Foto: SHUTTERSTOCK

Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“Ir ievāktas melnā plūškoka ogas. Kā un kādā daudzumā tās lieto, kādas ir šo ogu un ziedu ārstnieciskās īpašības?” – jautā Regīna Daugavpilī.

Senos rakstos par melno plūškoku, sauktu arī par pleideri, kleideri, balto kleideri, rakstīts: “Vecie latvieši ticēja, ka pleiders ir mājoklis mājas labai dievietei, kas aizsargā no ugunsgrēkiem, ļauniem cilvēkiem, laupītājiem, tādēļ šis koks tiem bija svēts un arī liela zāle, kas līdzēja pie daudzām slimībām un kaitēm.” Viņi nekļūdījās – arī mūsdienās plūškoku atzīst par ļoti iedarbīgu ārstniecības augu.

Kad ievāc drogu

CITI ŠOBRĪD LASA

Melnā plūškoka (Sambucus nigra L.) ziedus ievāc sausā un saulainā laikā jūnija sākumā, kad tie izplaukuši. Ziedkātus nogriež, ziedu čemurus izklāj uz papīra vai lina drānas un kaltē pēc iespējas straujāk ēnainā, labi vēdināmā telpā vai cepeškrāsnī 40 °C temperatūrā.

Ogas ievāc augustā, septembrī vai oktobrī, kad tās pilnībā ienākušās. Svaigā veidā drīkst lietot tikai pilnībā gatavas ogas, kad tās ir melni violetā krāsā. Kaltēšanai ievāktās žāvē krāsnīs, uz krāsnīm vai telpā, kur ir caurvējš. Arī izkaltēto ogu krāsai jābūt melni violetai, garšai – saldi skābenai.

Kas vērtīgs plūškoka ziedos un ogās?

Foto: SHUTTERSTOCK

Ziedi satur miecvielas, gļotvielas, saponīnus, sveķus, ēterisko eļļu, valeriānskābi, etiķskābi. Ogas – antioksidantus, C, A, B1 un B2 vitamīnu, cukuru, organiskās skābes, rūgtvielas, miecvielas, aminoskābes, vaskus, sveķus, sarkanu krāsvielu.

Ziedus iekšķīgi lieto kā sviedrēšanas, atklepošanas, diurētisku un caurejas līdzekli, ārīgi mutes un kakla skalošanai, vannām. Ogas tautas medicīnā izmanto pret caureju, locītavu sāpēm, neiralģijām, urīna aizturēšanu, urīnpūšļa krampjiem, sēžas nerva iekaisumu. Plūškoka ogu sulai piemīt organismu spēcinoša iedarbība, to lieto, ja ir klepus, angīna, artrīts, reimatisms, nieru slimības. Saaukstēšanās, gripas gadījumā tā palīdz samazināt paaugstinātu ķermeņa temperatūru, veicina atkrēpošanu.

Kā to lietot?

Ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško skaidro: “Melnā plūškoka ziedus var izmantot svaigā veidā – pievienot atsvaidzinošiem dzērieniem, pat vienkārši ūdenim. Žāvētus ziedus ziemā, gripas un citu saaukstēšanās un iekaisuma vīrusu laikā, liek pie ārstnieciskajām un profilaktiskajām tējām, lai spēcinātu organisma aizsargspēju un mazinātu uzņēmību pret vīrusu iedarbību. Plūškoka ziedus, lapas, augļus, arī mizu var izmantot sāpju, īpaši galvas, ausu un zobu sāpju, remdēšanai.

Reklāma
Reklāma

Svaigas plūškoka ogas iesaka ēst, ja ir aizcietējums – parastos gadījumos rūgšanas procesā izstrādājies alkohols izraisīs vienīgi caureju.

Ogas ir nedaudz indīgas! Tāpēc pirms lietošanas vēlams pārliecināties par cilvēka organisma reakciju uz šo koku ogām vai konsultēties ar speciālistu.

Tautas medicīna un zinātnieki atzīst, ka melnais plūškoks ārstē astmu, stiprina imunitāti, palīdz pret mainīgo gripas vīrusu, saaukstēšanos, bronhītu, reimatismu, veicina asinsriti, palīdz aterosklerozes slimniekiem, tam piemīt nervus nomierinoša iedarbība. Būdams antioksidants, tas sakārto zarnu darbību un vielmaiņu, novērš spazmas, nefrītu (nieru kanāliņu un ap to esošo audu iekaisums), nierakmeņu veidošanos, šķīdina esošos nierakmeņus. Ja moka podagra, palīdz kaltētu ogu komprese, bet, ja radikulīts, – kaltētu ziedu komprese kopā ar kumelīšu ziediem.

No plūškoka ogām var vārīt ievārījumu, želeju vai sīrupu, kā arī tās sasaldēt vai kaltēt, lai ēstu tad, kad nepieciešams.”

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

• Saaukstēšanās, gripas gadījumā, arī profilaksei: ēdamkaroti kaltētu plūškoka ziedu aplej ar 250 ml verdoša ūdens, ļauj 15 minūtes ievilkties. Izdzer dienas laikā, vēlams ar medu.

• Ja ir angīna, kaklu skalo ar ziedu uzlējumu. Pagatavo, kā minēts iepriekš. Klepus gadījumā ieelpo karstus uzlējuma tvaikus.

• Pret tūsku, neiralģiju, reimatismu, podagru, artrītu, ādas slimībām (izsitumiem, pinnēm, furunkuliem), aptaukošanos lieto uzlējumu: ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 30–40 minūtes un izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 3–4 reizes dienā 15 minūtes pirms ēšanas.

• Ja ir nieru kamoliņu iekaisums, ziedu kompreses liek pie nierēm un tur 2 stundas.

• Ja moka podagra, 20 g ziedu aplej ar 200 ml verdoša ūdens, ļauj ievilkties 20 minūtes un izkāš. Dzer karstu pa 1/3 glāzes 3–4 reizes dienā pirms ēšanas. Vēlams pievienot medu.

• Ja ir grūti dzīstošas brūces, 2 tējkarotes ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 15–20 minūtes. Ar izkāstu uzlējumu apmazgā brūces.

• Pret klepu: ogas ieber čuguna katlā vai māla podā un sautē cepeškrāsnī. Gatavo biezeni izberž caur sietu un pievieno medu.

• Locītavu sāpju, radikulīta gadījumā vienādās devās ņem kaltētus plūškoka ziedus un kumelītes, aplej ar karstu ūdeni un ļauj ievilkties 20–30 minūtes. Kompreses liek uz sāpošajām vietām.

• Pret caureju: tējkaroti žāvētu ogu aplej ar glāzi ūdens un ūdens peldē vāra pusstundu. Nedaudz atdzisušu izdzer vairākos paņēmienos.

• Ja ir tūska, lieto kaltētu ogu uzlējumu.

• Hronisku aizcietējumu gadījumā labi palīdz ķīselis no gatavām ogām. Kad tas padzisis, pievieno medu. Pavasarī šim nolūkam vāra ķīseli no plūškoka lapām.

• No ziedu čemuriem var pagatavot veselīgu desertu: čemurus iemērc pankūku vai alus mīklā un apvāra eļļā.

• Ja ir nieru problēmas, 20 g kaltētu ogu 8–10 minūtes mērcē 250 ml auksta ūdens, tad uzvāra un aptuveni 15 minūtes patur karstumā uz plīts malas vai trauku apsedz ar vairākkārt salocītu dvieli. Izdzer dienas laikā. Pēdējo reizi dzer īsi pirms gulētiešanas.

• Pret podagru noder kaltētu ogu kompreses. Ogas liek auduma maisiņos, aplej ar verdošu ūdeni, lai ogas samitrinās, un karstus liek uz sāpošajām vietām – locītavām, krustiem.

• Ja ir mastopātija, krūts vēzis, ogas liek 3 litru burkā 1–2 cm biezās kārtās pamīšus ar cukuru. Kad trauks pilns, uzliek vāciņu un burku diennakti tur ārā, atklātā vietā ēnā. Pilsētā var nolikt uz balkona. Tad burku ievieto ledusskapī un tur 8 diennaktis. Pēc tam izkāš un šķidrumu uzglabā ledusskapī. Lieto pa desertkarotei rītos un vakaros stundu pirms ēšanas, uzdzerot ūdeni. Devu nedrīkst pārsniegt, jo plūškoks ir ļoti spēcīgas iedarbības līdzeklis! Vienlaikus pie krūts 1 stundu var turēt termosā sutinātu vērmeļu apliekamos vai ķirbja mīkstumu. Ārstēšanās kurss ilgst 1,5 mēnešus, tad mēnesi jāievēro pārtraukums. Pēc tam kursu atkārto. Lai panāktu vēlamo efektu, vajadzīgi trīs kursi. Profilaksei pietiek ar vienu kursu gadā.

• Prostatīta, ļaundabīgu audzēju profilaksei katru dienu 3 nedēļas no rītiem tukšā dūšā dzer melnā plūškoka ogu sulu. Vispirms iedzer 100 ml vārīta ūdens, tad 100 ml sulas. Ēst drīkst tikai pēc pāris stundām.

• Ādas veselības uzlabošanai lieto gan ziedus, gan ogas. Tajās esošie antioksidanti un A, C vitamīns aizkavē arī ādas novecošanu.

• Antociānu (augu pigmenti, kas pieder pie glikozīdu grupas) savienojumi, kas nodrošina plūškoka ogu spilgto krāsu, labvēlīgi ietekmē redzi un stiprina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām.