Latvijā regulāri tiek rīkotas akcijas un kampaņas, lai atgādinātu sievietēm par veselībai svarīgajām profilaktiskajām pārbaudēm (attēlā: gājiens krūts vēža informatīvajā kampaņā Latvijā “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”), taču ko līdz aicinājumi, ja pārbaudes nav iespējams veikt tehnikas trūkuma dēļ?
Latvijā regulāri tiek rīkotas akcijas un kampaņas, lai atgādinātu sievietēm par veselībai svarīgajām profilaktiskajām pārbaudēm (attēlā: gājiens krūts vēža informatīvajā kampaņā Latvijā “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”), taču ko līdz aicinājumi, ja pārbaudes nav iespējams veikt tehnikas trūkuma dēļ?
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Mamogrāfs salūzis, dodieties mājās!” Paliek bez iespējas izmeklēties 1

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) kopš 12. februāra nedarbojas vienīgā mamogrāfijas iekārta. Sievietes no reģioniem un Rīgas ierodas šajā ārstniecības iestādē, lai pēc krūts vēža operācijām, kā arī pēc ginekologa vai ģimenes ār­sta nosūtījuma veiktu šo izmeklējumu, un jau vairāk nekā mēnesi viļas, jo pie radioloģiskā izmeklējuma kabineta durvīm vai kases lodziņa tiek paziņots: aparāts ir salūzis, brauciet mājās!

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Ar lielām grūtībām pierakstījos rindā, ierados ārstniecības iestādē, nostāvēju garā rindā pie kases lodziņa, lai samaksātu pacienta iemaksu un saņemtu numuru, bet man pasaka: brauciet pēc divām nedēļām, izmeklējumu nav iespējams veikt, jo aparāts nestrādā. Vai tiešām par to nevar paziņot laikus? Tas ir dīvaini, ka galvenajā onkoloģijas centrā ir tikai viens šāds aparāts un tas pats nestrādā,” stāsta Anita, kura pirms pieciem gadiem pārcietusi krūts vēža operāciju, tāpēc viņai reizi gadā ir jādodas uz LOC, lai veiktu mamogrāfijas izmeklējumu.

Arī krūts vēža atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irina Januma pastāstīja, ka pacientes esot cēlušas trauksmi, ka ārstniecības iestāde par šo problēmu iepriekš nepaziņojot. Tikai tad, kad sievietes atbraukušas uz slimnīcu, viņas uzzina, ka neesot iespējams veikt izmeklējumu, jo aparatūra nestrādājot.

CITI ŠOBRĪD LASA
Latvijas Onkoloģijas centrā ir vairāk nekā desmit gadus vecs mamogrāfs, ar kuru gadā 8000 sieviešu veic gan skrīninga, gan diagnostiskos izmeklējumus. Iekārta nedarbojas jau vairāk nekā mēnesi – kopš 12. februāra. Iecerēts, ka tā atkal sāks funkcionēt no ceturtdienas. Valsts iepirkumā slimnīca bija plānojusi iegādāties jaunu mamogrāfu ar papildu iespējām par 350 tūkstošiem eiro par saviem līdzekļiem. Taču slimnīcas finansiālā situācija neļaujot šo nodomu īstenot.
Foto: Valdis Semjonovs

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (LOC atrodas šīs slimnīcas sastāvā) vadība ar preses sekretāres Ingunas Potetinovas starpniecību informēja, ka mamogrāfijas iekārta būs salabota un sāks funkcionēt no ceturtdienas, tātad vairāk nekā mēnesi pēc salūšanas. Kad iekārta sa­plīsusi, esot apzvanītas visas 220 pacientes, kuras bija pieteikušās rindā uz šo izmeklējumu, apgalvo I. Potetinova.

Bijušas arī tādas pacientes, kuras nav atbildējušas uz telefona zvanu vai arī kuras neesot bijis iespējams sazvanīt. “Bet tādā gadījumā viņām bija jāsaņem īsziņa,” skaidroja preses sekretāre. Viņa pastāstīja, ka šogad tikšot rīkots iepirkums par jauna mamogrāfa iegādi, kas patlaban esot slimnīcas prioritāte.

Aizvadītā gada otrajā pusē, kad Saeimas Budžeta un nodokļu komisija lēma, kā onkoloģijas vajadzībām sadalīt astoņus miljonus eiro, kas palikuši pāri no hroniski slimo pacientu ārstēšanai piešķirtā finansējuma, prioritāte bija nevis jauns mamogrāfijas aparāts, kurš nepieciešams, lai izmeklētu simtiem sieviešu, bet gan iekārta “AIFU” par vairāk nekā miljonu eiro 50 pacientu izmeklēšanai gadā.

Šī izmeklēšanas metode nav pat piereģistrēta un akreditēta, bet to var izmantot klīniskajiem pētījumiem pacientiem, kuri sirgst ar priekšdziedzera un urīnpūšļa vēzi, un arī labi nopelnīt. RAKUS valdes pārstāvim ārstnieciskajā darbā Vilnim Lietuvietim, kurš ir arī Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, veiksmīgi izdevās pārliecināt deputātus. Un tā “zaļo gaismu” nesaņēma ­jauns mamogrāfs, bet gan ļoti modernā un dārgā iekārta “AIFU”.

Reklāma
Reklāma

Arī P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ir mamogrāfs, bet šajā slimnīcā regulāri no ierindas iziet onkoloģiskajiem slimniekiem nepieciešamais staru terapijas aparāts, kurš ir vairāk nekā desmit gadus vecs. Slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga pastāstīja, ka tikai tagad esot sākta valsts iepirkuma procedūra un aparātam vajadzētu tikt uzstādītam šogad. Kad šī aparatūra ir salūzusi, pacienti tiek sūtīti uz LOC, kur, sākot no šī gada sākuma, pacientiem tiek nodrošināta daudz labāka un precīzāka staru terapija, jo, investējot vairāk nekā sešus miljonus eiro, nomainīti trīs lineārie paātrinātāji.

“LOC ir uzsākts audits ar mērķi uzlabot pakalpojumu pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem. Lai tas notiktu, mums ir nepieciešams izvērtēt visus posmus no brīža, kad ģimenes ārsts piezvana un piesaka pacientu ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu, un sākas šī pacienta ceļš pa “zaļo koridoru”.

Pašlaik normatīvos ir reglamentēts, cik ātrā laikā cilvēkam ir jāsaņem ārsta konsultācijas un cik ātri jāizmeklējas. Ņemot par pamatu vairākas onkoloģiskās diagnozes, gribam izpētīt, kas ar šiem pacientiem notiek tālāk – cik ilgā laikā pēc konsultācijas un izmeklējumu saņemšanas tiek sākta ārstēšana, respektīvi, saprast detalizēti visu ceļu, lai onkoloģisko pacientu ārstēšana noritētu bez vilcināšanās,” sacīja Austrumu slimnīcas preses sekretāre I. Potetinova.

Ceturtdien pacientu sabiedriskās organizācijas “Vita” pārstāvji tiksies ar veselības ministri Ilzi Viņķeli, lai apspriestu pacientu iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanu, kad ir iziets cauri “zaļajam koridoram”. “Nav pieļaujams, ka LOC ir tikai viens mamogrāfs un ka aiz “zaļā koridora” pastāv vesela virkne problēmu, kuru dēļ ir apgrūtināta onkoloģisko pacientu ārstēšana,” atzina Januma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.