
Kā noris dzemdības ūdenī – iespējas un cenas. Mammu pieredze 0
Kā noris ūdensdzemdības
Dzemdības ūdenī nu jau vairākus gadus Latvijā nav nekas neparasts. Iespēju laist pasaulē mazuli ūdenī piedāvā daudzas dzemdību iestādes Latvijā. Tiesa, tas ir maksas pakalpojums. Daudzām topošajām māmiņām īsti nav skaidrības, kā tad process norisinās. Par dzemdībām ūdenī stāsta Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena, bet pieredzē “Cālis.lv” forumā dalās jaunās māmiņas.
Kad grūtniece var sākt izmantot peldi vannā?
Vecmāte Bathena norāda, ka grūtniece “vannošanos” var sākt dzemdību pirmā perioda aktīvajā fāzē – kad ir regulāras kontrakcijas un dzemdes atvērums ir vismaz trīs, četri centimetri. Nav noteikts, kad un cik ilgi topošā māmiņa var atrasties ūdenī, jo ikvienai dzemdētājai jāraugās pēc savām sajūtām. Ir grūtnieces, kuras vannā var atrasties stundām ilgi, citas ūdenī iekāpj tikai pašā dzemdību noslēgumā, vēl citas – ik pa laikam iekāpj, pasildās, izkāpj un atkal iekāpj.
Vai bērniņš nenoslīks dzemdību laikā?
Jā, ir dzirdēti arī tik šķietami muļķīgi jautājumi no topošajām mammām. Nē, bērniņš nenoslīks, jo arī mammas puncī viņš skābekli saņem caur mātes asinīm. Piedzimstot ūdenī, mazulis “apmet” loku pa ūdeni, tad atgriežas pie mammas un tikai pēc tam bērns tiek izņemts no ūdens, kad arī veic pirmo ieelpu mūžā.
Cik dziļš ir ūdens vannā?
Bērnam ir jāpiedzimst ūdenī, tātad tā līmenim jābūt pietiekamam. Turklāt, ja grūniece vannā atrodas ilgāku laika posmu, jāraugās, lai viņai nesaltu atsevišķas ķermeņa vietas, piemēram, krūšu un plecu daļa. Tādēļ ūdens dziļumam jābūt pietiekamam, taču viss atkarīgs no sievietes komforta līmeņa. Katrā ziņā telpas un ūdens temperatūra visu laiku tiek kontrolēta, lai sievietei būtu silti. Topošās māmiņas ūdenī izvēlās visdažādākas pozas – sēdus, pusguļus, rāpus.
Cik daudz mammu izvēlas ūdens dzemdības?

Rīgas Dzemdību namā ūdens dzemdību skaits ir ap 1% no visām dzemdībām. 2013.gadā kopumā šajā Latvijas lielākajā dzemdību iestādē reģistrētas 6633 dzemdības un 70 no tām notikušas ūdenī. Savukārt 2014.gadā Rīgas Dzemdību namā reģistrētas ap 7000 dzemdību un 82 notikušas vannā. Bathena atzīst, ka tas nav daudz, taču – cik sieviešu, tik vēlmju. Un viss saistīts ar to, kur sieviete jūtas viskomfortablāk. Ja sieviete arī ikdienā izvēlas vairāk dušu, tad maza iespēja, ka viņa izvēlēsies dzemdības ūdenī. Pirmkārt, sievietei ir jāgrib dzemdēt ūdenī, taču mediķi šajā ziņā nekādas rekomendācijai nevienai nesniedz – izvēle ir grūtnieču ziņā.
Līgumam jābūt vai nē?
Rīgas Dzemdību namā ikviena sieviete šo pakalpojumu var izvēlēties, neslēdzot nekādus līgumus. Iestājoties stacionārā, vienkārši personāls uzreiz jāinformē, ka vēlēsies dzemdēt ūdenī, jo katrā dakteru dežūrmaiņā ir vismaz viena vecmāte, kura pieņem šādas dzemdības. Šajā dzemdību iestādē ir pieejamas divas dzemdību istabas ar aprīkotām vannām, lai dzemdētu ūdenī.
Augu valsts eļļiņas pilināt ūdenī?
Ir mammas, kuras, gatavojoties dzemdībām, bijušas uz kādu aromterapijas konsultāciju un iegādājušās speciālas ēteriskās eļļas, kas palīdz atslābināties un nomierināties dzemdību laikā. Taujāju Bathenai, vai personāls pieļauj, ka ūdenī tiek pilinātas ēteriskās eļļas. Jā, ja augi ir atpazīstami – kumelīte, piparmētra, apelsīns u.tmldz., taču nekādus “tibetiešu vai indiešu” pulverus ūdenī vecmāte neļaus bērt.
Ūdens dzemdību izmaksas
Rīgas Dzemdību namā ūdens dzemdības maksā 210 eiro, ja nav slēgts līgums ar konkrētu vecmāti. Ja ir līgums ar vecmāti, kas izmaksās 430 eiro, tad par dzemdēšanu vannā papildus būs jāmaksā 70 eiro.
Jūrmalas slimnīcas Dzemdību nodaļā arī var izmantot dzemdību vannu, taču dzemdību procesā to iespējams izdarīt tikai kopā ar pakalpojumu “Izvēlēta ārsta – dzemdību speciālista pakalpojumi dzemdībās” vai pakalpojumu “Izvēlētas vecmātes pakalpojumi dzemdībās”, tad tas papildus izvēlētas vecmātes pakalpojumiem, kas maksā 427 eiro, izmaksās 72 eiro, bet var arī relaksēties dzemdību vannā pirmajā dzemdību periodā. Tas maksā 43 eiro.
Dobeles slimnīcā dzemdības ūdenī maksā 113 eiro un pērn šādi dzemdēt izvēlējušās sešas sievietes. Arī Jelgavas slimnīca piedāvā šādu pakalpojumu, bet cenrāža lapa nedarbojas. Līdzīgi ir arī citās reģionālajās dzemdību iestādēs, kur dzemdniecības pakalpojumus sniedz valsts.
Siguldas slimnīcā ūdens dzemdības izmaksās 120 eiro, bet šis pakalpojums ir pieejams tikai tad, ja ir noslēgts līgums ar vecmāti. Savukārt relaksāciju vannā var saņemt arī bez līguma ar vecmāti, un arī tādā gadījumā izmaksas būs 120 eiro, bet ūdenī māmiņa var atrasties tikai dzemdes kakla atvēršanās periodā.
Mammu pieredze par dzemdībām ūdenī
“Vai tas tiešām varētu būt saudzīgākais dabīgais veids, kā bēbītim piedzimt – tieši no bēbīša viedokļa? Vai tiešām novērots, ka šie bēbīši ir mierīgāki, harmoniskāki, nesamocītāki?,” portāla “Cālis.lv” forumā vaicā kāda topošā māmiņai, kurai atbildi sniedz cita sieviete:”Jā. Ūdenī saudzīgāk izplešas jaundzimušā galvaskauss, kas virzoties caur dzemdību ceļiem, pieņēmis konusveida formu. Ūdensdzemdībās pagaida, kamēr bērniņš zem ūdens piedzimst viss un tikai tad ceļ viņu ārā no ūdens (tas tādēļ, ka, jebkurai ķermeņa daļai saskaroties ar gaisu, mazais uzreiz ieelpo). Kad mazais piedzimst, nabassaite vēl kādu laiku pulsē, un bērniņš vēl saņem barības vielas no mammas. Mums nabassaite pulsēja 30 minūtes. Un tad tā pārstāj pulsēt un saplok. Pa to laiku paspēju izpētīt arī, kāda interesanta nabassaitei uzbūve – ar tādām kā kafijas pupiņu (vai arī drīzāk dārza pupiņu) formas paplašinājumiem sānos ik pēc noteikta attāluma.”
“Dzemdēju Siguldā ūdenī. Ļoti patika, viss bija mierīgi, harmoniski. Man bija līgums ar vecmāti. Personāls bija ļoti labs, atsaucīgs un laipns. Nabassaitei ļāva izpulsēt. Kopā par visu sanāca 490 eiro. Nezinu kā būtu bijis uz “sauszemes”, bet par mazo nesūdzos – ir mierīga, varu gan izgulēties, gan mājas darbus apdarīt.”
“Jaunākais bērns piedzima ūdenī, nu jau viņam septiņi gadi. Nezinu, vai tieši tāpēc, bet viņš ir ļoti atvērts, nesamocīts, laimi un mīlestību burtiski izstarojošs bērns.”
“Piedzīvoju ļoti jaukas ūdens dzemdības Rīgas Dzemdību namā, ūdens tiešām bija labs relaksators un visu procesu virzītājs, bija līgums ar vecmāti. Diez vai riskētu dzemdēt ūdenī, ja nebūtu līguma ar vecmāti, jo, cik zinu, tikai dažas vecmātes pieņem ūdens dzemdības, tad ir jautājums, kurš pieņem ūdens dzmedības, ja neviena no šim vecmātēm nedežūrē?”.
“Jaunais Rīgas Dzemdību nama dzemdību bloks šķiet ļoti labs un ērts, jauna, ērta vanna ar dažādiem palīglīdzekļiem, bezvadu aparāts ļauj bēbīša toņus piefiksēt arī ūdenī, viss loti labi un ērti.”
“Zinu gadījumu, kad arī meitene ieradās Dzemdību namā ar tādu pašu vēlmi dzmedēt ūdenī bez līguma, un dežūrvecmāte uz viņu “šķībi skatījusies” ar jautājumu: Vai tiešām ūdenī? Meitenei radās iespaids, ka laikamnav atbilstoša personāla, tāpēc teikusi: Ja nav, kas var pieņemt, tad, protams, ūdeni neizvēlos. Bet tomēr esot bijusi vecmāte, kas arī bijusi ļoti laba.”
“Mans ieteikums – ja dzemdēsiet ūdenī, grūtniecības laikā pārāk bieži neapmeklējiet baseinu. Es, apmeklējot ūdens aerobiku, biju pieradusi pie baseina ūdens spiediena, un iekāpšana vannā man bija vilšanās – ūdeni nejutu, un tas man neko neatviegloja.”
“Silti iesaku. Pat tad, ja mazulis nedzimst ūdenī, tas ļoti palīdz atvēršanās periodā, kad kontrakcijas ir vissāpīgākās.”
“Ilgi sēžot siltā vannā, var uznākt miegs un atslābums. Tā kā dzemdības (tieši izspiešana) māmiņai ir aktīvs darbs, šāds blakusefekts nav vēlams. Tādēļ ik pa laikam vajag pauzi, jāpadzīvo ārpus vannas (drusku ilgāk par ūdens nomaiņai nepieciešamo laiku). Par to parūpēsies vecmāte.”
“Vannā sabiju pāris stundas. Tas remdēja sāpes un paātrināja dzemdību gaitu, bet bērns piedzima gultā.”
No vēstures…
Dzemdības ūdenī nav nekas jauns. Lai gan Latvijā dzemdības ūdenī pieskaita pie visai netradicionālajām dzemdībām, patiesībā tās gadsimtiem ilgi daudzviet ir bijis tradicionāls piedzimšanas veids. Cik vien cilvēce sevi atceras, sievietes visā pasaulē kā atsāpinošu līdzekli dzemdībās izmantojušas ūdeni.
No vēstures zināms, ka Ēģiptes faraoni un priesteri dzemdēti ūdenī. Rumānijā 17. gadsimtā sievietes dzemdēja siltos baseinos. Moldāvijā sievietēm uz vēdera uzlika lupatas un šļakstināja virsū ūdeni, lai būtu vieglāk paciest sāpes. Leģendām vīta ir Dienvidamerikas Klusā okeāna sala. Tās iedzīvotājas dzemdēja seklā jūrā. Mūsdienās daudzviet pasaulē, piemēram, Gajānā, Dienvidamerikā, sievietes iet dzemdēt uz upi.
Pētījumi par dzemdībām ūdenī mūsdienās
Nozīmīgus pētījumus par dzemdībām ūdenī, par drošību un ieguvumiem pirmais veicis Igors Čarkovskijs Padomju Savienībā pagājušā gadsimta 60. gados. Kopā ar vecmāti Irinu Martinovu viņš piedalījās zinātniski pētnieciskajā grupā un 1980. gadā pieņēma pirmās dzemdības ūdenī Krievijā. 1980. gadā Krievijā pirmo reizi tika uzņemta filma par dzemdībām ūdenī.
1982. gadā Jaunzēlandē notika simpozijs par bērnu adaptēšanos ūdens vidē. Runāja, ka Krievijā ir izstrādāta Igora Čarkovskija metode par dzemdībām ūdenī un viņš to veiksmīgi pielieto praksē. 1984. gadā Maskavā viņš sāka publiski uzstāties. Drīz vien dzemdības ūdenī notika arī Ļeņingradā.
Lielu ieguldījumu informācijā par dzemdībām ūdenī devusi krievu vecmāte Irina Martinova. Viņa savā praksē analizējusi katras dzemdības ūdenī, sākot no 1985. gada. Savāktā informācija ļauj izdarīt secinājumus par vairākām ūdens priekšrocībām.
Šādiem pētījumiem 70. gados pievērsās arī franču ginekologs Mišels Odēns. Dzemdības ūdenī kļuva arvien populārākas daudzās Rietumu valstīs. 1980. gadā ASV ūdenī dzima vairāk nekā 4 000 bērnu. Neskatoties uz samērā lielo šāda veida dzemdību skaitu, publikācijās neparādās šīs metodes apstiprināta tehnika.
Ūdens – dabīgais spazmolītiķis
Pētnieki secināja, ka dzemdības ūdenī norit dabiski, bez stimulācijām un medicīniskas iejaukšanās. Kā galvenā priekšrocība tika uzsvērts tas, ka bērna smadzenēm tiek samazināta slodze.
Kā piemērs minams eksperiments ar jēlas olas dzeltenumu. Izlejot uz galda virmas, olas dzeltenums izplūst, bet, ielejot ūdenī, tas saglabā savu formu. Dzemdībās līdzīgi notiek ar bērna smadzenēm. Ūdens darbojas kā dabīgais spazmolītiķis jeb muskulatūras atslābinātājs. Tas ir ne tikai patīkami sievietei, bet arī noderīgi dzemdību laikā – dzemdību ceļi atbrīvojas, paliek elastīgi, atvieglo bērna virzīšanos. Ūdens spazmolītiskās īpašības labvēlīgi ietekmē placentāros audus, kas nodrošina bērnu ar barības vielām.
Dzemdības ūdenī ir saudzējošas bērna smadzenēm, tās nodrošina paaugstinātu audu elastību, dabīgu atsāpināšanu bez medikamentiem un nepalielina infekciju risku.
Dzemdības ūdenī – maigs piedzimšanas veids
Dzemdības ūdenī ir maigs piedzimšanas veids. Vairākos pētījumos atzītās priekšrocības var iedalīt trīs veidos: fizioloģiskās, psiholoģiskās, patoloģiskās.
Fizioloģiskās priekšrocības: organisms vairāk atslābinās; samazinās sāpes; atslābinoties muskuļiem, palielinās iegurņa diametrs; palielinās kontrakciju skaits; palielinās endorfīnu un oksitocīna izstrāde; palielinās skābekļa pieplūdums; palielinās perifēro muskuļaudu temperatūra; palielinās audu metabolisms; atslābinās starpenes audi.
Psiholoģiskās priekšrocības: uzlabojas sievietes sajūtas; veidojas pozitīva pieredze; palielinās paškontrole; samazinās bailes; palielinās sāpju slieksnis; tiek nodrošināta silta, klusa un privāta vide; palielinās mātes un bērna saikne.
Anglijas speciālisti ir publicējuši pamatnostādnes, kā, dzemdējot ūdenī, samazināt komplikācijas: jāuzmana ūdens temperatūra; vannai vai baseinam jābūt tīram; jāizvairās no ilgstošas iegremdēšanās; jālieto tīrs ūdens; pēdējā posmā baseins jāatstāj.
Interesants fakts – ASV pētnieki pierādījuši, ka ūdenī dzimušie bērni sešas stundas pēc dzimšanas apzināti sāk smaidīt.
Autors: Aija Rutka
