Jo lielāks atalgojums ārstam, jo paviršāka un augstprātīgāka attieksme pret pacientu? Komentē profesors 77

Kādam TV24 skatītājam radusies sajūta – jo lielāks atalgojums ārstam, jo paviršāka un augstprātīgāka attieksme pret pacientu. Raidījumā “Uz līnijas” komentāru sniedz Dartmutas universitātes (ASV) medicīnas profesors Uģis Gruntmanis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Profesors uzsver, ka pavirša attieksme pret pacientu vispār nav pieļaujama: “Ārsta uzdevums ar pacientiem ir runāt sirsnīgi, iejūtīgi.”

Viņš gan norāda, ka Latvijā ir izveidota tāda ambulatorā sistēma, ka ārsts pacientam var veltīt tikai 15 minūtes. Gruntmanis uzsver, kas tas ir nenormāli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Profesors skaidro, ka tas ir nenormāli arī tāpēc, ka no e-veselības nevar iegūt vispārīgus datus pirms katras vizītes – pacients bieži nāk ar papīru kaudzi, kas vēl papildus tajās 15 minūtēs ir jāizlasa, bet aiz durvīm gaida jau nākamie pacienti. Ārsts paliek nervozs, jo es kavējas, tad šī iejūtīgā attieksme var izpalikt.

Viņaprāt, ir jāveic sistēmiskas izmaiņas: “Nedrīkst būt, ka ambulatorajā aprūpē vizītes ilgst mazāk par 30 minūtēm.”

Gruntmanis atzīst, ka ārsti Latvijā strādā ļoti efektīvi, salīdzinot ar citām valstīm, taču bieži vien viņi dara par daudz, jo finansējuma modelis ir ar sistēmiskām problēmām.