Foto – Shutterstock

Kā izpaužas Alcheimera slimība? 0

Pirmkārt, agrīna vecuma Alcheimera slimība, ar ko slimoja Mūras varone filmā, nebūt nav bieža slimība un tas, ka pusmūža cilvēki kaut ko aizmirst vai neatceras, vēl nenozīmē, ka viņi ir slimi. Tam var būt daudz citu iemeslu, piemēram, stress, steiga vai nogurums, un tas parasti nav uz ilgu laiku, tādēļ uztraukumam nav pamata.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Lasīt citas ziņas

Uztraukties jāsāk, ja atmiņas problēmas sāk traucēt darīt lietas, kas ikdienā ir svarīgas un ierastas. Saskaņā ar Alcheimera asociācijas brīdinājumiem, pazīme, ka kaut kas nav kārtībā, ir tas, ka cilvēks sāk uzticēt citiem veikt ikdienišķas lietas, ko iepriekš darījis pats, vairs neiesaistās ierastajās sociālajās un darba aktivitātēs, manāmi mainās viņa uzvedība.

Simptomi, protams, katram var atšķirties un izpausties dažādi, tomēr brīdinošs faktors ir, piemēram, nespēja atcerēties jaunu informāciju, piemēram, datora paroli vai kādus citus ikdienišķus sīkumus. Slimībai progresējot, tiek skartas visas atmiņas formas. Piemēram, filmā “Still Alice” Mūras varone, kas ir pazīstam valodniece un runas meistare, uzstājoties zaudē domas pavedienu un nespēj atrast vārdus, lai turpinātu iesākto. Vēlāk viņa aizmirst meitas vārdu, pazaudē atslēgas un visādi citādi kļūst aizmāršīga. Arī īstajā dzīvē slimības pazīmes un izpausmes ir līdzīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs slimības izpausmes 40 vai 50 gados ir īpaši traģiskas, jo šādā vecumā cilvēki ir aktīvi darbā un bieži vēl rūpējas par maziem bērniem.

Ārstēšana un cerība

Pret Alcheimera slimību pašlaik zāļu nav, vienalga kādā vecumā tā tiek atklāta. Tomēr ir zāles, kas var aizkavēt tās attīstību. Tāpat ir metodes, kā pacientiem ar šo diagnozi un viņu ģimenēm labāk tikt galā un sadzīvot ar slimību.

Ja cilvēks saglabā fiziskās, sociālās un mentālās aktivitātes, cīņa ar slimību norit veiksmīgāk. Tas var palīdzēt saglabāt prāta spējas ilgāk, teikts The Health. Pētījumi liecina, ka krustvārdu mīklu risināšana un sarunas svešvalodās, palīdz aizkavēt atmiņas pasliktināšanos.

Pētnieki ir vienisprātis, ka svarīgākais ir iespējami agrāk uzsākt terapiju, jo tā ne vien palīdz uzlabot pacienta garīgās un izzinošās funkcijas, mazināt depresiju un citas veselības problēmas, bet arī nozīmīgi attālina brīdi, kad cilvēks šīs kaites dēļ kļūst pilnībā atkarīgs no citiem. Taču no pirmajiem Alcheimera slimības simptomiem – atmiņas pasliktināšanās, nespējas apgūt ko jaunu, kašķīguma –, kas parādās ap 65 gadu vecumu, bieži paiet vidēji 15 gadi, līdz tiek noteikta diagnoze un sākta terapija, bet tad jau ir krietni par vēlu un notikušas neatgriezeniskas pārmaiņas.
Interesanti, ka Lielbritānijā, veicot analīzes vairāk nekā tūkstoš cilvēkiem, ir atklāta proteīnu kopa asinīs, kas ar 87 procentu precizitāti ļauj noteikt saslimstības sākumu ar demenci. Šis atklājums, kas pērn publicēts žurnālā “Alzheimer’s & Dementia”, izmantots, lai uzlabotu jaunu demences zāļu izmēģinājumus. Tas kopā ar jaunākajām izmeklējumu metodēm varētu būt pavērsiens šīs slimības ārstēšanā.

Reklāma
Reklāma
Tam, ka, laikus atklāta un pareizi ārstēta, Alcheimera slimība var tikt palēnināta, labs piemērs ir bijušais ASV prezidents Ronalds Reigans, kas saglabāja dzīves kvalitāti un nodzīvoja ilgāk, nekā ārsti paredzēja.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.