

Foto: Valdis Semjonovs

70% aptaujāto atbalsta domu, ka valsts kompensējamo zāļu budžets Latvijā būtu jāpalielina. 68% pilnībā piekrīt, ka valsts kompensējamās zāles būtu jāparedz plašākam pacientu lokam, bet 68% pilnībā atbalsta ideju, ka valstij būtu jākompensē jauni, inovatīvi medikamenti.

Aptauja arī parāda, ka kompensējamo zāļu iegāde iedzīvotājiem veido prāvus izdevumus no kopējā ikdienas budžeta.

Uz jautājumu, cik daudz naudas tika iztērēts par kompensējamo medikamentu iegādi pēdējā zāļu pirkuma reizē, 12% aptaujāto norāda, ka tie bijuši no 51–100 eiro, 28,7% aptaujāto – no 21 līdz 50 eiro, un vēl tikpat liela daļa jeb 28,4% iztērējuši no 11 līdz 20 eiro. Līdz 10 eiro zāļu iegādei bija tērējuši 25,83% aptaujāto, bet 4,6% respondentu zāļu iegādei vienā reizē iztērēja pat vairāk nekā 100 eiro.

“Tuvāko divu gadu laikā Latvijai būtu jāpanāk veselības aprūpes finansējuma pieaugums vismaz 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta,” paudis V. Bolēvics. Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) publicētajiem datiem*, 2018. gadā Latvijā tie bija tikai 3,4%, Lietuvā – 4,5% un Igaunijā – 4,9% no IKP.

Visgrūtāk kardioloģijas pacientiem

Par šādiem aptaujas datiem nav pārsteigta ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) vadītāja Līga Kozlovska (ZZS). Arī viņas pacientu vidū daudzi nevar atļauties nopirkt valsts daļēji kompensētos medikamentus, jo īpaši, ja līdzmaksājuma apjoms ir liels ne vien procentuālā, bet arī naudas izteiksmē.

Šajā ziņā īpaši smaga situācija esot sirds un asinsvadu slimību pacientiem.

No ārstes pacientu kopskaita (2585) šādu slimnieku ir ap 800. “Daudziem no viņiem jāpērk jaunie antikoagulanti pret asins recēšanu. To cena aptiekā ir 60–70 eiro, pacientam pašam no tās jāsamaksā ap 30 eiro,” piemēru min L. Kozlovska. Ne visi šādu summu spēj atļauties.

Vēl kritiskāka ir situācija tiem pacientiem, kuriem ir nevis viena, bet vairākas diagnozes un, lai ārstētos, jālieto 5–6, bet dažkārt pat 10 dažādi medikamenti. “Tad sāk šķirot, ko var atļauties, ko ne,” saka ģimenes ārste. “Tas palielina slimību saasināšanos, insulta vai infarkta risku.”

Vai radikāla sistēmas reforma?

Kā liecina 2017. gadā veiktā aptauja, pacienti kompensācijas kārtības ietvarā, iegādājoties dārgākas zāles, pārmaksājuši gandrīz 25 miljonus eiro, norāda veselības ministre. “Lielāko daļu no šīs summas viņi būtu varējuši neizdot, iegādājoties zemākas cenas līdzvērtīgas efektivitātes medikamentus,” pauž veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”).

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Veselības ministrija sola uzlabot medikamentu pieejamību, no 2020. gada 1. aprīļa ieviešot obligātu prasību ārstiem, izrakstot kompensējamās zāles, receptē norādīt nevis konkrētas firmas ražojuma nosaukumu, bet tikai zāļu aktīvo sastāvdaļu – starptautisko nosaukumu, ārstu un farmaceitu slengā dēvētu par molekulu (konkrētu zāļu nosaukumu drīkstēs minēt tikai īpašos gadījumos). Aptiekā pacientam izsniegs lētāko preparātu ar attiecīgu sastāvu.

Nākamgad arī paredzēts palielināt kompensējamo zāļu apmaksai paredzēto finansējumu, šim nolūkam papildus novirzot vairāk nekā 4,2 miljonus eiro. Šo naudu plānots izlietot, sarakstu papildinot ar inovatīviem medikamentiem onkoloģisko un sirds slimību pacientu ārstēšanā, pastāstīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Prasība receptē minēt tikai aktīvo vielu situāciju atrisinās tikai daļēji un netieši, uzskata “Mājas Viesa” izvaicātie speciālisti. SIFFA izpilddirektors V. Bolēvics akcentē, ka šāda shēma spiedīs ražotājus samazināt cenu, lai viņu ražotās zāles paliktu kompensējamo zāļu sarakstā un būtu lētākā alternatīva numur viens. “Līdzīgi jau notika Lietuvā, kad tur ieviesa šādu kārtību,” teic V. Bolēvics. Īpaši tas būšot vērojams diagnožu grupās, kur ir daudz pacientu.

Samazinoties kompensējamo zāļu cenām, sistēmā radīsies brīvi līdzekļi, ko varēs izmantot jaunu diagnožu un zāļu apmaksai.

Pēc Veselības ministrijas aprēķiniem, šādi izdosies ietaupīt ap 20 miljoniem eiro, tomēr, pēc V. Bolēvica teiktā, būtu nepieciešams arī bāzes finansējuma palielinājums. Pašlaik Latvijā zāļu kompensācijai tērē vismazāk Baltijā un ir arī vismazāk valsts apmaksātu inovatīvo medikamentu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ietaupīt varēs arī tie pacienti, kuri līdz šim piemaksājuši, iegādājoties salīdzinoši dārgos oriģinālpreparātus, kaut gan tiem pieejamas lētākas ģenēriskās alternatīvas. L. Kozlovska novērojusi, ka pašlaik daudzi pacienti paši bez pamudinājuma izrāda vēlēšanos nomainīt oriģinālpreparātus pret ģenēriskajiem medikamentiem, turklāt ne tikai trūcīgie. Tiesa, tiešā veidā šādi nesamazināsies pacientu līdzmaksājumi par zālēm, kuru iegādi valsts kompensē daļēji.

Bijušais “Olainfarm” valdes loceklis Salvis Lapiņš savukārt norāda, ka vēl veiksmīgāks risinājums būtu meklējams pavisam no citas puses. Proti, Latvijas farmācijas tirgus ir pārāk mazs, toties ļoti stingri regulēts, līdz ar to daudziem ražotājiem neinteresants. “Reģistrācijas resursi ražotājiem ir ierobežoti, tāpēc daudzu medikamentu pie mums vispār nav – reģistrēt nav izdevīgi,” saka S. Lapiņš. Tāpēc konkurence nav tik liela, kā varētu būt, un zāļu cenas daudzos gadījumos ir augstākas nekā citās valstīs. Pēc S. Lapiņa domām, vēlamais ceļš būtu veidot visā Baltijā vienotu zāļu tirgu – tad runa būtu nevis par diviem, bet jau apmēram sešiem miljoniem iedzīvotāju, kas būtu jau kaut nedaudz pievilcīgāk no ražotāju viedokļa.

*2019. gada jūlija dati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 7
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 118
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 29
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 49
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 83
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 13
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 104
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 31
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 11
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 83
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 13
8 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 5
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 26
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Kā gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 15
18 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 13
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas
22:42
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” zaudē spēli pret Maskavas “Dinamo” 1
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvija saņēmusi vēl 19 200 “Johnson&Johnson” vakcīnas pret Covid-19 devu 7
21:56