Foto: Pexels

Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums? 0

Šogad vēl neviens smagus latvāņa apdegumus guvušais nav ārstēts Valsts apdegumu centrā, tomēr termisko traumu speciālistu un Apdegumu centra vadītāju Sergeju Smirnovu bažīgu dara tas, ka gados jauni cilvēki vairs nepazīst indīgos augus. Tāpēc par to ir jārunā. Nav arī pieredzes degšķidrumu aizdedzināšanā, un tad ir tikai viens solis līdz apdegumam.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas

Kāpēc jāpazīst latvānis

Šis augs ir agresīvs no jūnija līdz oktobrim, tas apdedzina ar savu sulu un matiņiem, kuri atrodas uz lapām, bet saules gaisma ir katalizators, kas veicina apdeguma rašanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē – ja auga sula nokļūs uz ādas, veidosies apdegums, bet saules gaismā tas notiks daudz straujāk. Pat ja sula tikai trāpīs uz apģērba, velkot to nost, kaitīgā viela apdedzinās ādu. Turklāt ādas porās iekļūst matiņi, kas tāpat ir ļoti stiprs kairinātājs.

Ārsta Smirnova praksē klasiski ir gadījumi, kad latvāņa lapa izmantota kā tualetes papīrs vai pat bijusi aizsegs intīmajai vietiņai erotiskas fotosesijas laikā.

Foto: SHUTTERSTOCK

Lapas lietotas arī medicīniskos nolūkos, piemēram, pret muguras sāpēm. Kāda sieviete bija paklausījusi ieteikumam tās likt uz muguras, un, kā atceras dakteris, muguras sāpes viņai pēc tam šķita nieks salīdzinājumā ar latvāņa apdeguma sāpēm. Kaut gan bojājumi nav dziļi un nav nepieciešams pārstādīt ādu, tie ir plaši, tāpēc negatīvi ietekmē nieres, sirdi, un sievieti pat nācās ārstēt reanimācijas nodaļā.

Kā palīdzēt, ja apdedzinājis latvānis

Vispirms rodas ādas apsārtums, pēc tam arī pūšļi un stipras sāpes. Tomēr dziļumā šis apdegums neiet. Nereti tas ir pilienu, nelielu laukumu veidā vietās, kur uzpilējusi sula. Cilvēks staigājis pa meža, pļavas malu un pats apdegumu nemaz nav pamanījis, turklāt tas var attīstīties pat pēc 24 stundām.

Foto: SHUTTERSTOCK

Otrā rītā pamostoties ar apdegumu, vairs nav jēgas skalot ādu ar ūdeni, tas jādara uzreiz. Jebkura ķīmiska apdeguma gadījumā – un pie tādiem pieder latvāņa radītais – pirmā palīdzība ir vielas noskalošana ar ūdeni. Ja tas izdodas, sekas ir minimālas. Var būt viegls apsārtums, nieze, un pietiek ar medicīnisko apsēju. Parasti latvāņa apdegums sadzīst 2–3 nedēļu laikā, ja cilvēks laikus vēršas pēc mediķu palīdzības.

Steigas sekas – apdegumi

Piknikā tā vien gribas ātrāk nobaudīt svaigi ceptu šašliku, bet tas nozīmē arī ātrāk tikt pie oglēm cepšanai. Ārsts ir pārliecināts – ja cilvēki izmanto malku ogļu iegūšanai, parasti tas ir samērā ilgs process, bet ar gatavām oglēm ir cits stāsts. Tad izmanto degmaisījumu, bet tiek pieļautas kļūdas.

Pareizi ir salaistīt ogles ar degmaisījumu, tad atkāpties un tikai pēc tam iemest degošu papīru vai koka tāsi.

Taču cilvēki mēdz pienākt tuvu klāt, pieliekties un tad aizdedzināt ar šķiltavām. Degšķidrumam strauji uzliesmojot, tas var trāpīt sejā, uz rokām, apģērba. Var iegūt arī balsenes tūsku, ja cilvēks brīdī, kad liesma skāra seju, ievilcis elpu.

Ilustratīvs attēls. Foto © RioPatuca Images – Fotolia.com

Tāpat nedrīkst degšķidrumu liet degošās oglēs, jo uguns var uzlēkt līdz pudelei, ko cilvēks tur rokās, un uzsprāgt. Arī šādi gadījumi bijuši ārsta praksē. Reiz kādai sievietei, stāvot otrpus mangalam, uzšļakstījušās degšķidruma piles, no tām – arī uguns, un viņa guvusi dziļus, II B pakāpes apdegumus.

Pirmā palīdzība

Ja aizdedzies apģērbs, momentā liesmas jāapslāpē ar kādu drēbes gabalu (svarīgākais – lai nav skābekļa piekļuves) vai cilvēks jānogrūž zemē, kur vārtoties to var ātri apdzēst. Turklāt tad cietušais nevar skriet prom, kā šoka stāvoklī mēdz darīt.

Jāielāgo, ka tikai filmās uz cilvēku pūš putas no ugunsdzēšamā aparāta, – tā darīt nedrīkst! Ja tieši blakus ir baseins vai dīķis, var lēkt tajā. Nav svarīgi, cik ūdens tīrs vai netīrs, jo pēc tam apdeguma brūces apkops ārsts. Termiskiem apdegumiem pirmā palīdzība ir auksts ūdens. Jāpagūst to izmantot pirmajās 20 minūtēs – tas apturēs termisko iedarbību, un ūdeni var liet arī uz drēbēm.

Sākumā aukstais ūdens samazinās sāpes, pēc tam var lietot kādu pretsāpju tableti, piemēram, ibumetīnu vai citu līdzekli.

Pat ja apdegums nav liels, jādodas uz savu reģionālo slimnīcu, lai mediķis izvērtē stāvokli. Var būt apdedzis tikai viens rokas pirksts, bet apdegums ir trešās pakāpes. Noteikti jāparādās mediķim, ja ir pūšļi jeb bullas (tie liecina par II A pakāpi). Ja ir liels apdegums, cietušo uzreiz nogādā Valsts apdegumu centrā.

Pēc apdeguma atdzesēšanas pirmās palīdzības līdzeklis ir pantenola putas – tās brūci pasargā no ārējās iedarbības un viegli dezinficē. Pēc tam uzliek sterilu apsēju, to izmanto arī pūšļiem, kamēr cilvēks tiek līdz mediķim.

Nonākot slimnīcā, ārsts noņems bullas – pārgriezīs ūdeņaino pūsli, iztīrīs brūci. Mājās pašiem to pārdurt nevajag, jo var brūcē ielaist infekciju. Sākumā šāda bulla ir dabisks bioloģiskais aizsargs, kas neļauj brūcē nokļūt infekcijai, taču pēc 3–4 dienām serozais šķidrums pārvēršas par strutaino. Ārsts noņems arī pūsli sedzošo ādas virsējo slānīti, kas tāpat jau aizgājis bojā.

Foto:pexels.com

Ārsts pieredzējis, ka laukos cilvēki nereti uz apdegumiem liek krējumu, olas, eļļu, bet tā darīt nevajag! Labāk saslapināt dvieli aukstā akas ūdenī un paturēt uz apdeguma. Šādu kompresi var izmantot diennakti ilgi, ja nevar uzreiz tikt pie daktera. Kad dvielis izžuvis, to atkal saslapina aukstajā ūdenī un liek uz bojājuma. Tikai slapjo dvieli uz brūces vajag turēt nevis visu laiku, bet ar pārtraukumiem.

Kā mājās kopt virspusēju apdegumu

Iesaka termisku traumu speciālists ārsts Sergejs Smirnovs. Pirmā palīdzība pirmajās 20 minūtēs ir auksts ūdens, pēc tam – pantenola putas.

Tām jābūt mājas aptieciņā un arī dodoties piknikā. Putas ir gan dezinficējošas, gan nosedzošas, līdz ar to brūce tiek pasargāta no ārējās vides infekcijām. Vēlāk, otrajā trešajā dienā, nepieciešama ārstēšana, jo putas neārstē, un to lietošanai vairs nav nozīmes.

Svaigam apdegumam nedrīkst izmantot ne spirtu, ne odekolonu, ne ūdeņraža pārskābi, jo tas vēl vairāk kairina ādu.

Visu šo līdzekļu lietošana pastiprina sāpes. Uz apdeguma uzliek sterilu marlīti. Var izmantot nelīpošo vazelīna sietiņu – marli, kas piesūcināta ar vazelīnu. Ar to pārklāj brūci, lai audi nepieliptu pārsienamajam materiālam.

Kokvilnas marlīti var piesātināt ar ziedi un ar to nosegt brūci. Tikai nevajag ziedi likt biezā kārtā – tad apdegums nedzīs. Ārstēšanai der Prontosan brūču gels un sudrabu saturošas ziedes (ļoti labi sadziedē), piemēram, Bionect Silverspray vai Pharmactive.

SAISTĪTIE RAKSTI

Svarīgi

Pieaugušos ar apdegumiem ārstē Valsts apdegumu centrā, kas atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra teritorijā. Konsultācija uzņemšanas nodaļā iespējama visu diennakti. Bērniem līdz 15 gadu vecumam apdegumu gadījumā palīdzību sniedz Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu
17:30
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā
17:18
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
17:07