Foto: Jo Panuwat D/SHUTTERSTOCK

Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles 0

Autors: Kristīna Blumberga

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Lasīt citas ziņas

Situācija onkoloģijas nozarē saglabājas sarežģīta, lai arī šā gada valsts budžetā tai piešķirts ievērojami lielāks atbalsts, secināts Saeimas sociālo un darba lietu komisijā, kas izvērtēja līdz šim sasniegto un iezīmēja galvenos virzienus darba turpināšanai, izvēloties īpaši atbalstāmos virzienus nākamajam gadam, tostarp jaunas atbalstāmās diagnozes un kompensējamos medikamentus.

“Lai sasniegtu pacientam labāko rezultātu, nepieciešams ne tikai palielināt finansējuma apjomu onkoloģijai, bet arī sakārtot un pārskatīt pieejamo līdzekļu sadali, izvēloties prioritāros virzienus atbilstoši akūtākajām vajadzībām, lai panākto iespējami efektīvāko valsts atbalsta izlietojumu, īstenojot nepieciešamās izmaiņas veselības aprūpes sistēmā un kompensējamo medikamentu noteikšanā,” uzsvēra Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nacionālais Veselības dienests, izmantojot onkoloģijas jomai piešķirto budžeta palielinājumu, kompensējamo medikamentu sarakstā iekļāvis desmit jaunas aktīvas vielas un 17 medikamentus, kas palīdzēs vairākām pacientu grupām, kurām noteiktās diagnozes ir olnīcu vēzis, prostatas vēzis, nesīkšūnu plaušu vēzis, akūta mieloleikoze, hroniska limfoleikoze, multiplā mieloma, nefolikulāra limfoma, aizķuņģa dziedzera vēzis un citas.

Uzsvērta arī nepieciešamība uzlabot izmeklējumu un ārstēšanas pieejamību onkoloģisko saslimšanu pacientiem, kas ievērojami uzlabotu viņu dzīves kvalitāti un paredzamo dzīvildzi.

NVD aprēķinātās vajadzības 2023. gadam – 99 miljoni eiro

Runājot par plāniem un vajadzībām 2023. gadam, komisijas dalībnieki un iesaistīto organizāciju pārstāvji akcentēja nepieciešamību risināt akūtās un nenosegtās vajadzības onkoloģijā, iekļaujot jaunas zāles un paplašinot kompensācijas nosacījumus kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) jau esošiem medikamentiem. “Būtiski svarīga ir jaunu diagnožu iekļaušana un pacientu līdzmaksājuma mazināšana,” pastāstīja NVD pārstāvji.

Aprēķinātās vajadzības 2023. gadam indikatīvi sasniedz 99 miljonus eiro, norāda NVD, tostarp jaunu zāļu iekļaušanai un kompensācijas paplašināšanai – 58%; medikamentu kompensācijas apmēra palielināšanai – 15%; medicīniskās ierīces pacientu ar cukura diabētu, urīnpūšļa disfunkciju, mākslīgo atveri un inkontinenci aprūpes uzlabošanai – 8%; reto slimību ārstēšanai – 8%; jaunu diagnožu iekļaušana KZS un kompensācijas paplašināšana KZS jaunām diagnozēm ar esošām un jaunām zālēm – 5%; unikālo pacientu skaita pieauguma nosegšanai esošajām diagnozēm – 4%; pacientu līdzmaksājuma samazināšanai (maksimālais pacientu līdzmaksājums 250 eiro gadā) – 2%.

Nepieciešami jauni kompensējamie medikamenti

Latvijā tikai beidzamajos gados KZS pakāpeniski tiek iekļauti medikamenti vēža pirmo stadiju pacientiem – agrāk pārsvarā tie bija pieejami tikai atsevišķām onkoloģiskajām diagnozēm trešajā un ceturtajā stadijā, kad iespējas izārstēties un palielināt dzīvildzi salīdzinoši ir daudz mazākas.

Kā ievērojamu uzlabojumu onkoloģijas pacientu aprūpē, ko valdība apņēmusies īstenot līdz gada beigām, Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja Olga Valciņa min arī moderna pacientu reģistra izveidošanu. “Kamēr šāds reģistrs nav izveidots, ir neiespējami noteikt, kurām pacientu grupām visvairāk nepieciešams atbalsts, jo, piemēram, krūts vēzim ir vairāki apakštipi. Daži no tiem un arī daudzu citu onkoloģisku slimību pacienti pirmajās saslimšanas stadijās nesaņem kompensējamos medikamentus – arī tāpēc, ka nav kvalitatīva pārskata par situāciju.”

Kā vēl vienu akcentējamu jomu O. Valciņa min nepieciešamību arvien paplašināt onkoloģisko slimību skrīningu, lai slimību vai slimības draudus noteiktu pēc iespējas agrīnākā stadijā. “Kvalitatīvs skrīnings ļautu ietaupīt lielus budžeta resursus un glābtu cilvēku dzīvības. Varu minēt šādu piemēru: vajadzētu nodrošināt dermatologa apmeklējumus cilvēkiem ar ļoti gaišu ādas krāsu, tāpat cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām ģimenes anamnēzē. Te svarīgs faktors ir arī ārstu pieejamība, jo, piemēram, reģionos valsts apmaksātus dermatologa pakalpojumus daudzviet nemaz nav iespējams saņemt,” situāciju raksturo O. Valciņa.

Onkoloģija – prioritāte Sabiedrības veselības pamatnostādnēs

Ņemot vērā onkoloģisko slimību lielo ietekmi, onkoloģija veselības nozarē ir noteikta kā viena no veselības aprūpes jomas prioritātēm, kurā jāveic sistēmiskas izmaiņas un jānodrošina kvalitatīva menedžmenta izveide. Lai mazinātu onkoloģisko slimību negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti, būtiska ir onkoloģisko slimību riska faktoru mazināšana, agrīna diagnostiska, savlaicīga un efektīva ārstēšana, jaunu medikamentu ieviešana un atbilstoša dinamiskā novērošana, teikts dokumenta projektā.

Starp prioritārajiem virzieniem uzvērta arī pacientu līdzmaksājumu mazināšana un kompensējamo medikamentu saraksta paplašināšanas optimizēšana, atvieglojot birokrātisko procedūru. Daudziem dārgajiem medikamentiem kompensāciju vajadzētu paaugstināt no pašreizējiem 75% līdz 90% vai 100%, jo šobrīd daudzi pacienti nevar atļauties tos iegādāties.

No otras puses, mediķi tiks aicināti atbilstīgi Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām pārskatīt iespējami nepamatotu medikamentu izrakstīšanu, bet izvēlēties efektīvākos ārstniecības līdzekļus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kā jau vēstīts, šī gada budžetā onkoloģijai piešķirts samērā liels finansējums – vairāk nekā 30 miljoni eiro, tomēr tā ir tikai daļa no tā, kas būtu nepieciešams Sabiedrības veselības pamatnostādnēs iekļautās onkoloģijas sadaļas pilnvērtīgai ieviešanai, lai sasniegtu pozitīvus rezultātus vēža izplatības un mirstības no onkoloģiskām saslimšanām ierobežošanā, kur šobrīd Latvija ir viens no Eiropas Savienības valstu “antilīderiem”.

Onkoloģiskās slimības ir starp izplatītākajām hroniskajām slimībām un otrs biežākais nāves iemesls Latvijā, teikts ilgstoši izstrādātajās Sabiedrības veselības pamatnostādnēs, kas šobrīd ir iesniegtas apstiprināšanai valdībā. Kā norāda Veselības ministrijā, plānā ietvertajiem pasākumiem 2022. gadā indikatīvi būtu bijuši nepieciešami 101,49 miljoni eiro, 2023. gadā – 130,69 miljoni eiro, 2024. gadā – 150 ,27 miljoni eiro.

Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Ko saka zinātnieki, vai koronavīruss rudenī vairs nespēs izraisīt epidēmijas vilni?
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
FOTO. Politiķi ļaujas disko ritmiem sarunu festivālā “Lampa”
“Partijas cīnās par to, lai uzvarētu, nevis tauta dzīvotu labāk,” Horens Stalbe par to, ka uz “saulainu nākotni” ved tikai monarhija
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
VIDEO. “Mums nav jācenšas izpatikt krieviem Latvijā”, mudina Arnis Blodons
FOTO. Likteņupes krastā, ar bagātu vēsturi, vairākkārt atjaunota, upurēta Rīgas HES celtniecībai – leģendārais Salaspils Svētā Jura baznīcas stāsts
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
21:55
Sliktas ziņas no Ukrainas – ukraiņu karaspēks pēc smagām kaujām svētdien atstājis Lisičansku
21:20
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
20:43