LETA/Edijs Pālens

Kā atgūties pēc Līgo svētkiem? Seši vērtīgi ieteikumi jestrākajiem svinētājiem 16

Ar koncertiem, mielastiem un dažādiem krāšņiem pasākumiem visā Latvijā aizvadīti Līgo svētki. Liels ugunskurs, Jāņu vainags, siers, alus un šašliks ir neatņemama svētku sastāvdaļa ikvienā līgotāju pulkā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Lai ātrāk atgūtu fizisko formu un labu pašsajūtu pēc kārtīgām svinībām, ārste, Biznesa augstskolas Turība absolvente Zane Rēvalde sniedz vairākus ieteikumus, kuri noderēs ikvienam līgotājam.

Kā galveno pamatnoteikumu ārste uzsver kvalitatīvu miegu, jo ilgstošs miega trūkums samazina darbaspējas un ietekmē mūsu pašsajūtu. Tāpat tiek uzsvērta ēdienkartes izvēle, režīma ievērošana un sportisku aktivitāšu iekļaušana dienas plānā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc kārtīgas līgošanas kvalitatīvas miegs

Ja Līgo svinību laikā kārtīgi svinēts, ēsts šašliks, dzerts alus, dancots un par miegu nav domāts, pēcsvētku periodā vēlams ievērot pāris noteikumus, lai organisms pēc iespējas ātrāk atgrieztos savā ierastajā ritmā.

Ja sātīgai ēšanai un lustīgai svinēšanai komplektā nākušas arī negulētas naktis, tiek atstāts būtisks iespaids uz cilvēka organismu.

Pirmais un galvenais noteikums – kārtīgs un kvalitatīvs miegs spēku atgūšanai. Pavadot vairākas negulētas naktis pēc kārtas, pasliktinās pašsajūta un samazinās koncentrēšanās un darba spējas. Ja ir iespēja, tad dienu pēc svētkiem vislabāk izveidot kā atslodzes dienu, pavadot to mierā un atpūtā.

Atcerēsimies, ka svaigā gaisā pavadīts laiks ir daudz vērtīgāks par sēdēšanu istabā pie televizora ekrāna, bet, ejot karstā saulē, nedrīkst aizmirst par sauļošanās krēmu, lai pēcsvētku nogurumu nepapildinātu saules izraisīti ķermeņa apdegumi.

Sportošana jāuzsāk piesardzīgi

Sportiskas aktivitātes jāuzsāk pamazām, izvērtējot pašsajūtu un fiziskās spējas. Tas katram ir ļoti individuāli – viens nākamajā dienā var skriet krosu un iet uz svaru zāli, bet citam pietiks ar mierīgu pastaigu svaigā gaisā. Dažkārt ļoti strauja sportošanas uzsākšana var radīt drīzāk negatīvu, nevis pozitīvu iespaidu.

Būtiski saprast, ka vienā dienā visas svētkos uzņemtās kalorijas nenoskriesim, tāpēc pārforsēt nav vēlams.

Kārtīgu treniņu vislabāk ieplānot vienu vai pat divas dienas pēc svinībām, kad organisms nedaudz atguvis spēkus. Vienmēr uzsveru, ka sports palīdz atgūt labsajūtu, bet dienu pēc svētkiem es ieteiktu veltīt atslodzei, laicīgi dodoties gulēt, lai nākamajā rītā spētu aizvadīt kvalitatīvu un veselību uzlabojošu treniņu. Skriešana, svaru zāle vai kāda cita aktivitāte – tas atkarīgs no katra paša.

Vairāk ūdens un mazāk cukura

Pēc Līgo svinībām rekomendējams lietot lielu daudzumu ūdens. Tradicionālie latviešu ēdieni, kas ir sātīgi un sāļi, veicina organisma atūdeņošanos. Ļoti vērtīgi uztura plānā iekļaut jogurtu, kefīru vai olbaltumvielas saturošus produktus, kuri viegli pārstrādājas.

Foto: Fotolia

Ņemot vērā, ka svētku periodā ēsts daudz šašlika, no gaļas produktiem vēlams izvairīties, izņēmums varētu būt liesa vistas gaļa, Noteikti nevajadzētu lietot daudz cukuru, kas Līgo svinībās lielā daudzumā tika apēsts kopā ar tomātu mērci, Jāņu sieru un alu. Daudz ūdens, olbaltumvielas saturoša pārtika, bet mazāk ogļhidrātu – plāns nav sarežģīts, un, ievērojot dažus pamatprincipus, labu pašsajūtu iespējams atgūt ātri. Protams, nav konkrētas formulas, kas der visiem, taču ieteicamās produktu grupas nemainās.

Reklāma
Reklāma

Izvairīties no pārmērības

Ēdienkartes plānošana, sportiskas aktivitātes un atslodzes režīma ievērošana lieliski palīdzēs atgūties pēc svētkiem un ātri vien atgūt vēlamo formu un labu pašsajūtu, taču arī pārmērība var izraisīt negatīvas sekas.

Cilvēkiem reti zināms, ka ūdens dzeršana var izraisīt organisma saindēšanos, tāpēc šķidrums jāuzņem daudz, bet saprāta robežās.

Formas atgūšana ir pakāpenisks process, kas nav paveicams vienas dienas laikā. Pēc iespējas vairāk noskrieti kilometri vai izdzertas ūdens pudeles situāciju strauji neuzlabos.

Būt piesardzīgiem ne tikai svētku periodā

Pēc svētkiem veselības problēmas pārsvarā saistītas ar brīvdienās gūtām traumām, kas parasti radušās neuzmanības vai pārgalvības rezultātā. Traumas ir dažādas – apdegumi pēc vieglprātīgas rīcības ar grilu vai svētku ugunskuru, locītavu mežģījumi un pat lūzumi. Noteikti nevajadzētu gaidīt pēdējo brīdi un tikai tad doties pie ārsta. Ja svētku laikā iegūta trauma, par kuras nopietnību nav pārliecības, ieteicams apmeklēt speciālistu.

Foto: LETA/Evija Trifanova

Līgo svētki, salīdzinot ar citiem tradicionāliem svētkiem, tiek aizvadīti ļoti aktīvi, līdz pat rīta gaismai, tāpēc traumu risks palielinās. Kā ārste varu teikt, ka mēs pavisam noteikti neesam paši prātīgākie svinētāji, nereti aizraujoties ar pārgalvībām vai neprātīgām idejām. Vēlētos atgādināt, ka par piesardzību un veselības saudzēšanu jādomā katru dienu, ne tikai svētku vai pēcsvētku periodā. Sargāsim paši sevi un atgādināsim to darīt arī līdzcilvēkiem!

Jāmācās ieklausīties speciālistu viedoklī

Prieks redzēt, ka ar gadiem kļūstam apzinīgāki. Arī ārstu vidū izskan komentāri, ka cilvēki arvien vairāk piedomā pie savas rīcības un tās iespējamajām sekām. Tas attiecināms uz visu – ēšanas paradumiem, grādīgo dzērienu lietošanu un piesardzību svētku laikā un režīmu pēcsvētku periodā.

Katru gadu pirms Līgo svinībām tiek veidotas reklāmas kampaņas, gatavoti informatīva un izglītojoša rakstura video materiāli, kur precīzi attēlotas vieglprātīgas rīcības sekas.

Jo vairāk šāda tipa informācija būs pieejama un redzama, jo lielāka iespēja, ka vēstījums sasniegs sabiedrību. Domāšana mainās arī jauniešu vidū – ja agrāk bija stilīgi smēķēt un lietot alkoholu, tagad situācija ir gluži pretēja – stilīgi ir dzīvot veselīgi, sportot un būt aktīvam! Mums jāmācās ieklausīties speciālistu sniegtajā informācijā, lai ap sevi veidotu drošu un veselīgu vidi.