Ilustratīvs foto.  5G “Apple iphone” viedtālrunis.
Ilustratīvs foto. 5G “Apple iphone” viedtālrunis.
Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX

Vai 5G starojums var kaitēt veselībai? Zinātnieki atklājuši tā patieso ietekmi uz cilvēka organismu 0

Gadu gaitā sazvērestības teoriju piekritēji ir centušies apgalvot, ka 5G starojums ir kaitīgs cilvēka veselībai. Daži uzskata, kas tas var traucēt organisma darbību, ietekmēt imūnsistēmu vai pat bojāt DNS. Lai arī šiem apgalvojumiem trūkst zinātniska pamata, to ietekme uz sabiedrības attieksmi ir bijusi jūtama daudzviet pasaulē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dažas no zīmēm sagaida burtiski kosmisks sprādziens it visā. Horoskops nedēļai
Komentē Zalužnijs: Karš ar Krieviju maina savu raksturu; ir pat iespēja uzvarēt
Nekādu svešvārdu un kājās bikses ar svītriņām. Putins pievēršas modei noteikumu līmenī
Lasīt citas ziņas

Lai iegūtu skaidru un pierādījumos balstītu atbildi, Oksfordas akadēmijas pētnieku komanda veica tiešu eksperimentu, lai novērotu, vai 5G tehnoloģijas jebkādā veidā ietekmē cilvēku. Šis pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā PNAS Nexus, vēsta Android authority.

Zinātnieki laboratorijas apstākļos pakļāva cilvēka ādas šūnas elektromagnētiskajam starojumam ar frekvencēm 27 un 40,5 gigaherci — tie ir tie paši viļņu diapazoni, ko izmanto mūsdienu 5G tīkli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pārbaudītu arī iespējamus efektus ārpus ikdienas apstākļiem, starojuma jauda tika paaugstināta desmitkārtīgi, salīdzinot ar starptautiski noteiktajām drošības normām. Šūnas tika apstarotas 48 stundas no vietas.

Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, lai kontrolētu temperatūru. Iepriekšējos pētījumos dažkārt tika novērotas izmaiņas šūnās, taču tās izrādījās saistītas ar audu sasilšanu, nevis pašu starojumu. Šoreiz šis faktors tika pilnībā izslēgts.

Pēc ilgstošas starojuma iedarbības zinātnieki analizēja šūnu DNS struktūru un gēnu aktivitāti. Rezultāts bija skaidrs – netika konstatētas nekādas izmaiņas DNS, mutācijas, šūnu bojājumi vai novirzes gēnu darbībā.

Pētījuma autori uzsver, ka 5G izmantotās frekvences nav jonizējošas – tas nozīmē, ka tās fiziski nespēj bojāt molekulas vai radīt DNS mutācijas, atšķirībā, piemēram, no rentgenstariem vai ultravioletā starojuma.

Kā norāda eksperti, pat tik plaša mēroga un zinātniski pamatoti pētījumi, visticamāk, nemainīs sazvērestības teoriju atbalstītāju domas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.