Foto: SCANPIX/LETA

Zinātnieki piedāvā auskarus, kas aizsargās no nevēlamas grūtniecības 0

Iespējams, reiz sievietes varēs ielikt auskarus un tā izvairīties no nevēlamas grūtniecības. Tā patiešām notiek: zinātnieki iedvesmojas no esošajām tehnoloģijām, lai kontraceptīvos hormonus ķermenim piegādātu, izmantojot dārglietas. Tas neaprobežojas tikai ar auskariem. Tie var būt rokas pulksteņi, gredzeni vai kaklarotas, raksta Metro.co.uk.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Kontraceptīvas rotaslietas var šķist kā tāla nākotne, taču ideja tiek apspriesta jau kādu laiku. To var panākt, izmantojot plāksterus, kurus lieto medikamentu ievadīšanai, kas palīdz novērst slimības, atmest smēķēšanu vai mazināt menopauzes simptomus.

Jau ir pieejams arī kontraceptīvs plāksteris, kas funkcionāli ir līdzīgs auskariem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunās tehnoloģijas atšķirība būs dizains, līdzekļi izskatīsies līdzīgi dārglietām.

Taču koncepts ir plašāks nekā tikai spožas un stilīgas lietiņas. Ir reizes, ka diskrētums ir ļoti svarīgs, tostarp kultūrās, kur dzimstības kontrole ir stigmatizēta, vai arī attiecībās, ja vīrietis iebilst pret kontracepcijas lietošanu.

“Daudzām rotas lietām, piemēram, auskariem, gredzeniem, kaklarotām, rokas pulksteņiem ir tiešs kontakts ar ādu, tādēļ to aizmugurējā daļa var būt diskrēta mājvieta plāksterim,” saka vadošais pētnieks Marks Prausnics.

Pirms nopūšaties par to, ka nepārtraukti jānēsā vieni un tie paši auskari, ja vēlēsieties izvairīties no grūtniecības, atcerieties, ka hormonus saturēs auskaru aizmugurējā daļa, nevis pats auskars.

Tas nozīmē, ka varēsiet nēsāt tik daudz auskaru, cik vēlaties, kamēr to aizmugurējā daļa pieskarsies ādai.

Tomēr, neskatoties uz to, ka ir pieejami atbilstoši plāksteri, pētniekiem vēl ir jāpierāda, ka rotas lietas ir drošas un efektīvas. Tāpat jāveic pētījumi, kas atklātu, cik daudz sieviešu šo ideju atbalsta.

Līdz šim pētnieki ir testējuši rotas lietas, kas satur levonorgestrelu, ievietojot tās cūku ausīs un piestiprinot bezspalvaino žurku ādai. Auskariem ir trīs kārtas: necaurlaidīga līme, kas tur kontracepcijas līdzeklim pie auskara aizmugures, kontracepcijas kārta un līme, kas piestiprina rotas lietu ādai, lai hormoni varētu iekļūt ķermenī.

Tā kā sievietes, iespējams, vēlēsies noņemt rotas lietas, ejot gulēt, tad pētnieki turēja plāksterus 16 stundas un noņēma tos uz astoņām stundām. Šajā laikā levonorgestrela līmenis pazeminājās, taču ne tik ļoti, lai hormoni vairs nebūtu efektīvi.

Tomēr, šķiet, auskaru aizmugurējās daļas nāksies mainīt reizi nedēļā.

Patlaban medikamentiem ir 0,3% kļūdu pie perfektas lietošanas, taču kļūdas procents palielinās līdz deviņiem pie parastas lietošanas. Taču ir iespēja lietot vai nu nedēļu aktīvu kontraceptīvo plāksteri, vai arī mēnesi aktīvu vaginālo riņķi, pie tipiskas lietošanas abām metodēm ir 6-9% kļūdu.

Reklāma
Reklāma

Implantētus kontracepcijas līdzekļus, piemēram, dzemdē ievietojamus var lietot daudzus gadus un tiem ir vienāds kļūdas procents gan pie perfektas, gan pie tipiskas lietošanas (0,05-0,2%).

Kontraceptīvas rotaslietas nevarēs aizvietot visas dzimstības kontroles metodes, taču sniedz sievietēm alternatīvas iespējas.

“Var palielināties to akceptēšana, jo farmaceitisko rotas lietu valkāšana nerada sajūtu par medicīnisku intervenci, tā drīzāk ir normāla ikdienas aktivitāte. Jo vairāk ir dažādu kontracepcijas iespēju, jo lielāka ticamības, ka tās visas kopā apmierinās individuālas sievietes vajadzības,” uzskata Prausnics.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.