Foto – Shutterstock

Acis sarkanas kā trusim: kā palīdz tautas un tradicionālās medicīnas līdzekļi 2

Rudenī un pavasarī, tiklīdz kļūst siltāks, daudziem ir klāt konjunktivīts, jo vīrusi nesnauž!

Reklāma
Reklāma

Uzmanīgi − lipīgs!

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Konjunktivīts ir acs gļotādas jeb konjunktīvas iekaisums. Tā pastāvīgi saskaras ar dažādiem vīrusiem, baktērijām un kairinošām vielām, tostarp alergēniem, kas arī izraisa konjunktivītu. Bērniem iekaisums bieži ir adenovīrusa dēļ.

Slimības pazīmes parādās aptuveni pēc 4–10 dienām, un infekciozais periods saglabājas apmēram 12 dienas, lai gan akūtas slimības izpausmes pazūd ātrāk. Turklāt konjunktivīts sākas vienā acī un dažu dienu laikā pāriet uz otru, ja ar roku paberzē vispirms slimo, tad veselo aci.

CITI ŠOBRĪD LASA

Acu ārste Ilze Strautmane uzsver, ka vīrusu izraisītam konjunktivītam raksturīga acu nieze, graušanas sajūta, acu asarošana, ūdeņainie izdalījumi pakāpeniski kļūst duļķaini, tajos rodas gļotaini piejaukumi. Savukārt bakteriāla konjunktivīta gadījumā vērojama acu aizaugšana – plakstiņi izdalījumu dēļ pat aizlīp un dažkārt tik stipri, ka sakalst un acis ir grūti atvērt. Iekaisuma smagums atkarīgs no baktērijām, kas to izraisa, un saslimšanas aktīvajā fāzē ir piepampuši plakstiņi, mēdz būt apsārtušas vai izteikti sarkanas acis. Ja ir šādas pazīmes, nevajadzētu novilcināt vizīti pie acu ārsta.

Par laimi, sarkanas acis ne vienmēr nozīmē konjunktivītu. Arī saķepuši plakstiņi dažreiz pēc pamošanās mēdz būt tāpat vien, un, nomazgājot seju un acis, visas dienas garumā nav citu sūdzību.

Izņemot alerģijas izraisīto konjunktivītu, pārējie veidi ir lipīgi, jo tos var nodot, pieskaroties acīm un pēc tam pasniedzot roku citam. Tāpēc nepieciešams mazgāt rokas. Ja ir liela ģimene, laiku pa laikam ieteicams ar dezinficējošu līdzekli mājās notīrīt visus durvju rokturus. Ja netīras, pūžņojošas acis ir mājdzīvniekiem, cilvēkiem par sevi nav jāuztraucas – šis konjunktivīts cilvēkiem nepielīp.

Slimniekiem, lai novērstu infekcijas izplatību, nav vēlams peldēties (dažas baktērijas izplatās ūdenī), jācenšas nepieskarties sejai, jālieto atsevišķs dvielis, kabatlakatiņa vietā jāizmanto papīra salvetes, kas pēc katras reizes jāizmet. Ja iespējams, ieteicams pat izvairīties no sarokošanās.

Tautas līdzekļi

Konjunktivīta ārstēšana atkarīga no tā izraisītāja – vīrusiem, baktērijām vai alerģijas. Katram veidam nepieciešama citāda ārstēšana.

Aptiekās acu skalošanai piedāvā izotonisko šķīdumu – t.s. mākslīgo asaru pilienus. Šis bezrecepšu līdzeklis piemērots gan konjunktivīta gadījumā, gan acu skalošanai, ja tajās iekļuvušas smiltis, zāģskaidas, putekļi, būvgruži vai citi svešķermeņi.

Reklāma
Reklāma

Viegla, vīrusu izraisīta konjunktivīta gadījumā var iztikt pat ar tautas līdzekļiem, piemēram, skalojot acis ar kumelīšu uzlējumu, bet nevajadzētu likt siltas, mitras kompreses – vēsas, stipras melnās tējas kompreses gan samazina kairinājumu un diskomfortu. Tomēr, ja 5–6 dienu laikā kaite nepāriet un pat nav nekāda uzlabojuma, jādodas pie acu ārsta vai vismaz pie ģimenes ārsta.

Ārsta izrakstītas zāles (steroīdus saturoši acu pilieni) nepieciešamas, ja ir komplikācijas, piemēram, līdz ar bakteriālo konjunktivītu ir sausuma un graušanas sajūta acīs, turklāt iesnas un kakla iekaisums. Reizēm nākas lietot antibakteriālus acu pilienus vai ziedes.

Ja konjunktivīts atkārtojas bieži, vairāk jāparūpējas par imunitātes stiprināšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.