Foto: Pexels

Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums? 0

Šogad vēl neviens smagus latvāņa apdegumus guvušais nav ārstēts Valsts apdegumu centrā, tomēr termisko traumu speciālistu un Apdegumu centra vadītāju Sergeju Smirnovu bažīgu dara tas, ka gados jauni cilvēki vairs nepazīst indīgos augus. Tāpēc par to ir jārunā. Nav arī pieredzes degšķidrumu aizdedzināšanā, un tad ir tikai viens solis līdz apdegumam.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc jāpazīst latvānis

Kokteilis
11 interesanti padomi, kas palīdzēs jums izskatīties jaunākiem, nekā patiesībā esat
TESTS. Vai tu spētu “izdzīvot” laukos? Tikai īsti laucinieki spēs atbildēt 100% pareizi
“Putinam steidzami nepieciešama ārstu palīdzība – šoreiz viss ir nopietni.” Eksperts par situāciju Kremļa bunkurā
Lasīt citas ziņas

Šis augs ir agresīvs no jūnija līdz oktobrim, tas apdedzina ar savu sulu un matiņiem, kuri atrodas uz lapām, bet saules gaisma ir katalizators, kas veicina apdeguma rašanos.

Tas nozīmē – ja auga sula nokļūs uz ādas, veidosies apdegums, bet saules gaismā tas notiks daudz straujāk. Pat ja sula tikai trāpīs uz apģērba, velkot to nost, kaitīgā viela apdedzinās ādu. Turklāt ādas porās iekļūst matiņi, kas tāpat ir ļoti stiprs kairinātājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārsta Smirnova praksē klasiski ir gadījumi, kad latvāņa lapa izmantota kā tualetes papīrs vai pat bijusi aizsegs intīmajai vietiņai erotiskas fotosesijas laikā.

Foto: SHUTTERSTOCK

Lapas lietotas arī medicīniskos nolūkos, piemēram, pret muguras sāpēm. Kāda sieviete bija paklausījusi ieteikumam tās likt uz muguras, un, kā atceras dakteris, muguras sāpes viņai pēc tam šķita nieks salīdzinājumā ar latvāņa apdeguma sāpēm. Kaut gan bojājumi nav dziļi un nav nepieciešams pārstādīt ādu, tie ir plaši, tāpēc negatīvi ietekmē nieres, sirdi, un sievieti pat nācās ārstēt reanimācijas nodaļā.

Kā palīdzēt, ja apdedzinājis latvānis

Vispirms rodas ādas apsārtums, pēc tam arī pūšļi un stipras sāpes. Tomēr dziļumā šis apdegums neiet. Nereti tas ir pilienu, nelielu laukumu veidā vietās, kur uzpilējusi sula. Cilvēks staigājis pa meža, pļavas malu un pats apdegumu nemaz nav pamanījis, turklāt tas var attīstīties pat pēc 24 stundām.

Foto: SHUTTERSTOCK

Otrā rītā pamostoties ar apdegumu, vairs nav jēgas skalot ādu ar ūdeni, tas jādara uzreiz. Jebkura ķīmiska apdeguma gadījumā – un pie tādiem pieder latvāņa radītais – pirmā palīdzība ir vielas noskalošana ar ūdeni. Ja tas izdodas, sekas ir minimālas. Var būt viegls apsārtums, nieze, un pietiek ar medicīnisko apsēju. Parasti latvāņa apdegums sadzīst 2–3 nedēļu laikā, ja cilvēks laikus vēršas pēc mediķu palīdzības.

Steigas sekas – apdegumi

Piknikā tā vien gribas ātrāk nobaudīt svaigi ceptu šašliku, bet tas nozīmē arī ātrāk tikt pie oglēm cepšanai. Ārsts ir pārliecināts – ja cilvēki izmanto malku ogļu iegūšanai, parasti tas ir samērā ilgs process, bet ar gatavām oglēm ir cits stāsts. Tad izmanto degmaisījumu, bet tiek pieļautas kļūdas.

Pareizi ir salaistīt ogles ar degmaisījumu, tad atkāpties un tikai pēc tam iemest degošu papīru vai koka tāsi.

Taču cilvēki mēdz pienākt tuvu klāt, pieliekties un tad aizdedzināt ar šķiltavām. Degšķidrumam strauji uzliesmojot, tas var trāpīt sejā, uz rokām, apģērba. Var iegūt arī balsenes tūsku, ja cilvēks brīdī, kad liesma skāra seju, ievilcis elpu.

Ilustratīvs attēls. Foto © RioPatuca Images – Fotolia.com

Tāpat nedrīkst degšķidrumu liet degošās oglēs, jo uguns var uzlēkt līdz pudelei, ko cilvēks tur rokās, un uzsprāgt. Arī šādi gadījumi bijuši ārsta praksē. Reiz kādai sievietei, stāvot otrpus mangalam, uzšļakstījušās degšķidruma piles, no tām – arī uguns, un viņa guvusi dziļus, II B pakāpes apdegumus.

Reklāma
Reklāma

Pirmā palīdzība

Ja aizdedzies apģērbs, momentā liesmas jāapslāpē ar kādu drēbes gabalu (svarīgākais – lai nav skābekļa piekļuves) vai cilvēks jānogrūž zemē, kur vārtoties to var ātri apdzēst. Turklāt tad cietušais nevar skriet prom, kā šoka stāvoklī mēdz darīt.

Jāielāgo, ka tikai filmās uz cilvēku pūš putas no ugunsdzēšamā aparāta, – tā darīt nedrīkst! Ja tieši blakus ir baseins vai dīķis, var lēkt tajā. Nav svarīgi, cik ūdens tīrs vai netīrs, jo pēc tam apdeguma brūces apkops ārsts. Termiskiem apdegumiem pirmā palīdzība ir auksts ūdens. Jāpagūst to izmantot pirmajās 20 minūtēs – tas apturēs termisko iedarbību, un ūdeni var liet arī uz drēbēm.

Sākumā aukstais ūdens samazinās sāpes, pēc tam var lietot kādu pretsāpju tableti, piemēram, ibumetīnu vai citu līdzekli.

Pat ja apdegums nav liels, jādodas uz savu reģionālo slimnīcu, lai mediķis izvērtē stāvokli. Var būt apdedzis tikai viens rokas pirksts, bet apdegums ir trešās pakāpes. Noteikti jāparādās mediķim, ja ir pūšļi jeb bullas (tie liecina par II A pakāpi). Ja ir liels apdegums, cietušo uzreiz nogādā Valsts apdegumu centrā.

Pēc apdeguma atdzesēšanas pirmās palīdzības līdzeklis ir pantenola putas – tās brūci pasargā no ārējās iedarbības un viegli dezinficē. Pēc tam uzliek sterilu apsēju, to izmanto arī pūšļiem, kamēr cilvēks tiek līdz mediķim.

Nonākot slimnīcā, ārsts noņems bullas – pārgriezīs ūdeņaino pūsli, iztīrīs brūci. Mājās pašiem to pārdurt nevajag, jo var brūcē ielaist infekciju. Sākumā šāda bulla ir dabisks bioloģiskais aizsargs, kas neļauj brūcē nokļūt infekcijai, taču pēc 3–4 dienām serozais šķidrums pārvēršas par strutaino. Ārsts noņems arī pūsli sedzošo ādas virsējo slānīti, kas tāpat jau aizgājis bojā.

Foto:pexels.com

Ārsts pieredzējis, ka laukos cilvēki nereti uz apdegumiem liek krējumu, olas, eļļu, bet tā darīt nevajag! Labāk saslapināt dvieli aukstā akas ūdenī un paturēt uz apdeguma. Šādu kompresi var izmantot diennakti ilgi, ja nevar uzreiz tikt pie daktera. Kad dvielis izžuvis, to atkal saslapina aukstajā ūdenī un liek uz bojājuma. Tikai slapjo dvieli uz brūces vajag turēt nevis visu laiku, bet ar pārtraukumiem.

Kā mājās kopt virspusēju apdegumu

Iesaka termisku traumu speciālists ārsts Sergejs Smirnovs. Pirmā palīdzība pirmajās 20 minūtēs ir auksts ūdens, pēc tam – pantenola putas.

Tām jābūt mājas aptieciņā un arī dodoties piknikā. Putas ir gan dezinficējošas, gan nosedzošas, līdz ar to brūce tiek pasargāta no ārējās vides infekcijām. Vēlāk, otrajā trešajā dienā, nepieciešama ārstēšana, jo putas neārstē, un to lietošanai vairs nav nozīmes.

Svaigam apdegumam nedrīkst izmantot ne spirtu, ne odekolonu, ne ūdeņraža pārskābi, jo tas vēl vairāk kairina ādu.

Visu šo līdzekļu lietošana pastiprina sāpes. Uz apdeguma uzliek sterilu marlīti. Var izmantot nelīpošo vazelīna sietiņu – marli, kas piesūcināta ar vazelīnu. Ar to pārklāj brūci, lai audi nepieliptu pārsienamajam materiālam.

Kokvilnas marlīti var piesātināt ar ziedi un ar to nosegt brūci. Tikai nevajag ziedi likt biezā kārtā – tad apdegums nedzīs. Ārstēšanai der Prontosan brūču gels un sudrabu saturošas ziedes (ļoti labi sadziedē), piemēram, Bionect Silverspray vai Pharmactive.

Svarīgi

Pieaugušos ar apdegumiem ārstē Valsts apdegumu centrā, kas atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra teritorijā. Konsultācija uzņemšanas nodaļā iespējama visu diennakti. Bērniem līdz 15 gadu vecumam apdegumu gadījumā palīdzību sniedz Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.