Foto no Shutterstock.com

Krākšana, niezošas ausis un citi alerģiski simptomi no pelējuma. Kā ar to cīnīties? 0

IVARS VANADZIŅŠ, 36,6 °C konsultants,

Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Ikreiz, kad ievelkam elpu, ieelpojam arī sēņu sporas. Tas nav nekas neparasts. Problēmas rodas, ja pelējums pārtop par nelūgtu viesi mājokļos – sāk augt, vairoties un pat apdraudēt cilvēka veselību. Cīņa ar pelējumu nav vienkārša, un brīžam šķiet, ka to nevar iznīdēt. Dažkārt pat nākas nojaukt pelējuma apsēstās konstrukcijas.

Vainojams mitrums

“Ir aptuveni 300 izplatītu pelējuma sēņu, kas visu laiku atrodas telpā, un tas nav nekas slikts. Problēma rodas brīdī, kad mājās vai darba vidē uzkrājas mitrums un pelējuma sēnes sāk vairoties,” stāsta vides speciālists Ivars Vanadziņš. „Senāk gaisa apmaiņa notika caur logu šķirbām, krāsni, pieliekamo, durvju spraugām un pažobelēm. Mūsdienās par ventilācijas nepieciešamību telpās nereti aizmirst, bet bez gaisa apmaiņas mitrums nespēj izkļūt no telpām, līdz ar to kondensējas uz sienām, veidojot pelējumam tīkamu vidi.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Dažkārt ar ventilāciju viss var būt kārtībā, bet mitrumu veido piloši jumti, aukstas ūdens caurules vai veci, mitri paklāji. “Mitrums veidojas arī dažādās modernās iekārtās, piemēram, gaisa mitrinātājos, veļas mašīnās, veļas žāvētājos. Ja daudzdzīvokļu mājas pagrabā ir pelējums, tas var iekļūt telpās caur ventilācijas šahtām vai pat atvērtu logu, līdz ar to nepārtraukti jādomā līdzi, kā mēs tīrām un kopjam savu mājokli,” atgādina speciālists.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.