
Slimība, kurai nav simptomu: tā iznīcina dzīvībai svarīgu orgānu 0
Hroniska nieru slimība (HNS) ir bīstama slimība, kas bieži norit bez jebkādiem simptomiem, līdz tā sasniedz kritisku stadiju. Lietuvas nefroloģe, medicīnas zinātņu doktore Inga Bumblīte stāsta, kāpēc ir svarīgi regulāri pārbaudīt nieru veselību un kādi faktori veicina šīs slimības attīstību.
Hroniska nieru slimība ir stāvoklis, kad nieres pakāpeniski zaudē savu funkciju, bet pacients to var pat nejust. „Sākotnējās stadijās HNS parasti neizraisa nekādus simptomus, tāpēc to bieži diagnosticē novēloti, kad nieres jau ir nopietni bojātas,” brīdina Bumblīte.
Viņa uzsver, ka slimība var progresēt gadiem ilgi, un pirmie simptomi, piemēram, nogurums, pietūkums vai paaugstināts asinsspiediens, parādās tikai tad, kad nieru darbība ir kritiski samazināta.
Aptuveni 10–15% pieaugušo visā pasaulē cieš no kādas HNS formas, un Lietuvā šis skaitlis ir līdzīgs. „Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņu nieres ir apdraudētas, jo slimība ir ‘klusa’,” saka nefroloģe. Bez savlaicīgas diagnostikas un ārstēšanas HNS var novest pie pilnīgas nieru mazspējas, kas prasa dialīzi vai transplantāciju.