Vakcinācijas centros atklāj "brīvās rindas"

“Manavakcina.lv” uzlabojumi par pusotru miljonu. Kas mainījies pieteikšanās kārtībā? 11

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

No pirmdienas sācis darboties uzlabotais “manavakcina.lv” portāls, kurā iedzīvotāji no atvērtajām prioritārajām grupām var ne tikai pieteikties potēties pret Covid-19, bet arī izvēlēties ārstniecības iestādi un vakcinēšanās laiku.

Patlaban iedzīvotājus potē 800 dažādās vietās, un pagaidām visas no tām vēl nav integrētas vienotajā vakcinācijas tīklā (“ViVaT”), tas notiks pakāpeniski. Vakcinācijas veicējiem tikšot atvieglota arī vakcinācijas fakta reģistrēšana un vakcīnu pasūtīšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā rīkoties tiem, kuri jau iepriekš ir pieteikušies portālā “manavakcina.lv”, iekļauti attiecīgā prioritārajā grupā, kas jau ir atvērta, bet vakcinēties vēl nav uzaicināti? Vai viņiem ir jāpārreģistrējas? Veselības ministrs Daniels Pavļuts skaidroja, ka šiem cilvēkiem ir iespējams reģistrēties vakcinācijai konkrētā iestādē, norādot konkrētu laiku. Savukārt, ja jau ir bijis zvans vai īsziņa no konkrētas ārstniecības iestādes ar aicinājumu doties potēties, tad nekas vairs neesot jāmaina.

SIA “Mobilly” izpilddirektors Ģirts Slaviņš, kurš arī piedalījās “manavakcina.lv” pilnveidošanā, pastāstīja, ka, atverot portālu “manavakcina.lv”, neredzēsim būtiskas vizuālas izmaiņas no iepriekšējās portāla versijas.

Ikviens tāpat kā iepriekš varēs aizpildīt pieteikuma formu, bet tajā brīdī, kad tiks atvērta vai jau ir atvērta konkrētās personas prioritārā grupa, būs redzami visi vakcinācijas punkti. Vienotā vakcinācijas sistēma automātiski parādīs iedzīvotāju piederību kādai no prioritārajām grupām.

“Ne visās vakcinācijas vietās šobrīd būs iespēja pieteikties, vakcinācijas kalendārus pievienosim pakāpeniski divu nedēļu laikā. Taču tur, kur šāda iespēja būs, atliek vien nospiest pieteikšanās pogu,” sacīja Slaviņš. Viņš uzsvēra, ka būtiski esot tas, ka cilvēki netiekot ierobežoti.

“Ja pieteikuma veidlapu aizpildījāt jau februārī, kad bijāt Rīgā, bet pa šo laiku pārcēlāties, piemēram, uz laukiem, tad varat ieiet meklētājā vai kartē un atrast savai dzīvesvietai tuvāko vakcinēšanās vietu. Kad iestāde būs atrasta, jums piedāvās izvēlēties un apstiprināt piemērotāko laiku. Apstiprinājumi tiks sūtīti arī īsziņās, cilvēki šos pierakstus varēs mainīt līdz pat pēdējam brīdim.

Latvijā mēs esam pieraduši, ka katra sistēma tiek taisīta kā neatkarīga maza karaļvalsts, kas nepārtraukti viena ar otru strīdas, kurai būs lielāka noteikšana. “ViVaT” patlaban ir izdevies apvienot piecas dažādas ārstniecības sistēmas, bet šī apvienošana vēl turpināsies ar jaunām sistēmām, kuras lieto ārsti,” skaidroja Slaviņš.

Reklāma
Reklāma

Joprojām var arī zvanīt

“ViVaT” izslēgšot iespējamību, ka viena persona varēs pierakstīties vakcinēties divās vai trijās vietās, tātad dubultie pieraksti nebūs iespējami. Taču “manavakcina.lv” nebūs vienīgā pieraksta iespēja. Ja cilvēki nelieto internetu, var pierakstīties potēšanai konkrētā vietā un laikā, no 26. aprīļa zvanot pa tālruni 8989.

Ģimenes ārstiem nepiemērots?

Ģimenes ārsts Andris Baumanis, kurš strādā Rīgā, pieļauj, ka “ViVaT” risinājums lielākoties būs piemērots lielajiem vakcinācijas centriem. Ģimenes ārstiem ir ļoti grūti precīzi pateikt, kurā dienā un cik daudz pacientu viņi spēs vakcinēt, jo viņu kalendārs ir atkarīgs no vakcīnu piegādes.

“Līdz otrdienas vakaram tiek pasūtītas vakcīnas. Es nezinu, cik man atvedīs, bet tās tiek atvestas piektdien. Piektdien es varu atvērt nākamajā nedēļā noteiktas dienas, kad veikšu vakcināciju. Bet es nevaru jau iepriekš prognozēt, ka potēšu piecas dienas no pulksten 9.00 līdz 12.00, jo man nav skaidrs, cik vakcīnu man atvedīs,” norādīja ģimenes dakteris.

Aicina apgūt tehnoloģijas

Ministrs Pavļuts gan uzskata, ka sistēmu ērti varēs izmantot ne tikai lielās ārstniecības iestādes, bet arī mazās, tostarp ģimenes ārsti, jo arī viņi bijuši iesaistīti “manavakcina.lv” uzlabošanā. Viņš rosina ģimenes ārstus pievienoties ar saviem vakcinācijas kalendāriem “ViVaT” izmantotāju lokam.

Ģimenes ārstiem jāievada sistēmā tikai tās dienas un konkrētais laiks, kurā viņi var papildus potēt tos, kas to vēlas. Lielākajai daļai ģimenes ārstu ir zināmi savi pacienti, kuri pieteikušies vakcinēties, visticamāk, ka viņi jau ir apzvanīti vai paši pierakstījušies pie sava ārsta.

Pavļuts pastāstīja, ka nedaudz mazāk kā 200 ģimenes ārsti, kuri vakcinē savus pacientus pret kovidu, nelietojot internetu. Viņš uzskata, ka pilnveidotais portāls “manavakcina.lv” beidzot ir devis iespēju, lai šie ārsti spertu pirmo soli ceļā uz informācijas tehnoloģiju apguvi.

“Šis ir tikai sistēmas izstrādes sākums, padomā ir virkne turpmāku uzlabojumu. Viens piemērs ir rindas vadība situācijā, ja mēs izlemtu kādā brīdī vakcinēt ārpus prioritārajām grupām. Strādāsim pie tā, lai arī tiem cilvēkiem, kuri ir ārpus prioritārajām grupām, portālā “manavakcina.lv” būtu iespēja pieteikties vakcinēties konkrētā laikā un vietā,” solīja Pavļuts.

“ViVaT” kopējās izmaksas – 1 450 330 eiro

* Sistēmas “ViVaT” izstrāde izmaksājusi 817 500 eiro. Tajā skaitā vakcinācijas IT risinājuma kodola izstrāde – 473 352 eiro; integrācija ar ārstniecības iestāžu IT sistēmām – 232 320 eiro.

* Papildu naudas summas būs nepieciešamas serveru infrastruktūras īrei; darbiniekiem, kas uztur Nacionālā veselības dienesta sistēmas; digitālajai apziņošanai.

AVOTS: Veselības ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.