Foto – Shutterstock

Stents – brīnumlīdzeklis? Ja neievēro ārsta ieteikumus, sliktāk jau pēc mēneša 0

Manam vīram bija infarkts. Baidos, ka tas varētu atkārtoties, jo viņš nespēj atteikties no smēķēšanas. Ko darīt, lai vairs nerastos problēmas? LUDMILA RĒZEKNĒ

Reklāma
Reklāma
TESTS. Izpildi testu un pārliecinies, vai zini latviešu valodas gramatiku tikpat labi, cik devītklasnieks
TV24
“Kandidāts, kurš grib braukt uz Briseli, kaut ko “klārē” krieviski!” Timrots, Kampars un Upleja-Jegermane komentē debates krievu valodā
Kokteilis
Šo 5 vārdu īpašnieki liek sievietēm justies kā septītajās debesīs 10
Lasīt citas ziņas

Ja veikta angioplastija, paplašinot bojāto asinsvadu un ievietojot tajā stentu, tiek atjaunota asiņu plūsma sirds vainagartērijā, taču pēc tam slimniekam jārūpējas par savu veselību. Ja finanses ļauj, ieteicama kardioloģiskās rehabilitācijas programma. Pusgadu pēc izrakstīšanās no slimnīcas nepieciešama veloergometrija, kas pēc tam jāatkārto vismaz reizi gadā. Rodoties sūdzībām, jāveic elektrokardiogramma. Uz ehokardiogrāfiju jādodas reizi 1–3 gados atkarībā no diagnozes. Holesterīna līmenis asinīs jānosaka vismaz reizi gadā.

Latvijas Kardioloģijas centra ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja Iveta Mintāle uzsver: neievērojot ārstu ieteikumus, reizēm nevēlamas pārmaiņas sirds asinsvados rodas jau mēnesi pēc stenta ievietošanas. Savukārt tiem, kuri rūpējas par savu veselību, pēc gadiem desmit asinsvadi ir daudz veselāki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā novērojusi ārste, pacienti pēc infarkta jau intensīvās terapijas nodaļā vēlas uzsmēķēt, bet tas nav savienojams ar asinsvadu veselību. Diemžēl vismaz 25% koronārās sirdsslimības pacientu pēc angioplastijas turpina pīpēt.

Metāla protēze nespēj atkārtot dabas radīto asinsvadu elasticitāti, tāpēc sirds labsajūtu nedrīkst atstāt novārtā. Sirds asinsvadu slimniekiem neaizstājams ir Vidusjūras diētas principiem atbilstīgs uzturs. Lai trenētu sirdi, trīsreiz nedēļā nepieciešamas dinamiskas slodzes nodarbības, kurās paaugstinās pulss un mugura kļūst slapja: vecākiem cilvēkiem 40 minūtes, bet jauniem 1–1,5 stundas dienā, ja vien nerodas elpas trūkums, reibonis, diskomforts un sāpes krūtīs.

Diemžēl, pat apzinīgi lietojot medikamentus pret aterosklerozi un tā saukto sirds aspirīnu asiņu šķidrināšanai, kā arī veselīgi ēdot, atbilstīgi vecumam un veselības stāvoklim sportojot, infarkta cēloni aterosklerozi var tikai apturēt, nevis novērst.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.