Foto: AP/Scanpix/LETA

VIDEO. “Tvaiku sprādziens” jauniešu vidū: Kā uz to reaģē dažādas pasaules valstis? 10

Vienreizlietojamo e-cigarešu pieauguma dēļ likumdevēji visā pasaulē pievērsušies jaunu aizliegumu ieviešanai, baidoties par “tvaika sprādzienu” jauniešu vidū, vēsta “The Guardian“.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 86
Lasīt citas ziņas

Tvaicēšanas industrijai aprit jau 20 gadu, bet Ira Simeonidis uzskata, ka e-cigarešu zelta laikmets jau ir pagājis. “Tas ir mazliet iznīcināts,” norāda Eiropas lielākās “veipu” izstādes organizators.

Viņa festivāls savulaik pulcēja vairāk nekā 20 000 apmeklētāju, kuri piedalījās sarunās, izklaidējās ar dīdžejiem un aplūkoja eksponātu rindas, kurās tika demonstrētas dizaineru jaunākās “modifikācijas” – rūpīgi izstrādātas ierīces nikotīna ieelpošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasākums bija paredzēts profesionāliem un kaislīgiem tvaicētājiem,” teicis Simeonidis. “Tā bija kopienas lieta – sanākt kopā, iedzert alu, “veipot” un satikties reizi gadā.”

Bet vairs tā nav. Covid-19 pandēmijas laikā festivāls tika apturēts uz diviem gadiem, un tikmēr tvaika pasaule mainījās. Tirgus visā pasaulē ir pārpludināts ar masveidā ražotiem vienreizlietojamiem tvaicētājiem, un produkts, kas kādreiz bija specializēto veikalu prece, tagad atrodas teju katra veikala plauktā.

Tas ir pastiprinājis varas iestāžu uzmanību visā pasaulē. Viņi baidās, ka jauniešu, tostarp skolas vecuma bērnu, vidū izplatās šīs ierīces, kuras vilina bērnus un jauniešus ar viņiem tīkamām garšām, piemēram, brulē krēma un skāba šerbeta.

Statistika par “veipu” lietošanu joprojām aug. Piemēram, Lielbritānijas bērnu aptaujā tika atklāts, ka 2022. gadā to īpatsvars, kuri izmanto šīs ierīces, pieauga vairāk nekā divas reizes – par 600%. Abas šīs tendences galvenokārt attiecās uz bērniem, kuri jau smēķēja, lai gan pētījumi Austrālijā, Jaunzēlandē un ASV liecina, ka lielāks skaits pusaudžu šajās valstīs, iespējams, nekad nav pieskārušies tradicionālajām cigaretēm.

Turpinās diskusijas par to, vai “veips” ir līdzeklis, lai atradinātu smēķētājus no cigaretēm, vai veids, kā nikotīna industrijai piesaistīt jaunu atkarīgo paaudzi.

Ir bažas par to izplatību pusaudžu vidū un apkārtējai videi radītajām sekām, tāpēc šīs ierīces virza jaunu regulējuma vilni visā pasaulē.

Austrālija tikko ir noteikusi stingrākos ierobežojumus, pilnībā aizliedzot šīs ierīces, tās iespējams iegādāties tikai aptiekās – un tikai ar ārsta recepti.

Nīderlande šogad aizliedza aromatizētās tvaicēšanas ierīces, savukārt Francija apgalvo, ka tā varētu aizliegt vienreizējās lietošanas ierīces līdz 2023. gada beigām.

Jaunzēlandē ir ieviests regulējums, kas neļauj nevienam, kas pašlaik ir 14 gadus vecs un jaunāks, visu atlikušo mūžu legāli iegādāties cigaretes. Saskaņā ar jaunākajiem datiem arī pieaugušie tur vairāk izmanto tvaiku ierīces (8,3%), nekā smēķē (8%), taču, tāpat kā citur, šis pieaugums ir īpaši spēcīgs jauniešu vidū. Tvaicēšanas rādītāji 14 līdz 15 gadus vecu jauniešu vidū ir trīskāršojušies, un likumdevēji ir nobijušies.

Reklāma
Reklāma

Apvienotā Karaliste ieņem neveiklu pozu, viņi cenšas ierobežot šo ierīču izmantošanu bērnu vidū, vienlaikus piedāvājot angļu smēķētājiem “veipa” sākuma komplektus, atzīstot, ka viņi izpētījuši, ka tvaicēšana īstermiņā un vidējā termiņā rada tikai nelielu iespēju, ka cilvēks varētu sākt smēķēt parastās cigaretes.

Tā kā “veipu” cena ir samazinājusies, ierīces ir izplatījušās mazāk turīgās valstīs, piemēram, Dienvidāfrikā, Malaizijā un desmitiem citu valstu, kur tiek izstrādāti jauni noteikumi, un likumdevēji sāk paust līdzīgas bažas par to, ka tās lieto pusaudži.

Ķīnā, kur tiek ražota lielākā daļa “veipu”, 2022. gadā tika aizliegtas tvaicēšanas ierīces ar aromātiem, izņemot tabakas, atzīstot tās par bīstamiem bērniem,

lai gan šo pašu aromatizēto produktu eksportēšana uz pārējām pasaules valstīm joprojām ir atļauta un strauji attīstās.

Indija bija četrus gadus priekšā Austrālijai, pilnībā aizliedzot tvaikus, taču šīs valsts pieredze rada jautājumu likumdevējiem, cik efektīvi tas ir. Šogad publicētajā aptaujā, kurā piedalījās jaunie indieši, atklājās, ka vairāk nekā katrs piektais, neskatoties uz aizliegumu, vismaz vienu reizi ir mēģinājis tvaicēšanas ierīci, bet vēl piektā daļa plāno to izmēģināt nākamajā gadā.

Arī citu valstu likumdevējiem, visticamāk, nāksies saskarties ar līdzīgām problēmām, cenšoties “izvilkt tvaikus no jauniešu rokām”, piemēram, aizliedzot noteiktas garšas.

Pilnībā aizliedzot “veipus”, melnais tirgus, visticamāk, turpinās dzīvot – tāpat kā jebkuras narkotikas.

Entuziasti var uzskatīt, ka e-cigarešu zelta laikmets ir beidzies. Bet diemžēl “veipu” ēra, šķiet, tikai sākas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.