Foto: AFP/Scnapix/LETA, Evija Trifanova/LETA

Pēteris Apinis: Galvenā atbilde uz jautājumu: kā vieglāk pārslimot Covid-19? 80

Pēteris Apinis, ārsts

Kustība (>10000 soļiem) ikdienā ir galvenā atbilde – kā vieglāk pārslimot Covid–19

Pirmā atziņa – vakcinācija ir būtiskākā veselības stratēģija Covid–19 pandēmijā, bet fiziskās aktivitātes un sports tūlīt pēc tam.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
Lasīt citas ziņas

Lai ko Jums nemēģinātu sastāstīt pavļutisti, kuriem mājsēde un sporta ierobežojumi ir tikai un vienīgi valsts iedzīvotāju sašķelšanas stratēģija un partijas politika, katram ir jārūpējas par savi ar veselīgu dzīvesveidu un hronisko kaišu ārstēšanu.

Diemžēl Covid–19 nesaudzē arī vakcinētos, ja tie neārstē savu hipertoniju, diabētu, sirds mazspēju un nemazina savu lieko svaru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Esmu jau pieradis pie tā, ka katru manu rakstu Re:čekisti un pavļutisti nozākā par antivakserismu, kaut pats esmu publiski vakcinējies jau gada sākumā un aicinājis visus cilvēkus vakcinēties, tiesa – darīt to veselības centros, ģimenes ārstu praksēs vai slimnīcās, nevis krāmu tirgos, kapu svētkos vai 55. autobusā.

Esmu aicinājis izturēties pret vakcīnām kā pret nopietnu bioloģisku medikamentu, ko nozīmē ārsts, nevis tingeltangeļu reklāmas aģentūru hepeningu, kur vakcīnas nozīmē kapelmeisters bez nojausmas par medicīnu.

Esmu aicinājis cilvēkus nepulcēties mājās un iekštelpās, ievērot distancēšanos, bet iebildis pret mājsēdi, maskām bērniem un citām nejēdzībām. Ārtelpās vīrusu nepārnes. Sportojot vīrusu nepārnes (ir izņēmumi, par ko esmu jau daudz rakstījis).

Visvairāk pārmetumus esmu saņēmis par manu ikdienas kritiku Veselības ministram un ministrijai attiecībā par sporta un fizisko aktivitāšu ierobežojumiem pandēmijas laikā.

Esmu aicinājis ļaudis sportot, kustēties, bet valdību – pārtraukt bezjēdzīgos ierobežojumus bērnu, jauniešu un amatieru sportam. Maratona aizliegšana bija tikai un vienīgi Kariņa vēlme ierobežot pulcēšanos – ja nu kāds mītiņu rīkotājs sadomātu atsaukties uz maratonistiem startā.

Šobrīd mūsu rīcībā ir pierādījumi, kas aprakstīti lielākajos un nozīmīgākajos pasaules medicīnas žurnālos – mazkustība un liekais svars ir būtiskākie mirstības cēloņi Covid–19 laikā.

Pētījums, kas mani patiesi pārliecināja, bija vienkāršs kā viss ģeniālais. Tūkstošiem amerikāņu skaita soļus ar dažādu gadžetu palīdzību (pētījumam gan tika izvēlēti ļoti konkrēti un atpazīstami soļu skaitītāji).

Visus pētāmos sadalīja trīs grupās – tajos, kas diennaktī veic mazāk par 7000 soļiem, tajos, kas veic no 7000 līdz 10000 tūkstoš soļus, un tajos, kas veic vairāk par 10000 soļiem.

Diemžēl grupā līdz 7000 soļiem ietilpst arī tādi, kas pārvietojas dzīvoklī vai sociālās palīdzības namā dažus soļus no gultas līdz tualetei (Latvijas gadījumā – daudzos sociālās palīdzības namos jebkādas kustības ārpus istabas tika liegtas). Arī grupa ar 10000 un vairāk soļiem ir plaša (šo rindu autors pamanās ikdienā noskriet vai noiet vairāk par 15000 soļiem).

Covid–19 pandēmijas laikā mirstība to ļaužu vidū, kas dienā veic mazāk par 7000 soļiem ir 3 līdz 5 reizes mazāka nekā tās pašas vecuma grupas ļaužu vidū, kas veic 10000 soļus ikdienas. Vienkārši un saprotami. Tās piecas reizes attiecas uz cilvēkiem, kas vecāki par 80 gadiem.

Tie, kas arī pēc 80 gadu sasniegšanas kustas un katru dienu veic vismaz 5 kilometrus – dzīvo pēc Covid–19 pārslimošanas. Tie, kas nekustas, kam ir lieks svars – nonāk slimnīcā un veido to drausmīgo Latvijas statistiku, kas ir Pavļuta ministrijas globāls rekords, un varbūt ļaus palikt Pavļutam kā mirstības ministram Ginesa rekordu grāmatā.

Ko Jums nestāsta?

Covid–19 tiešām ir nopietna slimība, un katru dienu pasaules zinātnes literatūra pildās ar jaunu informāciju. Pacienti, kas pārslimojuši koronavīrusa infekciju, cieš no ļoti dažādām – gan sirds un asinsvadu, gan plaušu un elpceļu, gan neiroloģiska rakstura problēmām. Pēc slimības nepieciešama rehabilitācija.

Nezinu neko labāku par Vaivaru Nacionālo rehabilitācijas centru. Žurnālā „Latvijas Ārsts” esmu publicējis izcilus Vaivaru kolēģu rakstus un pieredzes apkopojumus. Bet Vaivaros vietas nepietiek visiem tiem, kas slimnīcā ārstējuši Covid–19.

Ļoti labas rehabilitācijas nodaļas ir daudzās Latvijas slimnīcās, bet pakalpojumu klāsts ir atšķirīgs. Veselības ministrija, kas pēdējā gada laikā ar pilnām tiesībām būtu saucama par Covid–19 ministriju, par rehabilitāciju vēl neko nav dzirdējusi, un naudas slimnieku rehabilitācijai ir nevis par maz, bet daudzkārt par maz.

Rehabilitācija pēc slimības sākas ar kustību – pareizu, slodzi un laiku pakāpeniski audzējošu kustību. Vislabāk – fizioterapeita vadībā ar precīzu uzsvaru uz krūšu kurvja, diafragmas, iegurņa un muguras vingrinājumiem. Bet šie rehabilitējošie vingrinājumi būtu jāveic vairākas reizes katru dienu, un jāveic pašam, jo fizioterapeits blakus nestāv.

Ļoti labi materiāli krūšu kurvja vingrinājumiem atrodami internetā.

Man šoreiz bija vēlme ieteikt tiem, kam to atļauj rocība un iespējas – ja nu esat pārslimojuši Covid–19, tad nedēļa vai divas kalnos būs tas, kas ļoti noderēs, protams, iepriekš konsultējoties ar savu ārstu.

Pirms daudziem gadiem pulmonologs Viesturs Šiliņš uzsāka astmas slimnieku ārstēšanu ar pārgājieniem augstkalnē, retinātā gaisā. Rezultāti bija pārsteidzoši labi, un viņa raksti tika plaši citēti pasaules medicīnas literatūrā.

Šobrīd literatūrā parādās ļoti līdzīgi ieteikumi rehabilitācijai no Covid–19 – izvēlēties kalnu pastaigas un pārgājienus 2–3 km augstumā. Eiropas pacienti, kas vidējā vai smagā formā pārslimojuši šo slimību, brauc uz Šveici, Austriju, Itāliju mērenā augstkalnē veikt pārgājienus, kāpienus vai varbūt tikai garas pastaigas.

Latvijas prominentākais pulmonologs, Latvijas Universitātes Medicīnas pēcdiploma izglītības institūta direktors Viesturs Šiliņš arī šobrīd plaušu slimību ārstēšanā un rehabilitācijā iesaka ne tikai vingrinājumus, bet – tiem, kam ir iespējas un kas to var atļauties – rehabilitāciju kalnos mērenas hipoksijas apstākļos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šo rindu autors nule savu nedēļas atvaļinājumu pavadīja Madeirā. Katru dienu veicot pārgājienu kalnos ar 400 – 1300 metru kāpumu, redzēju tūkstošiem sportisku cilvēku, no kuriem neticami daudzi bija vecāki par mani.

Viņi pievārēja tiešām nopietnus kāpumus. Iznāca parunāt ar vācu kolēģiem – vācieši ziemā visādi atbalsta tieši pacientu rehabilitāciju Madeiras mežu un kalnu celiņos, apdrošināšanas kompānijas sedz slimniekiem pēc Covid–19 vidēji un smagas slimības šāda veida rehabilitāciju.

Vecums kustībai un sportam nav šķērslis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 24
19 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 44
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 6
1 diena
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 3
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 53
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 6
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 7
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 72
Nedēļa
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 10
23. novembris, 2021
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 9
23. novembris, 2021
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 1
30 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 117
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro
34 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 52
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jauns ciklons Latvijai atnesīs nokrišņus divu dienu garumā, gaidāms arī putenis 6
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nav iespējams sarunāties ar diktatoru…” Intervija ar Francijas ārlietu ministru Žanu Īvu Ledriānu 36
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 119
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 109
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Pavļuts un re:čekisti ceļā uz vakcināciju benzīntankā, sabiedriskajā tualetē un morgā 82
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 322
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 vakcinēto vidū izplatījusies straujāk nekā starp nevakcinētajiem 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri 207
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre par to, vai krieviski runājošie ir drauds Latvijai? 57
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 1
14:00
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro
13:56
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 46
13:10