Foto – Shutterstock.com

Kad jāpievērš uzmanība locītavu sāpēm 0

Locītavu sāpes reizi mūžā ir piemeklējušas teju katru. Tieši tādēļ, ka ar tām saskaras tik daudzi, bieži tām netiek veltīta pietiekama uzmanība, kaut locītavu sāpes var būt nopietnu reimatoloģisko saslimšanu izpausme. Sāpes ir brīdinājuma signāls, ka organisms ir apdraudēts, pārpūlēts vai slims! Ļoti bieži cilvēki nodarbojas ar pašārstēšanos, neapzinoties riskus, ko tas var veicināt.

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
TESTS: izvēlies attēlu un uzzini, kas tu biji iepriekšējā dzīvē
Lasīt citas ziņas

Ingai ir 27 gadi, un pirmo reizi viņa ar locītavu sāpēm saskārās piecu gadu vecumā. Tajā laikā viņai bija pietūcis celis un ārsti diagnosticēja juvenīlo artrītu. Pēc ārstēšanās Inga visu šo gadu laikā vairs nebija ar to saskārusies, līdz gadu atpakaļ sāpes uzradās no jauna.

“Vecāki vienmēr ļoti uzmanījās, lai man nav pārāk liela slodze, bet es tāpat aktīvi nodarbojos ar sportu un uzskatu, ka visus šos gadus tieši tas man ir palīdzējis izvairīties no sāpēm. Tagad, kad sāpes ir atgriezušās, man izrakstīja vienu no artrīta pamata ārstēšanas medikamentiem. Kad pirmo reizi to nopirku un sāku lasīt garo blakņu sarakstu, bija bail sākt tos lietot. Es novilcināju ārstēšanas sākumu un tā bija mana kļūda, jo jāreaģē ir ātri.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jo ātrāk uzsāk ārstēšanu, jo ātrāk atjauno veselību. Mēnesi es jutu, ka locītavās ir sāpes, bet tagad to vairs nav, un es neizjūtu nekādus kustību ierobežojumus. Tomēr, lai arī ir iestājusies remisija, ārsts medikamentu devas nemazina, jo pavasarī un rudenī var būt slimības saasinājumi.

Papildus es eju uz ārstniecisko vingrošanu un sildu locītavas. Izmēģināju arī adatu terapiju, un esmu likusi uz locītavām siltas dūņas. Tas palīdzēja, tomēr es neriskēju pilnībā atteikties no zālēm.”

Anitai ir 64 gadi un diagnosticēta gūžas locītavas deformācija. Viņa gaida savu kārtu uz operāciju, tomēr atzīst, ka baidās no tās. “Pirmo reizi es ar sāpēm saskāros, kad man bija 45 gadi. Ir skaidrs, ka tās ir saistītas ar kaulu un locītavu novecošanos, un visus kaulus jau tāpat es nenomainīšu. Man būtu jāveic endoprotezēšana, tomēr mani mulsina fakts, ka protēze ir derīga tikai uz 10 gadiem. Man nepatīk sūdzēties par savām sāpēm un pie ārstiem es neeju bieži, bet cenšos atrast veidus, kā es varu pilnvērtīgi dzīvot. Ar alternatīvo medicīnu es neaizraujos. Es lietoju ilgstošas iedarbības pretsāpju medikamentus, profilaksei braucu ar riteni, eju uz baseinu un vingroju. Kā jau vairumam cilvēku, arī es pārtraucu vingrot, tiklīdz paliek labāk, tomēr uzlabojums, ko sniedz izkustēšanās, ir nenoliedzams.”

Dr.med. Anna Mihailova, reimatologs, Orto centra speciāliste: “Ja parādās sāpes locītavās, kas mūs ierobežo, tā ir droša zīme, ka locītavas nav veselas. Sāpes var būt traumatiskas vai saistītas ar dabīgu novecošanos. Kādreiz pie vainas var būt locītavās izgulsnējušies kristāli vai kādas infekcijas. Ja sāpes ir akūtas, ir jāmeklē iemesli, kas tās izraisa un jānoskaidro, vai no tām nevar veidoties kāda nopietna slimība, piemēram, artrīts. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību visām sāpēm un locītavu pietūkumiem, lai konstatētu saslimšanu to agrīnā stadijā. Tikai pēc sāpju izvērtēšanas un diagnozes noteikšanas drīkst uzsākt ārstēšanu. Kādreiz gadās, ka pacienti savā starpā konsultējas un dalās ar padomiem. Tas ir riskanti, jo nepieciešamā ārstēšana var būt kardināli pretēja. Nepareiza ārstēšana var saasināt slimību. Tomēr arī diagnozes uzstādīšana ir sarežģīts process. Ir vairākas izmeklēšanas metodes un atšķirīgi veidi, kā traktēt simptomus, tādēļ var gadīties, ka sākotnējā diagnoze nav precīza un arī noteiktā ārstēšana nepalīdz.”

Silvijai ir 84 gadi, viņai diagnosticēja artrītu pirms 18 gadiem. Tā dēļ viņa savā laikā ir bijusi spiesta pamest darbu un ir pārcietusi gūžas operāciju. Par savu pieredzi ar sāpēm Silvija stāsta: “Es esmu lietojusi vairākus medikamentus, kas palīdzējuši pret sāpēm, bet, ilgstoši lietojot, bijuši arī blakus efekti. No viena man reiba galva, un es sākotnēji neapzinājos, ka tas ir zāļu dēļ. Citi ietekmē gremošanas sistēmu, un esmu papildus lietojusi medikamentus vēderam. Šobrīd es lietoju ļoti spēcīgas zāles, kuras cenšos dzert pēc iespējas retāk. Iedzeru tās tikai tad, ja zinu, ka man nākamajā dienā ir jāiziet no mājas.

Esmu bijusi rehabilitācijas centrā, kur man parādīja speciālu vingrojumu kopumu, kas jāpilda, lai iekustētos. Cenšos vingrot katru dienu, un tas palīdz gan locītavām, gan noskaņojumam. Man palīdz arī ūdens procedūras. Ik dienas eju siltā dušā un reizi nedēļā taisu sev sāls vannas ar skuju ekstraktu. Man ir jāveic arī otras gūžas operācija.”

Locītavu sāpju ārstēšana

Par locītavu sāpju ārstēšanu stāsta dr.med. Anna Mihailova: “Locītavu sāpēm ir trīs dažādi ārstēšanas veidi. Kurš no tiem būs piemērotākais konkrētajam pacientam, noteikt var tikai ārsts. Svarīgi ir neciest sāpes, jo sāpju gadījumā pacients ierobežo savas kustības, bet mazkustība vēl vairāk saasina slimības gaitu.

Pirmkārt ir nefarmakoloģiskā ārstēšana, kas sevī ietver veselīga dzīvesveida ievērošanu, ķermeņa masas samazināšanu, lai mazinātu slodzi uz locītavām, un ārstniecisko vingrošanu. Vingrot ir svarīgi visiem reimatoloģisko slimību pacientiem, ja ārsts nav noteicis savādāk. Labākajā gadījumā tas jādara 7 dienas nedēļā, bet noteikti ne retāk par trim reizēm.

Farmakaloģiskajā ārstēšanā tiek izmantotas dažādas smēres, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, kā arī ārstēšana ar injekcijām, kuras izraksta ārsts.

Ja tiek lietoti nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti, ārstējot sāpes, vienlaikus tiek ārstēts arī iekaisums.

Šie medikementi, īpaši jaunākās paaudzes nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, palīdz mazināt locītavu un muskuļu sāpes un pietūkumu cilvēkiem ar osteoartrītu, reimatoīdo artrītu, ankilozējošo spondilītu un podagru. Tomēr, vēlreiz uzsvēršu, ka pirms medikamentu lietošanas noteikti ir jākonsultējas ar ārstu!

SAISTĪTIE RAKSTI

Trešais veids ir operatīvā ārstēšana, kas tiek piemērota pie nopietnākām saslimšanām un pataloģijām, kad nav citas iespējas kā operēt sāpošo locītavu.”

Plašāk par locītavu slimībām, t.sk. osteoartrītu, reimatoīdo artrītu un ankilizējošo spondilītu, to iemesliem un simptomiem, ārstēšanu un profilaksi, kā arī rīcību locītavu traumu gadījumā lasiet www.MSDpacientiem.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
TESTS: izvēlies attēlu un uzzini, kas tu biji iepriekšējā dzīvē
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06