Foto: pexels.com

Kā pārdzīvot krāpšanu: pieci glābšanas paņēmieni 0

Tu esi atguvies no pirmā šoka, kas saistīts ar vīra (sievas) neuzticību, bet laiks iet un sāpes nemazinās.

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Lasīt citas ziņas
Tu baidies, ka nekad nespēsi aizmirst, piedot un ka attiecības ir neatgriezeniski sabojātas.

“Kopš dienas, kad uzzināju par vīra sānsoli, pagājis pusotrs gads. No malas tagad izskatās, ka mums viss ir labi, bet es jūtu, ka vairs nespēju viņam uzticēties. Dažreiz man šķiet, ka es viņu vairs nemīlu. Es esmu nogurusi katru dienu domāt par notikušo, bet nevaru neko ar sevi padarīt. Vai ir kāda izeja?” jautā Anna (42).

CITI ŠOBRĪD LASA

Portālā psychologies.ru var lasīt ģimenes psihoterapeita Endrjū Māršala (Andrew G. Marshall), vairāku grāmatu, tai skaitā “Es tevi mīlu, bet neesmu tevī iemīlējies” (“I Love You But I’m Not in Love With You”, Bloomsbury, 2007) autora, ieteikumus.

“Pierakstiet un analizējiet savas domas un emocijas – tas jums palīdzēs tās vadīt”

“Nekrītiet izmisumā. Man šī situācija ir labi pazīstama, jo vairums manu klientu cīnās ar šo pašu dilemmu. Varu ilustrēt savu pieeju šim jautājumam ar pieciem vienkāršiem paņēmieniem.

Pieņemiet savas jūtas

Lūdzu, nepārmet sev, ka nevari brīnumainā kārtā to visu atstāt pagātnē un dzīvot tālāk, it kā nekas nebūtu noticis. Iespējams, vīra neuzticība kļuvusi par vislielāko satricinājumu tavā dzīvē, un apdraud tavu labklājību, tādēļ neesmu pārsteigts, ka sāpes par notikušo ik pa brīdim atgriežas un galvā nemitīgi pulsē vienas un tās pašas domas. Tu nekādi nevarat saprast, kā vispār varēja notikt tāda briesmīga nodevība.

Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

1.paņēmiens: Izsaki savas jūtas skaļi, neļauj tām bezgalīgi klusībā riņķot tavā prātā – tas patiešām palīdz. Pasaki sev: ”Es jūtu dusmas, es uztraucos, esmu izmisusi” vai kaut ko tamlīdzīgu. Tev nebūs nekas jādara ar šīm jūtām – pietiekoši, ka tās atzīsi.

Dažreiz es saviem klientiem lūdzu ieviest jūtu dienasgrāmatu, kurā viņi fiksē laiku, jūtas, un iemeslu, kas tās izraisījis (kāds notikums vai doma). Turpini pierakstus dienasgrāmatā vairākas dienas vai nedēļas un tev atklāsies noteiktas likumsakarības. Tici: kad tu pamani un piefiksē savas jūtas, seko tām līdzi, bet neapspied, tās pakāpeniski pierims un pēc kāda laika būs arvien vairāk vadāmas.

Piestrādā pie savām domām

Daudzās jūtas rodas mūsu domu rezultātā. Mēs tiecamies ticēt visam, ko saka mūsu iekšējā balss, kā pēdējās instances patiesībai. Taču šī balss bieži pārspīlē, vai savieno dažādo dzīves situāciju notikumus, lai pasniegtu mums neapstrīdamus pierādījumus tam, ka dzīve ir beigusies. (Es to saucu par ”katastrofisko domāšanu”).

Foto: pexels.com

2. paņēmiens: Neļauj kaitīgām domām indēt tavu dzīvi, tādēļ pieraksti tās. Pieraksti šīs domas tā, it kā to diktētu iekšējā balss. Kad visu pierakstīsi vārds vārdā, redzēsi, ka nekā ļoti biedējoša tajā visā nav. Atgriezies pie teksta sākuma un pameklē pārspīlējumus.

Piemēram, tu rakstīji: ”Es esmu tik ļoti nomocījusies katru dienu domāt par nodevību.” Vai tiešām ”katru dienu”?

Domāju, ka īstenība būtu precīzāk izteikta ar vārdu ”bieži”.

Zinu, ka šīs izmaiņas ir minimālas, toties jaunais vārdiņš jau neizklausās tik bezpalīdzīgi, piekrītat? Pēc tam, iespējams, gribēsi papildināt tekstu ar dažiem precizējumiem. Uzrakstīsi: ”Es bieži domāju par šo nodevību un dažreiz pēc tam jūtos izmocīta, kaut gan gadās arī tā, ka pēc tam man kļūst labāk”.

Noprotu, ka pēdējais variants ir ne tikai ”maigāks”, bet arī precīzāks. Pārlasi tekstu vēlreiz un pievērs uzmanību vārdiem ”vienmēr”, ”nekad”, ”vajag”, ”nepieciešams” un citiem vārdiem no melni-baltās leksikas kategorijas.

Padomā, ko šīs atmiņas vēlas tev pavēstīt

Par vīra nodevību tu atceries ne jau vienkārši tāpat vien. Ne tādēļ, ka esi slikts cilvēks un nespēj partnerim piedot, vai nevēlies saglabāt laulību.

Foto: Shutterstock

Drīzāk tavas jūtas cenšas pateikt, ka kādi jautājumi palikuši neatrisināti, ka vajadzētu jūsu attiecībām pievērst lielāku uzmanību.

Piemēram, jūsu seksuālā dzīve pārvērtusies par rutīnu, vai vīrs nepārtraukti konfliktē ar meitu, bet tu esi spiesta atrasties starp viņiem, kā starp diviem dzirnakmeņiem.

Ja turpināsi ignorēt šos satraucošos signālus, tava zemapziņa tos sūtīs atkal un atkal.

3. paņēmiens: Atgriezies pie ierakstiem dienasgrāmatā, kurus nodiktēja tava iekšējā balss. Pēc tam, kad atfiltrēsi pārspīlējumus, paliks daži, diezgan saprotami uzdevumi.

Piemēram, sabalansēt darbu ar sadzīvi; kaut kur divatā aiziet, tāpēc, ka pēdējo divu mēnešu laikā neesat ne reizi to darījuši.

Tad būtu loģiski spert praktiskus soļus, lai risinātu šīs problēmas. Piemēram, atslēgt telefonus pēc plkst. 21 vakarā, vai pieteikt galdiņu jūsu mīļajā restorānā.

Pārtrauc gaidīt no partnera neiespējamo

Es dažkārt sastopu cilvēkus, kuri gaida no partnera kādu sevišķu dvēselisku smalkumu, spējas sajust savas un citu jūtas, kas nekādi neatbilst viņa audzināšanai un rakstura īpatnībām.

Foto: Shutterstock

Piemēram, uz jautājumu ”Kāpēc tev bija vajadzīga šī mīlas dēka?” daudzos gadījumos atbildes būs nepārliecinošas, vienkārši tāpēc, ka līdz šim neviens cilvēku nav iztaujājis par motivāciju.

Iespējams, tu rēķināsies ar to, ka partneris uzklausīs un jutīs jums līdzi pat tad, kad tu dusmojies, kritizē vai kaunini viņu. Taču viņam patiesībā visvairāk vajadzīga speciālista palīdzība, kurš būtu spējīgs izlauzties caur šā cilvēka bruņām.

4. paņēmiens: Mēs esam tendēti redzēt savus partnerus tādus, kādus mums patīk tos redzēt, nevis tādus, kādi viņi ir īstenībā. Un piedevām, mēs nez kāpēc esam pārliecināti, ka viņi domā tieši tāpat kā mēs.

Centies pieņemt partnerī ne tikai viņa stiprās puses, bet arī viņa nepilnības.

Centies saprast, ka arī partnerim kaut kas nav pa spēkam.

Atbrīvojies no perfekcionisma

Visgraujošākā no visām emocijām ir – kauns. Tu jutīsies neveikli par sarīkoto histēriju vai dusmu uzplūdumiem, bet vēl vairāk kaunēsies par to, ka tevi nodeva un par to, ka tu, pēc visa spriežot, neesi pietiekami laba.

Tā kā šīs sajūtas ir nepatīkamas, mēs izmisīgi cenšamies no tām izbēgt. Vistipiskākais paņēmiens – mēģināt būt pašai pilnībai un cerēt, ka tas aizsargās no iespējamām ciešanām nākotnē.

Foto: Pexels

Mēs cenšamies būt vislabākie partnerim un ceram, ka arī viņš izrādīsies ideāls grēkus nožēlojošs grēcinieks. Es bieži satopu cilvēkus, kuri savas attiecības pirms nodevības apzīmē kā ideālas un pēc tam dubultā dusmojas uz savu dzīvesbiedru, kurš šo idilli izjaucis.

SAISTĪTIE RAKSTI

5. paņēmiens: Man patīk vācu filozofa Imanuela Kanta frāze: ”No tādas līkas pagales, kāds ir cilvēks, neko taisnu neizveidosi.” Citiem vārdiem sakot, mēs nevaram būt pilnība, tāpēc, ka esam cilvēki. Kad kļūdāmies vai mums neizdodas sasniegt neiespējamo, tomēr no tā kaunamies.

Atgriežoties pie pirmā punkta, pieņem sevī šīs jūtas un izanalizē domas, kuras šī iemesla dēļ rodas. Protams, ir vērts virzīties uz to, lai kļūtu par labāko sevis versiju, un lai jūsu laulība kļūtu par labāko versiju, bet, lūdzu, necentīsimies sasniegt absolūto pilnību.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 134 100 karavīrus
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā
14:53
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības
14:50
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža
14:40